MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znikające hektary

Marek Rudnicki
- Ziemia nie obłoki na niebie, nie może zniknąć - uważa Maria Wojnarowska, która nie może doliczyć się ziemi odziedziczonej po rodzicach.
- Ziemia nie obłoki na niebie, nie może zniknąć - uważa Maria Wojnarowska, która nie może doliczyć się ziemi odziedziczonej po rodzicach. Marek Rudnicki
Wracamy do sprawy Marii Wojnarowskiej, która odziedziczyła po zmarłych rodzicach ziemię w miejscowości Bienice w powiecie łobeskim.

O sprawie pisaliśmy 12 października.

Genowefa i Lucjan Bylinowie z Bienic byli repatriantami. Przyjechali do Polski z Białorusi.

W Polsce otrzymali ziemię we wsi Bienice. Gdy byli już w podeszłym wieku, wstąpili do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, do której jako wkład wnieśli ziemię. Wkrótce zmarli.

Ale spółdzielnia, której zostawili ziemię upadła. Ziemię zwracano rolnikom - członkom lub ich spadkobiercom.

Znalazła brakującą ziemię

Grunty Bylinów odziedziczyła córka, Maria Wojnarowska. Okazało się jednak, że oddano jej o 1,9 ha za mało. Nikt nie potrafił powiedzieć, gdzie podziały się zaginione hektary.

Zrobił to dopiero Urząd Wojewódzki w Szczecinie, który dokopał się do dokumentów sprzed 22 lat. Okazało się, że bez wiedzy udziałowców spółdzielni, grunty zostały scalone "na podstawie decyzji naczelnika gminy z 19 maja 1975 r.".

- Rodzice do końca życia nie byli świadomi, że ich ziemią ktoś manewrował bez ich wiedzy - skarżyła nam się pani Maria.

Po długich poszukiwaniach sama odnalazła nieruchomość. Okazało się, że na jeden grunt sporządzono dwie Księgi Wieczyste. W jednej z nich figuruje inny gospodarz, ale z w tej samej wsi.

Starosta odpowiada

Nasz komentarz

Marek Rudnicki

Tyle starosta. Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie również 1,95 ha ziemi pani Marii Wojnarowskiej. Mam jednak pewne wątpliwości. Największa z nich to ta, że na jedną ziemię istnieją dwie Księgi Wieczyste. Jak to możliwe w jednym starostwie?

Po naszych interwencjach sprawą zajął się starosta łobeski Antoni Gutkowski. Oto jego odpowiedź:

- (...) Stwierdziliśmy, że w 1975 r. w obrębie Bienice przeprowadzono wymianę gruntów. Nie dopełniono jednak wówczas formalności ujawnienia nowego stanu posiadania w Księgach Wieczystych. Z posiadanych dokumentów nie wynika czy rolnicy, którym pomniejszono powierzchnię gospodarstwa rolnego otrzymali rekompensatę pieniężną czy nie.

W 2005 r., zwracaliśmy się do RSP z prośbą o przedłożenie stosownych dokumentów, które pomogłyby w sprawie. Nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi. (...) Wyjaśnienie historii działek dodatkowo utrudnia fakt, że w 1978 r. nastąpiło odnowienie ewidencji gruntów obrębu Bienice, w wyniku którego uległa zmianie numeracja działek. To również nie znalazło odzwierciedlenia w Księgach Wieczystych. Reagujemy na każde stwierdzenie niezgodności Ksiąg Wieczystych ze stanem wykazanym w ewidencji gruntów i budynków. W 2006 r. sprostowano zapisy aż w 108 Księgach Wieczystych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński