Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1. PZU Maraton Szczeciński wystartuje 19 września. Przeczytaj, co trzeba jeszcze wiedzieć

Bogna [email protected]
123rf
1. PZU Maraton Szczeciński wystartuje 19 września spod Areny Azoty. Tam też będzie meta. Ambasadorem tej imprezy jest między innymi Wanda Panfil była mistrzyni świata w maratonie.

- Jeśli chcecie przygotować się profesjonalnie do biegów Robert Szych zaprasza na bezpłatne zajęcia.

Zajęcia odbywają się cyklicznie.

Co tydzień w niedziele, środy i czwartki. W niedziele o godzinie 10 rano, spotkanie przy oberży Arkonka, w środę o godzinie 19 spotkanie na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej i w czwartek o godzinie 20 przy Azota Arena.

- Zapisy na maraton

Jeśli podjęliście decyzję o starcie w maratonie zapisz się na imprezę na stronie: www.pzumaratonszczecinski.pl lub na stronie www.raz.szczecin.pl Do końca czerwca opłata startowa wynosi 69 zł.

19 września wystartują rano o godzinie 9 spod Azota Areny. Tam będzie start i tam będzie meta. Maraton ma prowadzić przez całe miasto na jego prawy brzeg i z powrotem na lewobrzeże.

- Maraton w Szczecinie to było od wielu lat marzenie środowiska lekkoatletycznego - powiedział na pierwszej konferencji prasowej w sprawie imprezy Krzysztof Soska zastępca prezydenta Szczecina. - I w końcu się spełnia.

- Będziemy przygotowywać do startu w maratonie wszystkich tych, którzy czuja się na siłach, ale brakuje im profesjonalnego wsparcia - mówił dyrektor imprezy Robert Szych i od razu zaprosił na warsztaty, które trzy razy w tygodniu organizuje w Szczecinie (w ramce adresy i godziny spotkań).

A jaka ma być trasa maratonu?

Trasa maratonu biegnie po obu stronach Odry - start i meta przy hali Azoty Arena. Po starcie okrążamy halę i wbiegamy w al. Wojska Polskiego, potem ul. Zaleskiego i Wyspiańskiego wzdłuż parku Kasprowicza, krótki odcinek ul. Piotra Skargi, Jasne Błonia podziwiamy biegnąc ul. Ogińskiego, przebiegamy pod magistratem, przed nami al. Jana Pawła II, place Grunwaldzki i Lotników, ul. Obrońców Stalingradu i pl. Żołnierza, mijamy nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej i Bramę Królewską, biegniemy w stronę Zamku Książąt Pomorskich, skręcamy w ul. Farną, a stąd w ul. Wyszyńskiego z górującą nad miastem katedrą, Mostem Długim przekraczamy Odrę, biegniemy ul. Gdańską wzdłuż trasy nowego Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, wbiegamy na most im.

Pionierów Miasta Szczecina, potem ul. Hangarowa i Struga, pokonujemy nowy wiadukt i na ostatnim przed rogatkami Szczecina skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Niedźwiedziej zawracamy - znów ul. Struga, most Pionierów, ul. Gdańska, choć teraz już z drugiej strony, bliżej portu i nabrzeży, wbiegamy w Nabrzeże Weleckie i ul. Jana z Kolna z najpiękniejszymi widokami - z jednej strony rzeka, z drugiej Wały Chrobrego - miniemy zabudowania byłej Stoczni Szczecińskiej, mignie nam wielka stoczniowa suwnica, z ul. Stalmacha skręcamy w ul. Rugiańską i Trasą Północną docieramy do ul. Arkońskiej, która doprowadzi nas znów do al. Wojska Polskiego, skręcamy w stronę Głębokiego, ostatni zakręt w ul. Fr. Jarzyńskiego i prosto pod halę Azoty Arena. META!

Ambasador imprezy

Ambasadorem imprezy jest Wanda Panfil-González polska lekkoatletka, maratonka, mistrzyni świata. Swoją karierę sportową zaczęła w r. 1975 w klubie sportowym Lechia Tomaszów Mazowiecki. Jej trenerem do roku 1984 był Karol Włodarczyk. Ale największe sukcesy sportowe odnosiła pod kierunkiem trenera meksykańskiego Mauricio Gonzáleza, którego niebawem poślubiła. W latach 1980-1991 wiele razy reprezentowała Polskę w biegach długich (od 1500 m do maratonu). Zdobyła tytuł mistrzyni świata w 1991 w Tokio w maratonie z czasem 2:29,53. Jest jedyną Polką, której udała się ta sztuka. Zwyciężała w prestiżowych maratonach w Londynie, Nowym Jorku i Nagoi (wszystkie w 1990) oraz w Bostonie (1991).

Jest dwukrotna zwyciężczynią Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca roku oraz laureatka Złotych Kolców w latach 1990 i 1991.

Potrzebni wolontariusze

Każde wydarzenie sportowe wymaga zaangażowanych pomocników. Podczas pierwszej edycji wydarzenia potrzeba Wolontariuszy - wszystkich ludzi dobrej woli, pasjonatów, którzy chcą wesprzeć organizatorów maratonu, jak i sportowców biorących udział w zawodach. Wolontariat to niepowtarzalna okazja nabycia nowych, praktycznych umiejętności i bezcennych doświadczeń, poznania wielu ciekawych ludzi i wspaniałych sportowców, a przede wszystkim dobrej zabawy w doborowym towarzystwie. Na wolontariuszy podczas samej imprezy czeka szereg zadań, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wszyscy chętni (wiek - min. 16 lat) do współtworzenia imprezy mogą zgłosić się zapisując się na adres:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński