Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 tysięcy osób pod Grunwaldem [program]

Marcin Prusak [email protected]
15 lipca roku Pańskiego 1410, a także po 600 latach na polach Grunwaldu Książę Kazimierz V Szczeciński stanął ze swoją Chorągwią Zachodniopomorskąwspomagając wojska krzyżackie. Obóz Chorągwi Zachodniopomorskiej pod Grunwaldem AD. 2010 był największym i najokazalszym.
15 lipca roku Pańskiego 1410, a także po 600 latach na polach Grunwaldu Książę Kazimierz V Szczeciński stanął ze swoją Chorągwią Zachodniopomorskąwspomagając wojska krzyżackie. Obóz Chorągwi Zachodniopomorskiej pod Grunwaldem AD. 2010 był największym i najokazalszym. Fot. Bartosz Kasznia
Aż 200 tysięcy widzów i 2,2 tys. rycerzy spodziewanych jest na dzisiejszej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Na miejscu będzie wielu przedstawicieli rycerstwa i turystów z Pomorza.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem to największa impreza historyczna tego roku w Polsce. Pierwsi miłośnicy średniowiecznych klimatów przyjeżdżali na grunwaldzkie pola na tydzień przed bitwą. Wśród nich są rycerze, ich damy oraz średniowieczni rzemieślnicy. Przez cały czas żyją tutaj w obozowiskach. Pracują tam, bawią się i pozują do zdjęć z turystami (za opłatą najczęściej). Co ciekawe w rycerskich obozowiskach przestrzegane są ścisłe zasady ubioru i wyposażenia zgodnego z odgrywaną epoką. Specjalni kontrolerzy dopuszczą do inscenizacji, a nawet do obozowiska tylko odpowiednio wyposażone osoby. Odpowiedni ubiór ma chronić rycerzy przed obrażeniami.

Rekonstrukcja bitwy
Wszyscy rycerze wyjdą w pole dzisiaj o godz. 14. O tej godzinie odbędzie się kulminacyjny punkt imprezy, czyli rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. Potrwa ona 45 minut. Inscenizację będzie oglądało około 200 tysięcy widzów ustawionych w bezpiecznej odległości od walczących w wyznaczonych sektorach.

Chętnych do oglądania tegorocznej inscenizacji bitwy było tak wielu, że już na kilka miesięcy przez obchodami nie sposób było znaleźć wolnych miejsc w pensjonatach w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od grunwaldzkiego pola. Dlatego na polach między Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem przygotowano miejsca na płatnych parkingach dla 10 tys. samochodów. Powinno zostać na nich wiele wolnego miejsca, bo organizatorzy spodziewają się ok. 5 tys. aut. Samochody zostawić można także u 25 gospodarzy w okolicznych wsiach.

Nasi rycerze tam będą
Inscenizacja grunwaldzkiej bitwy to wielka gratka dla bractw rycerskich. W tym roku, z Pomorza stawią się tam m.in. Bracia herby Gryf z Bytowa, Grupa Odtwórstwa Historycznego von Borcke z Drawska Pomorskiego, Koszalińska Kompania Rycerska, Drużyna Grodu Chocimierza z Tuchomia, Poczet Rodu von Kleist z Koszalina, Bractwo Rycerskie Bogusława V ze Słupska, Artyleria Pomorska Okonek Szczecin, Rota Św. Andrzeja Miastko.

Wśród wojów walczących pod Grunwaldem są też szczecinianie i mieszkańcy zachodniopomorskiego. Gryfici wspomagali Zakon Krzyżacki. Zgodnie z tradycją, jako że 15 lipca 1410 r. książę Kazimierz V Szczeciński i Słupski stanął ze swoją chorągwią pod Grunwaldem niosąc pomoc Wielkiemu Mistrzowi Zakonu Krzyżackiego.

- Książę uroczyście glejt przekazał, który to z rąk ojca swego Świętobora I rodu Gryfitów, Pana Ziem Zachodniopomorskich, podczas Dni Szczecina otrzymał - opowiada rycerz Bartosz Kasznia, na co dzień radny niezależny sejmiku zachodniopomorskiego.

Glejt został przekazany również w 2010 r. na oczach prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Litwy.

Grunwaldzkie atrakcje

Dzisiaj, w sobotę 17 lipca, zorganizowane zostaną na polach grunwaldzkich liczne imprezy historyczne i kulturalne.
godz. 10 - polowa Msza Święta u harcerzy,
godz. 11 - apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym,
godz. 11 - wystawienie posterunków honorowych przez harcerzy (i rycerzy przy Pomniku Grunwaldzkim i masztach z flagami,
godz. 11.30 - uroczystości wojskowe i harcerskie. Przemówienia, parady,
godz.13 - rycerstwo wychodzi w pole przygotowanie rycerzy do inscenizacji,
godz. 14 - inscenizacja Bitwy Grunwaldzkiej,
godz. 14.55 - koncert Orkiestr Ochotniczej Straży Pożarnej,
godz. 16 - pokaz lotów samolotów wojskowych Iskra,
godz. 16.05 - występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego,
godz. 17.05 - występy zespołów folkowych Carrantuohill, Reelandia,
godz. 18.10 - koncerty zespołów Harlem, Armia, Boys, Zanoza, Walerek.
godz. 23 - wspólna zabawa z zespołami, pokaz sztucznych ogni,
godz. 23 - festiwal ognia.
godz. 23 - kino plenerowe.

Jutro, w niedzielę 18 lipca, godz. 10 - jarmark średniowieczny, godz. godz. 15 - symboliczne wyjście wojsk na Malbork.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński