MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa placu Orła Białego: Siedem uwag do projektu

Paulina Targaszewska [email protected]
Niezadowoleni z projektu placu Orła Białego są szczecinianie. Negatywnie oceniają go także radni.
Niezadowoleni z projektu placu Orła Białego są szczecinianie. Negatywnie oceniają go także radni.
Szczecinianie chcą zmiany projektu placu Orła Białego. Obecnemu zarzucają brak klimatu, zrezygnowanie z podziemnego parkingu, chcą placu bez aut. Poprosiliśmy wykonawców projektu o ustosunkowanie się do uwag.

O AKCJI

O AKCJI

W ubiegłym tygodniu na prośbę Czytelników rozpoczęliśmy akcję, w której walczymy o zmianę projektu zagospodarowania placu Orła Białego. Projekt utworzony przez Biuro Inżynierskie Anna Gontarz-Bagińska z Gdańska budzi wiele uwag. Choć wykonawca został wyłoniony w przetargu, a projekt przeznaczony jest do realizacji, wspólnie z Czytelnikami będziemy się starać o stworzenie nowego projektu uwzględniającego wszelkie uwagi mieszkańców. Czekamy na wasze opinie i pomoc na www.gs24.pl. Możecie także wysyłać maile na adres [email protected].

Dziś przedstawiamy główne uwagi jakie padają podczas oceny projektu. Prezentujemy też odpowiedzi wykonawcy projektu. Odpowiada Anna Gontarz-Bagińska z gdańskiego Biura Inżynierskiego, które wygrało przetarg na przygotowanie projektu zagospodarowania placu.

Uwaga nr 1: Brak parkingu podziemnego pod Placem Orła Białego.

Odpowiedź projektanta: Parking podziemny był konsultowany na jednym z etapów sporządzania miejscowego planu. Po tych konsultacjach mówiąc kolokwialnie "upadł".

Uwaga nr 2: Zbyt dużo kamienia na terenie placu, zbyt mało zieleni.

Odpowiedź projektanta: Plac jest na terenie wpisanym do rejestru zabytków, który historycznie nie posiadał w ogóle zieleni. Zieleń, którą zachowuję, jest kompromisem z konserwatorem zabytków - warunkowo się na nią zgodził, bo historycznie nie ma uzasadnienia.

Uwaga nr 3: Brak klimatu oraz cechy charakterystycznej, która miałaby przyciągać mieszkańców i turystów.

Odpowiedź projektanta: Cechą charakterystyczną jest fontanna Orła Białego, a także wyeksponowana wierzba. Klimat wytworzy się jak zaczną się imprezy organizowane przez Forum Gryf, które ma już program oraz pomysł na ten plac i czeka niecierpliwie na realizację. Poza tym teraz w tym miejscu jest parking, a będzie plac publiczny dla ludzi nie samochodów, więc pojawi się zamiana jakościowa.

Uwaga nr 4: W celu wyrównania poziomów zastosowanie szerokich, niebezpiecznych schodów.

Odpowiedź projektanta: Szerokie schody są odwiecznym architektonicznym elementem eleganckiej przestrzeni, a w naszym przypadku są zaprojektowane w formie pochyłych chodników o spadku nieprzekraczającym 5 procent. Przez to, że są szerokie dają więcej możliwości: od siedzenia na nich do organizowania plenerów czy wystaw, które swobodnie można oglądać. Niskie i wygodne schody/chodniki nie stanowią zagrożenia, a są nieuniknione z uwagi na wtórną zabudowę powojenną zakłócającą historyczny układ urbanistyczny i wysokościowy.

Uwaga nr 5: Zaprojektowanie kolejnej fontanny, przy jednej już istniejącej.

Odpowiedź projektanta: Projektowana fontanna gasnąca jest elementem nawadniającym powietrze w upalne dni oraz uatrakcyjniającym pobyt na placu. Szczególnie dzieci bardzo lubią takie fontanny. Fontanna Orła Białego jest figuralna, zabytkowa, jednym słowem do oglądania, podziwiania, a projektowana fontanna gasnąca jest do dotykania, schładzania w upały itp. Pełnić będzie ozdobne funkcje m.in. nocą - podświetlone w kolorach strumienie do 6 metrów.

Uwaga nr 6: Pozostawienie bez zmian części placu Orła Białego w miejscu gdzie znajduje się fontanna Orła Białego

Odpowiedź projektanta: Fragment placu z fontanną Orła Białego został wyremontowany w ostatnich latach, w duchu historycznych uwarunkowań i zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków pozostaje bez zmian.

Uwaga nr 7: Internauci wnioskują, aby zamknąć ruch samochodowy wokół placu.

Odpowiedź redakcji: Projekt, który miało przygotować Biuro Inżynierskie Anna Gontarz-Bagińska, obejmował jedynie plac Orła Białego, a nie teren wokół placu. Projektant nie decydował więc o tym czy ruch kołowy wokół placu zostanie zachowany. Decyzję w tej sprawie będą podejmowali włodarze miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński