MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aquapark w Szczecinie, czyli park wodny coraz bliżej. Poznaliśmy projekt!

red
Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budowy Fabryki Wody – Nowa Gontynka. Zwycięski projekt przygotowała pracownia DreamWorlds.

Szczeciński aquapark będzie wyróżniał się wyglądem na tle podobnych obiektów.

Odchodząc od najbardziej oczywistej i nieco wyeksploatowanej już stylizacji w postaci plastikowych palemek, statku piratów, rafy koralowej czy błękitnej laguny – szczecińskiej Fabryce Wody zostanie nadany wyjątkowy design.

Laureaci:

1 miejsce - DreamWorlds
2 miejsce - Consultor

Równorzędne wyróżnienia:

  • ETC Architekci,
  • Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj,
  • Metropolis

Nagrody:

I NAGRODA – 70 000,00 zł brutto

Wystawę prac konkursowych będzie można oglądać w foyer starej filharmonii (I piętro gmachu Urzędu, nad Salą Sesyjną) od 28 listopada 2016 r. do 02 stycznia 2017 r. w godz. 8.00 – 15.00.

Maksymalny planowany łączny koszt wykonania prac – związanych budową, wyposażeniem oraz przekazaniem do użytkowania obiektu Parku Wodnego nie może przekroczyć 100 mln zł. Powyższa kwota dot. I etapu inwestycji.

Koszt opracowania dokumentacji dla I etapu inwestycji nie może przekroczyć 5,3 mln zł.

ZOBACZ, JAK PARK WODNY BĘDZIE WYGLĄDAŁ W ŚRODKU: Jaki będzie aquapark? Szczegóły, uzasadnienie sądu konkursowego i wideoprezentacja >>>

Czytaj również:

Koszt aquaparku w Szczecinie ma wynieść 100 mln zł.

Aquapark w Szczecinie. Nowy projekt, nowe obietnice

Jaki będzie Park Wodny?

Czerpiąc z inspiracji dwubiegunowego miasta, powstał obiekt reprezentujący zarówno człowieka jak i naturę – prostokreślny, a zarazem krzywoliniowy.

Dzięki swoim kształtom maksymalnie wykorzystuje ukształtowanie terenu oraz nasłonecznienie nawiązując do historycznej kaskady wodnej.

Centralną część budynku – hol wejściowy – jest wyeksponowany za pomocą alei lipowej. Binarny hol, stanowi most łączący oba skrzydła budynku dostępne z każdej strony.

W ten sposób w samym sercu kompleksu pojawia się strefa publiczna ogólnodostępna zarówno z zewnątrz jak i z każdej strefy wewnętrznej. Powstały punkt widokowy z rozpościerającym się widokiem na srebrzącą się rzekę oraz kaskadę wodną zwieńczony został kawiarnią. Punkt spotkań, tętniący życiem, umożliwia swobodny przepływ ludzi w górę i w dół promenady, zapraszając każdego przechodnia do dalszej eksploracji i spędzenia swojego wolnego czasu.

Symbolem projektu jest RZEKA – element miastotwórczy, ekonomiczny i ekologiczny nadający charakter metropolii, wyróżniający Szczecin spośród innych miast. Stanowi motyw przewodni każdej z 5 stref budynku takich jak:

· przestrzeń publiczna zewnętrzna, otwarta dla wszystkich, umożliwiająca niezakłócony przepływ ludzi i myśli. Będącej miejscem relaksu, spotkań, a jednocześnie miejscem nauki;

· binarny hol wejściowy, zapewniający łatwy dostęp, będący zaproszeniem do dalszej eksploracji budynku, pierwszym kontaktem z wiedzą i atrakcjami, które kryją się we wnętrzu obiektu;

· Edukatorium i centrum rozrywkowe, podporządkowane strumieniowi informacji, kierujące do sal edukacyjnych, których kształt został oparty o wzór chemiczny cząsteczki H2O;

· Hala Basenowa – po raz pierwszy ujęta w formule przepływającej rzeki, prowadzi użytkowników przez wszystkie atrakcje;

· Baseny zewnętrzne – wykorzystujące różnicę terenu w sposób naturalny tworząc kaskady i następujące po sobie baseny;

· Strefa Saunarium – przedstawiona w formie intrygującego cieku wodnego opływającego wszystkie sauny i wypoczywalnie, nadając naturalny a zarazem nowoczesny charakter.

W ocenie Sądu konkursowego, wśród najwyższych walorów przedstawionej - nagrodzonej I NAGRODĄ - pracy należy wskazać na rozwiązania przestrzenne wpisujące obiekt w istniejące ukształtowanie terenu oraz walory zaprojektowanego dojścia do obiektu oraz strefy wejściowej, w nawiązaniu do wartości krajobrazowych i przyrodniczych lokalizacji. Elementy te wpisują się ponadto w realizowaną ideę marki miasta "Szczecin- Floating Garden" - łącząc wodę, elementy przyrodnicze i bezpośrednie otoczenie w jedną, spójna całość.

Przedstawione w pracy rozwiązania funkcjonalne charakteryzują się najwyższymi spośród ocenianych prac walorami użytkowymi, łączącymi umiejętnie funkcje rozrywkową i poznawczą - edukacyjną.

Towarzyszące rozwiązaniom funkcjonalnym rozwiązania przestrzenne i estetyczne ukierunkowane zostały na przyszłego użytkownika i gwarantują komfortowe oraz atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, w przyjaźnie i estetycznie zaprojektowanym wnętrzu obiektu.

Praca w stopniu najwyższym uprawdopodabnia realizację idei obiektu, którego główny cel został podporządkowany przyszłemu użytkownikowi AQUAPARKU - zarówno mieszkańcom Szczecina, jak i gościom odwiedzającym miasto.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej aquaparku był realizacyjny otwarty i dwuetapowy. Do I etapu wpłynęło 13 prac konkursowych, spośród których do II etapu Sąd Konkursowy zakwalifikował 5 prac. Do II etapu wpłynęło 5 prac konkursowych.

Polecamy na gs24.pl:

Natalia Siwiec, modelka i celebrytka, "miss Euro" pojawiła się w szczecińskim Grey Clubie. To była szalona, pełna zabawy noc! Natalia pojawiła się w ramach organizowanej przez klub Celebrities Night - modelka była gościem specjalnym imprezy. Jak się Wam podobało? Zobaczcie zdjęcia z imprezy - tak bawiliście się w sobotnią noc.

Natalia Siwiec w Grey Club w Szczecinie. To była szalona noc...

Gs24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński