Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeglarskie centrum wystawione do wiatru

Mariusz Parkitny
W tym miejscu ma powstać marina i umocnione nabrzeże. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie, bo wykonawca popadł w tarapaty finansowe. Na zdjęciu dyrektor Sebastian Wypych (z lewej) oraz Bartosz Raszkowski.
W tym miejscu ma powstać marina i umocnione nabrzeże. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie, bo wykonawca popadł w tarapaty finansowe. Na zdjęciu dyrektor Sebastian Wypych (z lewej) oraz Bartosz Raszkowski. Marcin Bielecki
Spółka budująca nowoczesny ośrodek żeglarski ogłosiła upadłość i zeszła z placu budowy. - Nie ma zagrożenia dla inwestycji - zapewniają urzędnicy. Ale radni żądają wyjaśnień.

Czym zajmuje się Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej

Czym zajmuje się Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej

Pod tą przydługą nazwą kryje się budowa nabrzeża, pomostów, mariny na sto jednostek, zaplecza konferencyjnego, schroniska młodzieżowego, pomieszczeń sanitarnych. Inwestycja - jedna z najnowocześniejszych w Polsce - powstaje na terenie Centrum Żeglarskiego przy ul. Przestrzennej. Głównym zadaniem ośrodka jest kształcenie dzieci i młodzieży w zakresie edukacji morskiej, organizowanie rejsów i szkoleń na stopnie żeglarskie. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do Centrum przyjeżdża młodzież z całej Polski.

Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie. Na razie wydano 12,5 z 19 milionów złotych. Tyle ma kosztować Międzyszkolny Ośrodek Euroregionalny - Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej w Szczecinie.

Wykonawcą prac była szczecińska firma Unipol. Przetarg wygrała w ubiegłym roku. Na roboty miała 450 dni. Na placu budowy była kilka miesięcy. Pod koniec lutego sąd ogłosił jej upadłość. To tzw. upadłość układowa, która daje szanse na dalsze funkcjonowanie firmy. Ale z placu budowy Unipol zszedł 28 lutego.

Inwestycja miała być gotowa 5 września. Już teraz wiadomo, że tego terminu nie da się dotrzymać. Sprawą zainteresowali się radni. Chcą wyjaśnień, gdyż w internecie pojawiły się wpisy, że były nieprawidłowości przy finansowaniu inwestycji. Dowodów na to nie znaleźliśmy.

Dyrektor Centrum zapewnia, że wykonawcy płacono dopiero po wykonanych robotach.

- Zgodnie z zawartą umową, zapłata odbywała się na podstawie protokołów odbioru robót zatwierdzonych przez inspektora nadzoru. Płaciliśmy za roboty wykonane i nie mieliśmy do czynienia z zaliczkowaniem przed wykonaniem prac. Inwestycja będzie dalej kontynuowana po przygotowaniu dokumentacji i wyłonieniu kolejnego wykonawcy - mówi Sebastian Wypych, dyrektor Centrum Żeglarskiego.

Nie wiadomo jednak, kiedy prace uda się dokończyć.

- Wyceniamy prace potrzebne do zakończenia zadania, oraz do ogłoszenia przetargu. Ewentualna kontynuacja prac zależy od procedur przetargowych i opinii prawnych. Środki na inwestycje są w budżecie miasta.- zapewnia Bartosz Raszkowski, z-ca dyrektora Wydziału Oświaty szczecińskiego magistratu.

Co zrobiono za 12,5 miliona: kanalizację oraz inne media, pogłębiono dno przy nabrzeżu o trzy metry, postawiono półtora kilometra płotu, zbudowano pomieszczenia. sanitarne, szatnie, sale nauki dla uczniów. Rozpoczęto budowę nabrzeża. Przygotowano trzy budynki, które mają służyć jako schronisko dla młodzieży, budynek administracji oraz konferencyjny. Wycięto część drzew, przygotowano place pod chodniki i trawniki.

Do wydania pozostało ponad sześć milionów. Głównie na adaptację trzech budynków, budowę pomostów oraz zagospodarowanie terenu.

W planach (ale już w ramach innej inwestycji, na którą na razie nie ma pieniędzy) jest budowa stołówki, hangaru dla żaglówek i domków dla turystów.

Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński