Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Zima w Szczecinie2019/2020. Gdzie odśnieżą najpierw? Alarmowy telefon dla mieszkańców

Oskar Masternak
Oskar Masternak
ZDiTM
Za nami pierwszy mroźny poranek. Dla wielu kierowców oznaczało to przymusowe skrobanie szyb, a dla drogowców był to sygnał do rozpoczęcia "Akcji Zima". Solarki idą w ruch. Miasto ma przygotowane 5 300 ton soli i ponad 830 ton piasku.

Rusza akcja Zima 2019/2020 w Szczecinie

W Szczecinie jest 750 km dróg objętych Akcją Zima, podzielonych na trzy kolejności odśnieżania.

  • W I i II kolejności znajdują się główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu.
  • W III kolejności te łączące główne ciągi komunikacyjne.

- Ulice nie ujęte w planie Akcji Zima oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik szczecińskiego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Przed tegoroczną zimą w gotowości jest:

  • ponad 30 różnych wozów,
  • ponad 5300 ton soli
  • oraz ponad 830 ton piachu.

Zimowym oczyszczaniem lewobrzeżnej części miasta zajmuje się firma Remondis Szczecin Sp. z o.o, a prawobrzeżem Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.

Firma Remondis ma w gotowości:

  • 3 800 ton soli,
  • 100 ton piachu
  • oraz 12 ton chlorku.

A MPO:

  • 1 521 ton soli,
  • 738 ton piachu
  • oraz 3 tony chlorku.

Wartość umów zawartych z tymi firmami to prawie 8 mln złotych

- Pojazdy Wykonawców biorących udział w Akcji Zima wyposażone są w GPS. Dzięki aplikacji do obsługi GPS ZDiTM będzie mógł na bieżąco śledzić pracę sprzętu - podkreśla Hanna Pieczyńska.

Umowy swoim zakresem obejmują mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z ulic, placów, zatok i pętli autobusowych — łącznie 750 km ( I, II i III kolejność ). Do tego:

  • ręczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidacja gołoledzi z chodników,
  • mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz gołoledzi z chodników, dróg rowerowych,
  • usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z mostów, wiaduktów i kładek,
  • usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z chodników przyległych do parków, zieleńców i skwerów,
  • usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidacja gołoledzi ze schodów.

WIDEO: Czeka nas zima 30-lecia w Polsce? Zasypie nas śnieg?

Alarmowy telefon dla mieszkańców

Uruchomiony został całodobowy numer telefonu 91 48 00 401, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać potrzebę odśnieżenia.

Miejscem składowania śniegu zarówno dla wykonawców ZDiTM, jak i dla mieszkańców jest teren lotniska (wjazd od ulicy Hangarowej).

Zimowe oczyszczanie pętli i przystanków komunikacji miejskiej jest realizowane w ramach umów na utrzymanie czystości.

W harmonogramie stałego oczyszczania jest 13 pętli autobusowych, tramwajowych i autobusowo-tramwajowych oraz 596 przystanków na lewobrzeżu oraz 9 pętli i 238 przystanków na prawobrzeżu Szczecina.

W ramach umowy na oczyszczanie chodników i miejsc parkingowych znajdujących się w SPP, efekty likwidacji gołoledzi, odgarniania śniegu i błota pośniegowego powinny być widoczne w czasie nie dłuższym niż 2 godziny od momentu ich wystąpienia.

- W czasie 24 godzin od ustania opadów wszystkie chodniki i miejsca parkingowe znajdujące się w SPP muszą być oczyszczone - informuje ZDiTM.

Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

ZOBACZ TEŻ:

Jaka będzie zima 2019/2020? Kiedy spadnie śnieg?

Zima 2019/2020: Kiedy spadnie śnieg? Czy święta będą białe? ...

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się.Towarzyszył im silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz.➤➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.(sier, Wikipedia)Zobacz również:Jak dbać o psa zimą? Czy ubierać psa w mróz? Jak zabezpieczyć zwierzęta w mroźne dni?<b>Kudłatych świat, odcinek 15</b><script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/8299ae53-6382-e9bf-1932-5bb0dba7ba76,2bc6cc1c-8445-e1d0-9bca-fc045f4a66ad,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

To dopiero była zima! Polska znalazła się pod śniegiem. Kraj...

Co nas wkurza w zimie na polskich drogach? Kierowcy, drogowc...

Bardzo niskie temperatury powodują, że żal robi nam się wszystkich, którzy muszą przebywać na dworze. W tym gronie są zwierzęta. Tym razem skupmy się na ptakach. Jak mądrze im pomagać i dokarmiać? Lasy Państwowe opracowały porady, które mają pomóc nam mądrze wspierać ptaki. Okazuje się, że mając dobre chęci, popełniamy spore błędy. Należy do nich karmienie chlebem.

Czym i jak dokarmiać ptaki zimą? Popełniamy mnóstwo błędów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński