MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aquapark Fabryka Wody w Szczecinie. Jak w ciągu roku zdrożała prawie trzy razy

Mariusz Parkitny
- Za rok o tej porze aquapark powinien być już w fazie budowy - zapewniał w kwietniu 2018 r. prezes Fabryki Wody. Na razie jednak spółka czeka na kolejne podwyższenie kapitału, aby móc dostać kredyt na budowę. W tym czasie wartość inwestycji wzrosła prawie trzykrotnie.

Słowa o rozpoczęciu budowy wiosną 2019 r. padły podczas ubiegłorocznej sesji rady miasta. Wypowiedział je Konrad Stępień, prezes Fabryki Wody, miejskiej spółki odpowiedzialnej za powstanie aquaparku o tej samej nazwie.

Wtedy padła też oficjalnie kwota inwestycji - 130 mln zł. Radni (choć nie wszyscy) zgodzili się wtedy na podniesienie kapitału zakładowego Fabryki Wody o 30 mln zł, aby spółka mogła nabyć grunt, na którym powstanie park wodny.

Od tamtego czasu minęło 14 miesięcy. Budowa nie tylko się nie zaczęła, ale jej koszt to już ok. 350 mln zł, a może i będzie więcej.

Drogi ten kapitał

Na najbliższej sesji radni ponownie zdecydują o podwyższeniu kapitału zakładowego Fabryki Wody. Tym razem na dużo większe pieniądze. W latach 2020-2041 budżet miasta ma zasilać spółkę kwotami nawet do 33,5 mln zł rocznie.

CZYTAJ TAKŻE: Przyszłość szczecińskiego aquaparku w rękach radnych

Przyszłość szczecińskiego aquaparku w rękach radnych

- Zwiększenie kapitału odbywa się do pewnej kwoty, a nie o konkretną kwotę. Czyli np. w 2022 może to być maksymalnie 33,5 mln albo mniej, podobnie jak w następnych latach - wyjaśnia Piotr Zieliński, rzecznik Fabryki Wody.

Nie zmienia to jednak faktu, że maksymalnie podniesienie kapitału może kosztować łącznie prawie 448 mln zł w ciągu 20 lat. To sporo więcej niż Fabryka Wody planowała wydać na inwestycję (ok. 318 mln zł) i więcej niż chce wykonawca prac (350 mln zł).

Spółka wystąpiła ostatecznie o 330 mln zł kredytu, ale nieznane są jeszcze koszty jego obsługi. Stąd tak wysokie progi podniesienia kapitału zakładowego.

- Przygotowując uchwały bazowaliśmy na ofercie wstępnej. Na ten moment czekamy na ostateczną i wiążącą ofertę od konsorcjum banków. Dopiero wtedy będziemy znali dokładne wyliczenia co do kosztów kredytu i jego obsługi - dodaje Zieliński.

Zobacz także: Aquapark w Szczecinie. Banki chcą dać pieniądze na Fabrykę Wody. Kredyt będzie na ponad dwadzieścia lat

Aquapark w Szczecinie. Banki chcą dać pieniądze na Fabrykę W...

Pieniądze pozyskane w ramach podwyższania kapitału zakładowego spółka będzie wydawać na spłatę kredytu z odsetkami.

- Podjęcie uchwały pozwoli na zapewnienie możliwości realizacji zaciągniętych zobowiązań celem przeprowadzenia inwestycji przez spółkę. Uchwała jest niezbędna do podpisania umowy z wybranym wykonawca oraz umów kredytowych na finansowanie inwestycji - napisano w uzasadnieniu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Radni chcą wyjaśnień

Radni zapowiadają, że będą chcieli wyjaśnień od władz Szczecina i spółki. We wtorek z prezesem Fabryki Wody mają się spotkać radni Koalicji Obywatelskiej, która w tej kadencji współrządzi miastem z klubem Bezpartyjnych.

Aquapark w Szczecinie. Fabryka Wody ma być perełką, bo może ...

- A za tydzień sprawą zajmiemy się na komisji - mówi radny Paweł Bartnik, przewodniczący komisji budżetu rady miasta.

Przed dyskusją jest też opozycyjny klub PiS.

- Będziemy najbardziej zadłużonym per capita miastem w Polsce - mówi radny Dariusz Matecki z PiS.

ZOBACZ TEŻ:

Aquapark w Szczecinie - Fabryka Wody. To będzie najnowocześn...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński