Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUT wie jak ograniczać smog. Naukowcy wytwarzają pelet o niespotykanych wcześniej właściwościach

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Energia z biomasy – czyli ekologiczna, bezpieczna dla środowiska, jak przystało na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu powstaje na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii kierowanej przez prof. Adama Koniuszego.
Energia z biomasy – czyli ekologiczna, bezpieczna dla środowiska, jak przystało na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu powstaje na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii kierowanej przez prof. Adama Koniuszego. mat. prasowe
Pelet o właściwościach wcześniej niespotykanych wytwarzają naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Energia z biomasy – czyli ekologiczna, bezpieczna dla środowiska, jak przystało na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu powstaje na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii kierowanej przez prof. Adama Koniuszego. W ciągu 5 lat powstało tu kilka nowych laboratoriów wyposażonych w nowoczesną, często unikatową w skali kraju aparaturę.

Najnowszy nabytek naszych badaczy to peleciarka do biomas

Przypominająca miniaturę lokomotywy aparatura wytwarza pelet z trocin, który następnie podawany jest do kotła, gdzie się spala i w ten sposób powstaje ciepło. To właśnie urządzenie do peletowania biomasy jest elementem linii technologicznej naukowców ZUT.

Maszyna umożliwia mechaniczne przetworzenie biomasy w biopaliwo stałe z materiałów o różnej twardości, w tym m.in. z odpadów roślinnych (siano, słoma, łuski słonecznika), roślin energetycznych (wierzba, konopie włókniste, rożnik), odpadów pochodzących z sektora drzewnego (trociny) czy komunalnych (gałęzie, krzewy). Właśnie w ten sposób powstaje pelet o zupełnie nowych, niespotykanych wcześniej właściwościach.

Urządzenia, kupione m.in. przy udziale PGE, naukowcy ZUT zmodernizowali według własnych pomysłów. Wyniki badań potwierdzają, że zaproponowane technologie konwersji biomasy spełniają oczekiwania zarówno energetyczne, jak i środowiskowe.

- Ideą naszych działań jest wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy odpadowej i rolniczej (gałęzie z wycinki drzew, trawa, słoma, łuski słonecznika itp.) do celów grzewczych - tłumaczy prof. Adam Koniuszy. - Nasz zespół pracuje nad skomponowaniem różnego rodzaju mieszanek tej biomasy oraz wytworzeniem takiego peletu, który można zastosować w istniejących kotłach grzewczych. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ wytwarzany pelet musi spełniać wiele kryteriów jakościowych. Oprócz dużej kaloryczności i trwałości uzyskany granulat musi być tani oraz nieszkodliwy dla środowiska. Rzeczywiście są to nieznane dotąd właściwości, ponieważ każda kompozycja jest inna zarówno pod względem energetycznym jak i ekologicznym.

W katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii udało się zbudować specjalne stanowisko, na którym wytwarzane są i testowane nowopowstałe paliwa.

- Na tę chwilę posiadamy już wszystkie urządzenia niezbędne do prowadzenia tego typu prac, łącznie z aparaturą badawczą - zaznacza prof. Adam Koniuszy.

Przyznaje też, że czasami bardzo trudno jest uformować pelet z niektórych rodzajów biomasy. Niełatwo jest osiągnąć wystarczającą wytrzymałość granulatu (po prostu się on rozkrusza).

- Jednak do tej pory opracowaliśmy kilka „receptur” produkcji peletu z biomasy odpadowej, które doskonale spełniają oczekiwania potencjalnego odbiorcy - przyznaje profesor. - Nadmienię, że duży potencjał w tym zakresie stanowią konopie siewne.

Nie kryje też, że ma nadzieję, że te rozwiązania zostaną jak najszybciej skomercjalizowane. Przy rosnących cenach nośników energii i ciepła wykorzystanie taniego a przy tym ekologicznego paliwa jest rozwiązaniem dla wielu użytkowników instalacji grzewczych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński