Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barokowy anioł odnaleziony. Strata wojenna była cały czas w muzeum

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Rzeźbę rozpoznał kom. dr Marek Łuczak, koordynator do spraw zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie
Rzeźbę rozpoznał kom. dr Marek Łuczak, koordynator do spraw zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie Policja
Policjant zajmujący się zabytkami zauważył w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego barokową rzeźbę anioła chrzcielnego, wpisaną na listę strat wojennych.

Rzeźba anioła z początku XVIII wieku była wpisana na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Anioł został przeniesiony do Heimat Museum, mieszczącego się niegdyś w obecnej bibliotece w Myśliborzu, po jego powstaniu w 1928 roku - wyjaśnia kom. dr Marek Łuczak, koordynator do spraw zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny. Po 1945 roku sala stała się częścią szkoły, a zabytki z muzeum przenoszono do różnych pomieszczeń szkolnych. Część z nich trafiła do pracowników szkoły, a część zaginęła. Zaginione obiekty zostały wówczas wpisane na listę strat wojennych.

Marek Łuczak prowadził ostanio projekt rejestracji zabytków sakralnych w powiecie myśliborskim. W Muzeum Pojezierza Myśliborskiego jego uwagę zwrócila barokowa rzeźba anioła chrzcielnego. Policjant rozpoznał w niej zaginionego rzekomo podczas wojny anioła z przedwojennego Heimat Museum w Myśliborzu.

Policjant ze szczecińskiej komendy wojewódzkiej wspólnie z pracownikami Muzeum Pojezierza Myśliborskiego ustalili dlaczego rzeźba, która jest muzealnym eksponatem, wpisana była na listę strat wojennych.

- W 1964 roku pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków zinwentaryzowali anioła na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu, pozbawiony był już wówczas skrzydeł i misy - wyjaśnia Marek Łuczak. - W inwentarzu muzeum znaleziono informację, że 7 grudnia 1973 roku muzeum przejęło zabytek, jednak bez wskazania jego pochodzenia. Obiekt rozpoznano jako anioła chrzcielnego z dawnego muzeum, jednak nie skojarzono, że może on być poszukiwany.

Barokowy anioł ma pozostać w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.

- KWP w Szczecinie zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowanie zabytku z bazy strat wojennych - dodaje Marek Łuczak.

Policjant dodaje, że na liście strat wojennych jest jeszcze kilka eksponatów z dawnego muzeum w Myśliborzu.

- Trzy tryptyki ołtarzowe z kościołów w Mirowie, Będargowie i Dyszna, XVIII-wieczne skrzynie podróżne, XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć, XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowach, średniowieczna łódź dłubanka, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu, dzwon z XVII w. oraz witraże z 1928 roku - wylicza Marek Łuczak.

To kolejna rozwiązana sprawa przez Marka Łuczaka. Wcześniej ustalił on między innymi los trzech barokowych rzeźb. Posłuchaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński