Al. Wojska Polskiego w Szczecinie czekają ogromne zmiany! Poznaliśmy projektanta [WIDEO]

Marek Jaszczyński
Udostępnij:
Pięć prac wpłynęło na konkurs zagospodarowania alei Wojska Polskiego i jej najbliższego otoczenia. Wygrała praca z pracowni Archaid.

Dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej "ProMedia" przy al. Wojska Polskiego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Z 27 podmiotów dopuszczonych do udziału w konkursie swoje prace złożyło 5. Zdaniem jury najlepsza okazała się praca Jacka Szewczyka z pracowni Archaid.

Prostota i elegancja - tak najkrócej jury oceniło zwycięski pomysł

Autor proponuje jednolity pas zieleni w środku z ukośnymi miejscami do parkowania (liczba miejsc parkingowych podobna jak dziś) i bezpieczne przejścia dla pieszych, w tym na wyspę środkową w placu Zgody.

Jury zwróciło także uwagę na sposób zagospodarowania przestrzeni publicznych, w tym dawnej fontanny "Ściany Płaczu", propozycję zadaszenia - loggi miejskiej - w miejscu utraconego narożnika Placu Zgody.

Autor projektu w rozmowie z GS24.pl przyznał, że przy pracy starał się oddać klimat tego miejsca.

- Plac Zgody to będzie rondo, a wnętrze będzie parkiem dla mieszkańców, żeby wyszli ze sowich dziedzińców, kwartałów na środek alei - tłumaczy Jacek Szewczyk, zwycięzca konkursu. - Zaproponowałem przestrzeń uspokojonego ruchu, czyli pieszy może przejść jezdnię w każdym miejscu.

To nie pierwszy sukces pracowni Archaid. Jacek Szewczyk jest także autorem zwycięskiego projektu na zagospodarowanie placu Żołnierza Polskiego bez Pomnika Wdzięczności.

Zwycięzca, oprócz nagrody - 35 tys zł brutto, zostanie zaproszony do udziału i negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zdobywca drugiej nagrody otrzyma 20 tys zł brutto, a trzech zdobywców wyróżnień po 5 tys zł brutto.

Jakie będą dalsze kroki przy rewitalizacji alei?

Zawarcie umowy z projektantem jest zaplanowane na początek 2018 roku. Wykonanie dokumentacji projektowej do końca 2018 roku. Od 2019 roku rozpoczęcie procesu poszukiwania wykonawcy i realizacja projektu.

Każdy może zobaczyć prace konkursowe. Wystawa prac w MBP "ProMedia" będzie otwarta do 13 grudnia 2017 r. Od 14 do 29 grudnia 2017 r. prace konkursowe będą wyeksponowane w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim "ŚRODEK" przy ul. Królowej Jadwigi 44b w Szczecinie.

Nagrodę I przyznano pracy za:

1. Propozycję urządzenia ulicy - z jednolitym pasem zieleni, pozwalającym na wygodne i efektywne skośne parkowanie, naprzemiennie dostępne z dwóch jezdni - silnie akcentujące kierunek i nadające Alei Wojska Polskiego silną tożsamość na całym przebiegu.

2. Zróżnicowanie propozycji projektowych z ich dostosowaniem do bezpośredniego kontekstu otoczenia.

3. Rozwiązania sprzyjające komfortowi i bezpieczeństwu pieszych, z przejściami optymalnie dostosowanymi do najważniejszych relacji poprzecznych i dojść przy skrzyżowaniach, w tym na wyspę środkową Placu Zgody oraz dla korzystających z miejsc postojowych w pasie środkowym.

4. Prostotę i elegancję oszczędnie i celowo użytych środków kompozycyjnych, uporządkowanych w relacji do cech poszczególnych odcinków Alei tj. drzew, żywopłotów, estetycznie i funkcjonalnie zaprojektowanych mebli miejskich.

5. Związek kompozycji Alei z cechami miejsca i historyczną wartością Alei i jej otoczenia.

6. Sposób zagospodarowania przestrzeni publicznych, w tym dawnej "ściany Płaczu", propozycję zadaszenia - loggi miejskiej – w miejscu utraconego narożnika Placu Zgody.

7. Właściwe rozwiązanie wjazdu w Aleję Wojska Polskiego z Placu Zwycięstwa, z bezpiecznym przedłużeniem chodnika ulicy Krzywoustego;

8. Ekonomikę wykorzystania powierzchni ulicy, właściwy dobór promienia wyspy środkowej na Placu Zgody oraz przemodelowanie ronda na skrzyżowaniu z ulicą Jagiellońską.

9. Proste i estetyczne ukształtowanie przestrzeni na zapleczu bloków mieszkalnych SM ŚRÓDMIEŚCIE;

10. Estetyczne i harmonijne propozycje kolorystyki fasad budynków.

Laureaci:

  • I nagroda – PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHAID JACEK SZEWCZYK
  • II nagroda – DOMINO GRUPA ARCHITEKTONICZNA WOJCIECH DUNAJ
  • I wyróżnienie - INARKO SP. Z O.O.
  • II wyróżnienie - JAKUB GOŁĘBIEWSKI, WIKTOR KUCHNIAK, MICHAŁ JAROSZEWICZ
  • III wyróżnienie - ALEKSANDRA ŻÓŁTOWSKA, KLAUDIA BABSKA, GRZEGORZ FERBER, PIOTR ZANIEWSKI

Wystawa prac konkursowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej „ProMedia” będzie otwarta od 30 listopada do 13 grudnia 2017 r. Od 14 do 29 grudnia 2017 r. prace konkursowe będą wyeksponowane w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK” przy ul. Królowej Jadwigi 44b w Szczecinie.

Termin realizacji projektu został ustalony na dzień 31 grudnia 2018 r.

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szczeciniak

Bardziej chybionego pomysłu nie widziałem dawno. Prezydent i radni chyba mało wychodzą z domów i nie zdają sobie sprawy z natężenia ruchu pieszych w tym miejscu. Nie ma tam wybitnego nagromadzenia przechodniów a samochodów dosyć sporo przejeżdża. Już prędzej odnowili by nawierzchnie i zrobili pas dla rowerów to by miało większy sens.

r
robert

Trzeba być skończonym deb***em aby sądzić że w tych czasach piesi wrócą na al. wojska polskiego. Skończy się na tym iż powstaną tam podobne mordownie jak na deptaku bogusława i wszystkie okoliczne bramy będą oszczane i orzygane, zaś okoliczne ulice zakorkowane i będzie płacz o zanieczyszczone powietrze. Najpierw powinna być ukończona obwodnica śródmiejska która przejęła by wiekszość ruchu samochodowego a potem można myśleć o deptakach itp. 

S
Stefan
Ciekawe skąd wezmą takie duże drzewa? Czy może będzie tak że na wizce są wielkie drzewa a w rzeczywistości posadza badyle.
o
opi

Panie, szkoda gadać. Włodarze miasta bez wizji!!! Ulice to krwioobieg miasta i mają rację wszyscy ci co wskazują na pierwszeństwo obwodnicy zachodniej miasta i obwodnic śródmieścia, a potem można się bawić w spokojne strefy relaksu i wypoczynku.

A
Antek

Core pomysły, na siłę chcą zrobić deptak. Sparaliżują miasto, ludzie będą sobie siedzieć przy ulicy, skrzyżowaniach i wdychać spaliny. PIS-aki niszczą kraj a Krystek niszczy Szczecin. Już zdobił aleje kwiatową i kilka innych durnych pomysłów. Przy wyborach pozbyć się tego towarzystwa wzajemnej adoracji. Wywalanie pieniędzy na pseudo projekty. Zapraszam CBA do Ratusza. Warto zbadać sens takich inwestycji jak Jagielońska itp.

P
P
W dniu 30.11.2017 o 22:37, k napisał:

Sam jesteś kretyn koleś...Mamy już fantastyczną 3 pasmową drogę przy odrze ... mało ?? Kup sobie samolot i lataj nad miastem ;)

 

Kretynem jest ten, kto myśli, że przy takim położeniu i warunkach, jakie ma Szczecin, ruch z Wojska Polskiego rozłoży się bezboleśnie na pozostałe ulice - tym bardziej, że Krzywoustego obecna ekipa również chce zwęzić na odcinku między placem Zwycięstwa i placem Kościuszki fundując na torowisku Buspas - ta koncepcja nie przeszła tylko dlatego, że zabrakło paru milionów w budżecie, natomiast pewnie ten temat powróci.

 

Trzeba być kretynem, aby myśleć, że w Szczecinie ma jakikolwiek sens zwężanie i ograniczanie ruchu na głównych arteriach. Naturalnie - zakorkowane i zanieczyszczone spalinami samochodów wlokących się w sznurze lub też stojących w zatorach, jest dużo bardziej przyjazne...

 

Patrząc na to, jak wygląda obecnie Jagiellońska, jak zmarnowano przy jej remoncie pieniądze nie uzyskując sensownego efektu, to jestem pewny, że z Wojska Polskiego będzie identycznie. Zdecydujcie się w końcu gdzie ma być centrum i serce Szczecina - na Łasztowni, na Wałach Chrobrego, na placu Orła Białego, na Starówce, Jagiellońskiej, czy Wojska Polskiego... Rozdrobnienie inwestycji powoduje, że niczego sensownego nie można stworzyć.

 

A za niegospodarność naszych włodarzy powinna się zabrać w końcu prokuratura. Wydawane miliony na g.....projekty typu Jagiellońska, a w Płoni i w innych ościennych dzielnicach do dzisiaj nie doprowadzono kanalizacji...

S
Szn
Dzisiejsze stłuczki na Trasie Zamkowej spowodowały korki od pl. Kościuszki i dalej. Czy ktoś wreszcie zacznie myśleć zanim spowolni ruch, zrobi deptaki?
Dlaczego do chwili obecnej pomijane jest pozostające ciągle w planach połączenie Police - Świeta? Zamiast budować połączenia prawo i lewobrzeża funduje się nam stanie w korkach i patrzenie na deptaki. Dzięki.
G
Gość
PANIE PREZYDENCIE LUDZIE ZAPAMIĘTAJ!!!
NIECH PAN IDZIE POBAWIĆ SIĘ KLOCKAMI ŻE SWÓJA EKIPA A NIE PODEJMUJE TAK WAŻNE DECYZJĘ
NIECH PAN SIE ZASTANOWI
KONIEC MIASTA CZAS NA WIEŚ NO I CZEŚĆ
x
xxx
Mam nadzieję że nowy prezydent zmieni ta koncepcje. Najpierw wyprowadzenie dk nr 10 z centrum, dokończenie obwodnicy srodmiejskiej a potem można myśleć o jakiś zmianach na wojska Polskiego
t
tomek
Najpierw obwodnica miasta, później pomysły na uspokojenie ruchu w centrum.
Fundujecie deptak w miejscu gdzie przebiega droga krajowa przez centrum miasta.
Najpierw powinno budować się obwodnicę i bazy przeładunkowe, eliminować tranzyt i ruch ciężarowy z centrum miasta a dopiero później likwidować dwupasmówki, uspokajać ruch i namawiać ludzi na rowery...
S
Szczecinianin

Co za skończony KREEEEETYN wpadł na pomysł kolejnego zawału komunikacyjnego w Szczecinie. Ci pdudoradni z Krystkiem na czele upadli nieźle na łeb.

p
prawda

Wojska Polskiego to nie jest osiedlowa uliczka gdzie powinien być ruch uspokojony ze względu na bezpieczeństwo ale tranzytowa ulica łącząca Tanowo, Pilchowo, Police, Pogodno z Centrum. Pomysły tego prezydenta sprowadzają się w przenośni do jednego - drodzy mieszkańcy wyjeżdżajcie z tego miasta bo zrobimy wszystko aby tu żyć się nie dało.

W
Wujek
Nie no trzymajcie mnie bo nie wytrzymam....Uspokojenie ruchu...Może w ogóle zgasmy już światło i wyjedzmy że Szczecina...
r
renoikubicafan

Tempo życia w Szczecinie maleje. Dzisiaj było parę stłuczek i gigantyczne korki i apatia a pamiętam czasy kiedy takie zdarzenia wywoływały furię u mieszkańców. Takie rozwiązania jak na Wojska Polskiego wpisują się w ten marazm.

k
kruk77Szczecin

Z uporem maniaka serwuje się pomysły, które przesuwają Szczecin w kierunku miast ze stu tysiącami mieszkańców albo na siłę próbuje się zrobić Berlin ze Szczecina. A Szczecin to Szczecin i nic nie zmieni tego, że Wojska Polskiego to arteria komunikacyjna, Zatkanie jej spowoduje zwiększenie ruchu na innych ulicach. Panowie decydenci próbujecie zrobić pustynię z centrum miasta. Czy wy urodziliście się w Szczecinie? Mam poważne wątpliwości. Panowie trochę więcej wyobraźni. Pytam, kto ma w tym interes? Wiadomo, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Projekt jak to projekt ma swoje zalety i wady ale oderwany jest od rzeczywistości.

Piszę ja, szczecinianin od urodzenia.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie