Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aquapark Fabryka Wody. Ostatnie dni niepewności

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Wykonawca będzie miał 30 miesięcy na budowę Fabryki Wody. Jeśli we wrześniu uda się podpisać umowę, to aquapark powinien być gotowy w pierwszym kwartale 2022 roku
Wykonawca będzie miał 30 miesięcy na budowę Fabryki Wody. Jeśli we wrześniu uda się podpisać umowę, to aquapark powinien być gotowy w pierwszym kwartale 2022 roku
Jeszcze kilka dni na odwołania mają firmy, które przegrały przetarg na budowę szczecińskiego aquaparku. Jeśli nie zgłoszą zastrzeżeń, to symboliczne wbicie łopaty nastąpi już we wrześniu.

- Firmy, które wystartowały w przetargu mają jeszcze kilka dni na złożenie odwołań. Trzeba zatem jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji to podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na wrzesień - mówi Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta w Szczecinie.

Na razie żadna z firm nie oprotestowała wyników przetargu. Wykonawcą została firma ALSTAL z Jacewa pod Inowrocławiem. Zbudowała już kilka aquaparków, w tym największe w Polsce Termy Maltańskie w Poznaniu.

Zobacz także:

Mają zbudować aquapark w Szczecinie. Co robili wcześniej?

Finansowanie

Szczeciński park wodny ma powstać na gruzach dawnego kąpieliska przy ulicy 1 Maja. Nawet nazwą do niego nawiązuje - Fabryka Wody-nowa Gontynka. Inwestycja do najtańszych należeć nie będzie. Miejska spółka o nazwie Fabryka Wody, która odpowiada za powstanie aquaparku musi zaciągnąć kredyt w wysokości ok. 330 mln zł. Podpisanie umowy z konsorcjum banków planowane jest na dniach. Do tych 330 mln zł trzeba jeszcze doliczyć koszty obsługi kredytu - ok. 110 mln zł. Łączna kwota to ok. 440 mln zł rozłożona na dwadzieścia lat. Pieniądze na sfinansowanie inwestycji wyłoży budżet miasta. Dlatego przed wakacjami radni zgodzili się na podniesienie kapitału zakładowego spółki o taką właśnie kwotę.

ZOBACZ TEŻ:


Co z biletami?

Osobną kwestią jest sprawa bieżącego utrzymania aquaparku, gdy już zacznie funkcjonować (pensje, remonty itp.). W pierwszych okresie Fabryka Wody nie będzie na siebie zarabiała, a to oznacza wydatki z budżetu miasta na co najmniej kilka milionów zł rocznie.

Poznańskie Termy zaczęły przynosić dochód po sześciu latach. Dwa lata temu osiągnęły rekordową liczbę odwiedzających - ponad milion osób, co zbiegło się z najlepszym wynikiem finansowym od początku powstania aquaparku w 201 1 r. - trzy miliony złotych zysku. Wpływ na to miały m. in. wzrost o 27 procent biletów rodzinnych, które stanowią aż jedną piątą wszystkich sprzedawanych biletów.

ZOBACZ TEŻ:

Władze szczecińskiej Fabryki Wody zapewniają, że przyglądają się najlepszym rozwiązaniom (zarabia na siebie jeszcze m.in. aquapark we Wrocławiu, ma bardzo rozwiniętą siatkę biletów), aby stworzyć optymalną propozycję dla mieszkańców.

Dodatkową atrakcją oprócz typowych dla aquaparków, ma być edukatorium z ćwiczeniami na temat wody.

Zobacz, co jest na liście inwestycji zrealizowanych przez ALSTAL w galerii zdjęć:

Mają zbudować aquapark w Szczecinie. Co robili wcześniej?

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz także:

Aquapark w Szczecinie. Banki chcą dać pieniądze na Fabrykę W...

Aquapark w Szczecinie. Fabryka Wody ma być perełką, bo może ...

ZOBACZ TEŻ:

Aquapark w Szczecinie - Fabryka Wody. To będzie najnowocześn...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński