Ciągniki na ulicach Stargardu. Trwa protest rolników [wideo, zdjęcia]

Emilia ChanczewskaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Rolnicy protestowali blokując ulice Stargardu ciągnikami. Byli z listem protestacyjnym u starosty stargardzkiego i u zastępcy dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych.

Protest rolników i górników w Stargardzie

Około godziny 16, na ulicy Czarnieckiego w Stargardzie, rozpoczyna się manifestacja solidarnościowa pod hasłem "Nie pozwólmy się dalej dzielić", na którą mieszkańców Stargardu zapraszają rolnicy, wspierani przez górników.

Rolnicy chcą zaprzestania wyprzedaży ziemi, zakazu uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie, działań przeciwdziałających pogarszaniu się sytuacji na rynku wieprzowiny, referendum w obronie lasów i polskiej ziemi.

Dlaczego rolnicy wznowili czynny protest?

Edward KOSMAL, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, wyjaśnia:

WZNAWIAMY CZYNNĄ AKCJĘ PROTESTACYJNĄ ponieważ w dalszym ciągu Rząd RP i Agencja Nieruchomości Rolnych nie realizują naszych postulatów zgłoszonych w dniu 5 grudnia 2012 r.. Nie wypełnia również ustaleń i uzgodnień poczynionych w trakcie rozmów między władzami resortu rolnictwa a naszym komitetem.

Szczególnie niepokoi sytuacja w obrocie gruntami rolnymi. Mimo upływu dwóch lat nie zrealizowano postulatu domagającego się przygotowania rozwiązań prawnych ograniczających swobodę obrotu ziemią rolniczą i wspierających rodzinny charakter gospodarstw rolnych. Aktualnie w Sejmie są trzy poselskie projekty ustaw nowelizujące obrót nieruchomościami rolnymi. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołał Zespół do spraw analizy poselskich propozycji zmian ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Do zadań Zespołu należy wypracowanie propozycji rozwiązać uzupełniających lub zastępujących poselskie propozycje, które będą mogły być wykorzystane w dalszych pracach legislacyjnych. Warto przypomnieć, że do zakończenia obowiązywania moratorium pozostał 1 rok i 3 miesiące, a w międzyczasie będą wybory prezydenckie i parlamentarne.

Instytucja dzierżaw jest sprawdzoną od wieków i pokoleń formą władania gruntami, stanowi jednocześnie gwarancję zachowania narodowego charakteru ziemi. Wśród naszych postulatów był ten domagający się uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z Zasobu WRSP oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych.

Agencja Nieruchomości Rolnych odmawia polskim rolnikom prawa do wieloletniej dzierżawy gruntów z Zasobu WRSP.

Władze resortu rolnictwa i ANR ignorują również ustalenia i wnioski z kontroli NIK. Między innymi NIK wskazał na potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu wyraźne określenie przesłanek, których spełnienie upoważniałoby, w uzasadnionych przypadkach, do wejścia w prawa dzierżawcy osoby trzeciej (np. w przypadku osób bliskich dzierżawcy, które przejęły gospodarstwo rolne od rolnika, w związku z nabyciem przez niego uprawnień emerytalnych lub rentowych). Właściwe organy żadnej inicjatywy w tym zakresie nie podjęły. Rolnicy którzy nabyli prawa emerytalne lub rentowe mają do wyboru rezygnację z dzierżawy albo dalsze prowadzenie gospodarstwa. Wyjątkowo perfidnym działaniem jest obwinianie (przez pracowników ANR) za istniejący stan naszego komitetu.

Warto przypomnieć, że wcześniej na podstawie przepisów wewnętrznych wydanych przez kolejnych prezesów Agencji, w ręce obcych spółek przeszły setki tysięcy, a być może miliony hektarów. W ocenie NIK było to obejście bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

Mające zabezpieczać przed nadmierną koncentracją gruntów, regulacje zawarte w art.28a ust 1 ustawy z dnia 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, są łatwe do obejścia i nie spełniają swojej roli.

Dotychczas nie wprowadzono pod obrady Sejmu wniosku obywatelskiego w sprawie referendum w obronie Lasów i Polskiej Ziemi, popartego ponad 2,5 mln podpisów.

Powyższe przykłady dotyczą tylko jednego obszaru problemowego. A przecież mamy do czynienia również ze stałym rozwieraniem się nożyc cen między środkami produkcji, a produktami rolnymi. Pogarszającą się sytuacją na większości rynków rolnych.

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja w produkcji trzody chlewnej. W ciągu 7 lat produkcja spadła o połowę i nie pokrywa potrzeb naszego społeczeństwa, a mimo to cena utrzymuje się na nieopłacalnym poziomie. Naszym zdaniem jest to efektem oddania przetwórstwa i rynku wewnętrznego w ręce obcego kapitału- często powiązanego z producentami trzody w innych krajach.

Systematycznie blokowane są próby wprowadzenia przepisów umożliwiających sprzedaż bezpośrednią mimo zapowiedzi szybkiego ich uchwalenia, złożonych przez ministra M . Sawickiego w połowie ubiegłego roku.

Ciągle mamy natomiast do czynienia z próbami zalegalizowania upraw GMO.

Mając powyższe na uwadze, domagamy się:
- Realizacji naszych postulatów zgłoszonych 05 grudnia 2012r., w zakresie gospodarowania gruntami oraz wniosków pokontrolnych NIK.
- Zaprzestania wyprzedaży ziemi z Zasobu WRSP, ze względu na brak zabezpieczeń przed jej przepływem w ręce obcego kapitału i jej nadmiernej koncentracji.
- Szybkiego przygotowaniu i uchwalenia rozwiązań prawnych umożliwiających sprzedaż bezpośrednią.
- Ustawowego zakazu uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO).
- Skutecznych działań interwencyjnych przeciwdziałających pogarszaniu się sytuacji na rynkach rolnych, szczególnie na rynku mięsa wieprzowego.
- Wprowadzenia pod obrady Sejmu wniosku obywatelskiego w sprawie referendum w obronie Lasów i Polskiej Ziemi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
MD

Rozgonić ta MAFIE KOSMALA I INNYCH CWANIACZKÓW

 

n
nie wieśniakom

Co ma Stargard Q2 do rolników ?

Wy...... do Warszawy , tam są wasze sprawy załatwiane , a nie deorganizować nasze życiue w 70 tys. mieście.

Kolejny Leper z tego Kosmali !

Wynocha z miasta !

t
tambylec

pomijając język heńka- dobrze chłop gada!

G
Gość
W dniu 23.01.2015 o 11:28, heniek napisał:

Tak patrze i czytam większość ludzi którzy tu piszą nie wiedza o co chodzi lub są idiotami którzy  nie myślą i łykają propagandę a chodziliście do szkoły macie rodziców to jakiś przykład powinien być wyciągnięty jedzcie na zachód Niemcy  Holandia zobaczcie jak stoi tam rolnictwo jakie maja gospodarstwa a polakom się daje ochlap śmieszne dotacje z unii  na skandalicznych warunkach  zobaczcie sobie różnice cen ziemi w cenie w Polsce a w unii jak nas robią jak padnie rolnictwo Polskie to wy z głodu zdechniecie bo co kto będzie siał uprawiał rzucą wam na rynek najgorszej jakości przetwory co u nich jest jako odpad lub dla bydła i nie będziecie mieli wyboru bo trzeba jeść co zrobili z służbą zdrowia czekacie w kolejkach jak bydlaki na żeś a zabierają wam na ubezpieczenie co miesiąc a jak sprywatyzują to też będą zabierać tylko nie dostaniecie się już do lekarza   bo będzie prywatne i co ilu będzie   stać na to jak zarabiacie  1,200 1,700 zł  takich przykładów jest masa taka jest prawda z chcą z nas Polaków i Polski zrobić taki rezerwat indiański macie brać co dajemy i nie stawiać oporu bo nie damy wcale w czasie 2 wojny światowej wysoko postawiony i dobry przyjaciel Adolfa Hitlera Hans Frank gubernator w Krakowie powiedział Polacy mają być tak biedni żeby całe życie pracowali dla Niemców i miał racje co teraz jest gdzie Polacy jadą za pracą w znacznym procencie ale to dopiero początek tragedii jaka będzie  się odbywać u nas i to nie za 10 50 100 lat tylko teraz to już się dzieje puki żyją rodzice to jest ok mama tata pomorze a co jak nie będzie za co mieszkanie siebie utrzymacie za 1,700 zł w pracy w markecie nie polskim nie na warunkach polskich w każdej chwili mogą zwolnić bo na te miejsce jest stu innych napisałem to dla tych co łudzą  się tą atrapom życia jaką wam serwują żeby następnym razem jak coś zobaczą usłyszą i będą pisać niech przemyślą i zainteresują się co tak naprawdę się dzieje w Polsce bo ten bat sięgnie wszystkich chudą i tłustą dupę   pozdrawiam 

Boże!!!!! twój nauczyciel(ka) od języka polskiego powinien być natychmiast wyrzucony ze szkoły, za taki poziom nauczania.

l
leon

Witam! Zapraszamy wszystkich nie zadowolonych,zawiedzionych DO KOSZALINA jutro 24.01.2015 godz.13 na MARSZ W OBRONIE DEMOKRACJI I UCZCIWYCH WYBORÓW!!! Zaczynamy ul. Zwycięstwa pomnik św.Jana Pawła ll przy Katedrze

h
heniek

Tak patrze i czytam większość ludzi którzy tu piszą nie wiedza o co chodzi lub są idiotami którzy  nie myślą i łykają propagandę a chodziliście do szkoły macie rodziców to jakiś przykład powinien być wyciągnięty jedzcie na zachód Niemcy  Holandia zobaczcie jak stoi tam rolnictwo jakie maja gospodarstwa a polakom się daje ochlap śmieszne dotacje z unii  na skandalicznych warunkach  zobaczcie sobie różnice cen ziemi w cenie w Polsce a w unii jak nas robią jak padnie rolnictwo Polskie to wy z głodu zdechniecie bo co kto będzie siał uprawiał rzucą wam na rynek najgorszej jakości przetwory co u nich jest jako odpad lub dla bydła i nie będziecie mieli wyboru bo trzeba jeść co zrobili z służbą zdrowia czekacie w kolejkach jak bydlaki na żeś a zabierają wam na ubezpieczenie co miesiąc a jak sprywatyzują to też będą zabierać tylko nie dostaniecie się już do lekarza   bo będzie prywatne i co ilu będzie   stać na to jak zarabiacie  1,200 1,700 zł  takich przykładów jest masa taka jest prawda z chcą z nas Polaków i Polski zrobić taki rezerwat indiański macie brać co dajemy i nie stawiać oporu bo nie damy wcale w czasie 2 wojny światowej wysoko postawiony i dobry przyjaciel Adolfa Hitlera Hans Frank gubernator w Krakowie powiedział Polacy mają być tak biedni żeby całe życie pracowali dla Niemców i miał racje co teraz jest gdzie Polacy jadą za pracą w znacznym procencie ale to dopiero początek tragedii jaka będzie  się odbywać u nas i to nie za 10 50 100 lat tylko teraz to już się dzieje puki żyją rodzice to jest ok mama tata pomorze a co jak nie będzie za co mieszkanie siebie utrzymacie za 1,700 zł w pracy w markecie nie polskim nie na warunkach polskich w każdej chwili mogą zwolnić bo na te miejsce jest stu innych napisałem to dla tych co łudzą  się tą atrapom życia jaką wam serwują żeby następnym razem jak coś zobaczą usłyszą i będą pisać niech przemyślą i zainteresują się co tak naprawdę się dzieje w Polsce bo ten bat sięgnie wszystkich chudą i tłustą dupę   pozdrawiam 

 

 

t
tambylec

wałęsę bolka pod sąd. to jemu wszyscy- cały naród zawdzięcza to co się dzieje dziś w kraju! A Tusk to kontynuator niszczycielskiej polityki swego prekursora wałesy! Ci rolnicy co dziś strajkują to raczej G bedą z tego mieli. Oni to robią dla swoich dzieci i Waszych miastowych też. Zeby te dzieci żyły w polsce, a nie kolonii niemieckiej czy innym bagienku. Pozdrawiam wszystkich siegających wzrokiem dalej niż czubek własnego nosa...

z
zst
W dniu 22.01.2015 o 20:46, Ewa napisał:

Jak ma traktor za 300 tys to na pewno na raty albo w leasig i musi płakać i płacić.Kupił go do pracy aby zarobić na chleb.A ty Adrianie jeżeli nie wiesz co to rolnictwo -co mam daje to wyjedż za Tuskiem do Brukseli na zmywak.

to niech sie nie powołuje na dziadka(rolnika)ten używał konia i nie nazekał wstawał 4 rano do 23 a teraz pseudo rolnicy biorą meneli wioskowych za beczke gorzką i nic nie robia tylko kase liczą 

z
zst
W dniu 22.01.2015 o 18:45, benek napisał:

JA NIKOGO NIE TRAKTUJE JESTEM DLA LUDZI MIŁY I POMOCNY ALE NIEKTÓRE OSOBY NIE ROZUMIEJĄ A PISZA I OBRAŻAJĄ LUDZI KTÓRZY SA POD ŚCIANĄ  NAJPIERW TRZEBA SIĘ ZAINTERESOWAĆ TEMATEM I TRAGEDIĄ JAKA JEST W POLSCE  JEŚLI CIE  OBRAZIŁEM TO PRZEPRASZAM 

Zrozum jedno w całym kraju jest bagno a tu od wielu lat słyszy się o rolnikach itp i co z tego no nic nie potraficie nic wywalczyć jak inni a tylko zamieszanie wprowadzacie a wasi lideży wspinaja sie po stołkach i póżniej mają was głęboko w d.... Jak rolnicy to takie kozaki a tak się zachowują w grupie to niech pokarzą że mają jaja i zrobią coś raz a dobrze a nie poblokują drogi pokrzyczą (musicie brać przykład z kibiców :)

Cieście się że cokolwiek macie nawet 1hektar.

n
nie rolnik

Żeby kupić w Polsce ziemię rolną..... trzeba już mieć ziemię rolną i być rolnikiem

Ja też chcę kupić ziemię, tak z 20-50 hektarów. Dlaczego nie mogę stanąć do przetargu i jej normalnie kupić. Jestem Polakiem, mam wykształcenie wyższe ekonomiczne, a średnie techniczne rolnicze, potrafię zarządzać w miarę sporą firmą, płacę ZUS i podatki. Dlaczego nie mogę zostać rolnikiem, płacić śmiesznego KRUSu i żyć sobie spokojnie. Tak jak w "cywilnej" firmie daję radę, tak dam radę w rolnictwie i to nie gorzej niz wielu z tych protestujących. 

A
Adrian
W dniu 22.01.2015 o 20:46, Ewa napisał:

Jak ma traktor za 300 tys to na pewno na raty albo w leasig i musi płakać i płacić.Kupił go do pracy aby zarobić na chleb.A ty Adrianie jeżeli nie wiesz co to rolnictwo -co mam daje to wyjedż za Tuskiem do Brukseli na zmywak.

Przypomnę Ci szanowna Ewo, że może i te traktory są w kredycie. Tylko pamiętaj że część tych kredytów jest dofinansowanych przez UE. Rolnicy wszak korzystają z dopłat i to nie małych. Ale co ja tam wiem o rolnictwie...Pozdrawiam

x
xxxxxx

Prawda jest taka, ze większość dużych gospodarstw to nie rolnicy, ale spółki z oo, SA, SK. W większości właścicielami są Niemcy, Holendrzy, Duńczycy itp. Maszyny za miliony, budynki, hale, tysiące hektarów. Polacy ziemia w dzierżawie, maszyny, na kredyt. Obsianie, nawożenie, opryski na 1ha to około 1tys zł, jeśli cos się nie uda to przy 100ha 100000 tys w plecy. Az tak kolorowo nie mają. Nie jestem rolnikiem, żyje tylko dzięki temu, ze oni maja prace, bo mam tez ja przy nich ja. W większości mili i uczciwi ludzie.

M
Maaag

jak zwykle! ludzie, opamiętajcie się! Oni wcale nie płaczą że nie mają pieniędzy! Strajkują również za was bo jak tak dalej pójdzie to niedługo na Pomorzu Zachodnim więcej terenów będzie należało do Niemców i Holendrów! i wtedy zacznie sie płacz! Piszecie, że płaczą że nie mają pieniędzy a strajkują w ciągnikach za 300tys. Większość z nich, w sumie prawie wszystkie spłacane są do tej pory. Jak wam nie pasuje praca za 1200 zł to kto wam bronił zadłużyć sie na wiele lat, zaryzykować i kupić gospodarstwo? Nieroby? Rolnik nie idzie na 8 godz odbębnić swoje. Tylko narzekać potraficie....

b
bartek
W dniu 22.01.2015 o 21:30, bartek napisał:

Odbiorze każda ilość worków po na wozach i folii z sianokiszonek. Odbiór dwa razy w roku - wiosna, jesień. 607893666. Tylko gospodarstwa powyżej 300ha lub 100 sztuk bydła.


Oczywiście powinno być odbiorę, przepraszam ale pisze na tablecie.
b
bartek

Odbiorze każda ilość worków po na wozach i folii z sianokiszonek. Odbiór dwa razy w roku - wiosna, jesień. 607893666. Tylko gospodarstwa powyżej 300ha lub 100 sztuk bydła.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3