Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy pracować! Mówią Ukrainki, które znalazły się w Szczecinie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zdjęcia z manifestacji w Szczecinie
Zdjęcia z manifestacji w Szczecinie Andrzej Szkocki
- Chcemy pracować - mówią Ukrainki, które swoje miejsce w związku z wojną w Ukrainie znalazły w Szczecinie. - Nam potrzebne są pieniądze, nie tylko do życia tutaj, ale także aby móc pomagać rodzinom i żołnierzom w Ukrainie.

To nie jest takie proste

Co prawda, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, przyjezdni posiadający status uchodźcy mają takie same prawa jak Polacy (z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego). Mogą mieszkać w Polsce legalnie, ale też m.in. podróżować, uczyć się, korzystać z publicznej służby zdrowia, otrzymać wsparcie opieki społecznej, założyć firmę czy podejmować zatrudnienie. Ale często decyzja urzędu w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej (czyli statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej) następuje w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W szczególnych przypadkach ten czas zostać przedłużony do 15 miesięcy. Tylko w niektórych przypadkach pisma rozpatrywane są w trybie przyspieszonym (w ciągu 30 dni­).

- Chętnie zatrudnimy Ukraińców - mówią pracodawcy ze Szczecina.

Zainteresowani osobami z Ukrainy są też przedsiębiorcy z zachodniopomorskiego wybrzeża.

- Branża turystyczna chętnie przyjmie osoby do pracy z Ukrainy - deklarują właściciele hoteli, czy punktów gastronomicznych.

- Najczęściej jednak status uchodźcy otrzymywany jest w ciągu 9 miesięcy - mówią przedstawiciele agencji zatrudnienia. - To szmat czasu. W obecnej sytuacji status uchodźcy powinien wydawany być w ciągu dwóch tygodni - podpowiadają, bo ofert zatrudnienia mają sporo.

- Jestem w stanie dać zatrudnienie w Szczecinie ponad 500 Ukrainkom - mówi Katarzyna Opiekulska ze szczecińskiej firmy LSJ Group, która już w zachodniopomorskim zatrudnia ponad 1000 Ukraińców. - I to na takich stanowiskach pracy, gdzie nie jest potrzebna znajomość języka polskiego.

To przede wszystkim proste prace np. przy pakowaniu w branży e-commerce, ale także praca w handlu i niektórych usługach.

- Ukrainki mówią, że potrzebują pracy, także po to, aby całymi dniami nie myśleć o tym co dzieje się w Ukrainie - mówi Katarzyna Opiekulska.

Już w tej chwili deklarują, że będą tworzyć grupy aby opiekować się dziećmi, kiedy one będą w pracy.

- Mówią, Kasia, daj nam pracę - opowiada Opiekulska. - Będziemy pracować na zmiany. Jak jedna grupa z nas pójdzie do pracy, to druga będzie opiekować się dziećmi. Zorganizujemy się.

ZOBACZ TEŻ:

Tłumy na wielkiej manifestacji poparcia dla Ukrainy w Szczecinie!

Poruszająca manifestacja i marsz poparcia dla Ukrainy w Szcz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński