MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żegnamy pętlę "Krzekowo". Wiemy, co w tym miejscu powstanie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
od 16 lat
Od 29 lipca nastąpi likwidacja pętli tramwajowo-autobusowej "Krzekowo" i tym samym zakończy się 69-letnia historia tego miejsca. Wiemy, jaka będzie przyszłość miejsca u zbiegu ulic Klonowica i Żołnierskiej.

- Pętla "Krzekowo" będzie przebudowana. Najpierw zostaną odłączone instalacje, potem rozpocznie się rozbiórka budynku. Docelowo w tym miejscu ma powstać nowe skrzyżowanie — mówi Kacper Reszczyński, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Szczegóły zmian na liniach komunikacyjnych są TUTAJ

Jak podaje profil "Tramwaje Szczecińskie w podróży" po zlikwidowaniu pętli „Krzekowo”, wybudowany zostanie trójkąt manewrowy, częściowo w obrębie jej dawnego torowiska. Kolejny trójkąt powstanie na skrzyżowaniu ulic Żołnierskiej i Klonowica.

Przypomnijmy, że w ramach I etapu rozbudowy Szafera dociągnięto już tory do wysokości skrzyżowania z ulicą Modrą i Szafera. Do wybudowania zostaje ok. 600-metrowy odcinek z jezdnią do połączenia z istniejącym torowiskiem w ciągu Żołnierskiej. Na skrzyżowaniu Szafera z Żołnierską powstanie pełen węzeł rozjazdowy z krótkim wyprowadzeniem torów w kierunku Sosabowskiego. To pozwoli na przedłużenie torowiska przez Sosabowskiego, Taczaka aż do 26 Kwietnia i Krzywoustego. Jednak to odległa przyszłość.

Konsorcjum firm - TORMEL Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum STANLED I Sp. z o.o. – Partner Konsorcjum ma dwa lata na zrealizowanie tego zadania. Umowę podpisano w lutym tego roku. Wartość kontraktu to 101 781 430,46 zł.

Krótka historia pętli "Krzekowo"

Jak podaje portal swiatowy.org, pętlę na Krzekowie oddano do użytku w 1954 roku. Jest jedną z najstarszych pętli w Szczecinie. Znajduje się u zbiegu ulic Żołnierskiej i Klonowica.

Od chwili powstania nie była remontowana jedynie naprawy bieżące, aż do roku 1972, kiedy to postawiono budynek socjalny o kubaturze 242 m2. Obecnie w budynku znajduje się kasa biletowa i dyspozytornia. Pozostałe pomieszczenia są wynajmowane. Budynek został zakupiony za kwotę 45.594 zł wg ówczesnych cen. Postawiło go Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego ze Szczecina.

W tym samym roku unowocześniono pętle, kładąc trylinkę, a chodnik wykonano z płyt betonowych o powierzchni 409,7 m2. Zagospodarowano pozostały plac obsiewając go trawą o powierzchni 332 m2. Prace te wykonywała firma Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne ze Szczecina. Prace zostały zakończone 30 grudnia 1972 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński