MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Morska w Szczecinie świętuje swoje 75-lecie [PLAN UROCZYSTOŚCI]

Małgorzata Klimczak
Akademia Morska w Szczecinie świętuje swoje 75-lecie
Akademia Morska w Szczecinie świętuje swoje 75-lecie Redakcja
Akademia Morska zaprasza na 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim. Z tej okazji czeka nas wiele wiele atrakcji - musztra paradna, wystawy i spotkania.

Największym prezentem, jaki uczelnia otrzymała, jest czekające ją już za trzy miesiące przekształcenie AM w pierwszą w kraju Politechnikę Morską.

- Chciałbym podziękować całemu Zachodniopomorskiemu Zespołowi Parlamentarnemu za wsparcie przy tym projekcie - mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor AM. - Nie ukrywam, że na naszą decyzję wpływały też rankingi ogólnopolskie i branżowe. Okazało się, że pracodawcy szukają kadry inżynierskiej na politechnikach. Z punktu widzenia pracodawców politechnika jest źródłem przyszłych pracowników. Akademie i uniwersytety są pozycjonowane nieco niżej. Oczywiście jest też przesłanka finansowa – jako politechnika będziemy mieć wyższą subwencję na funkcjonowanie uczelni. Drugim ważnym prezentem na jubileusz jest to, że premier podpisał Wieloletni Plan Inwestycyjny, w którym są pieniądze na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na naszej uczelni.

Zachodniopomorscy parlamentarzyści od samego początku wspierali projekt przekształcenia Akademii Morskiej w Politechnikę Morską.

- Politechnika już kiedyś była w Szczecinie i wróciła z nowym obliczem jako Politechnika Morska - mówi Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - To jest nasz wielki sukces i brawa dla rektora, który swoją determinacją doprowadził do takiego porozumienia w jednej sprawie.

Uroczystości 31 maja:

  • O godz. 8, przy dźwiękach hymnu państwowego, zostanie postawiona bandera przed budynkiem przy Wałach Chrobrego.
  • O godz. 10:40 z budynku Akademii Morskiej w kierunku Teatru Współczesnego wyruszy musztra paradna - z udziałem orkiestry wojskowej i kompanii honorowej AM.
  • Od godz. 11 w Teatrze Współczesnym będzie trwać uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości, występami artystycznymi, przemówieniami i odznaczeniami państwowymi.

Uczelnia zaprasza również na dwie wystawy – 31 maja na Wałach Chrobrego będzie można podziwiać niepublikowane wcześniej fotografie z historii szczecińskich szkół morskich (od 1 czerwca wystawa będzie dostępna w holu głównym budynku Akademii Morskiej). Od 1 czerwca zaś w Bibliotece Głównej AMS – Pobożnego 11, 5 piętro – będzie otwarta wystawa dokumentująca dorobek Doctora honoris causa Akademii Morskiej – prof. Aleksandra Walczaka.

1 czerwca o godz. 9 odbędzie się spotkanie absolwentów szkół morskich przy kamieniu upamiętniającym PSM w Szczecinie - przed budynkiem przy Wałach Chrobrego 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński