Zdrowie w czasie pandemii, część 3. Ruszaj się tak często jak możesz! Zamiast windy wybierz schody, zamiast auta - spacer

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Dbałość o kondycję fizyczną ma olbrzymi wpływ na częstość występowania choroby nowotworowej. Wśród osób aktywnych fizycznie, rak zbiera o 30 - 40 proc. ofiar mniej, niż w populacji ludzi, którzy są mało ruchliwi i otyli.

- Warto wykorzystać szansę i zwyczajnie więcej się ruszać, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej - podkreśla dr n. med. Dariusz Kozerawski ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Najważniejsze, aby jak najczęściej być w ruchu

I nie chodzi tu o sport wyczynowy, o wylewanie siódmych potów. Wystarczy spacer, krótka przebieżka, basen, czy jazda na rowerze. Możliwości jest wiele. Najważniejsze jest jednak to, aby często być w ruchu. Każdego dnia.

- Bieganie jest fajnym pomysłem, ale jeżeli ktoś już ma dużą nadwagę, to bieganie po złym terenie, nieodpowiednią techniką, też będzie przeciążeniem dla stawów. Wielu lekarzy, jako bezpieczny ruch, zaleca np. Nordic Walking, który jest mało obciążający dla organizmu, a daje dość dobre efekty - dodaje lek. Kacper Wenski ze Szpitala „Zdroje” w Szczecinie.

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 3:

Francuzi zbadali zależność między ruchem a chorobami

Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu.

- We Francji, na dużej grupie kobiet, wykonano badania dotyczące raka szyjki macicy i raka jajników - mówi dr n. med. Dariusz Kozerawski. - Udowodniono, że częstość występowania tych nowotworów jest większa u kobiet, których aktywność między 14 a 24 rokiem życia jest mniejsza, niż u ich rówieśniczek, które aktywnie uprawiają sport.

Podobne badania wykonano u mężczyzn. Dotyczyły zarówno raka prostaty, jak i raka jelita grubego. Tu także się okazało, że wraz ze spadkiem aktywności fizycznej i, co za tym idzie, wzrostem masy ciała, następuje zwiększenie częstości występowania tych nowotworów.

- Założenie jest proste: ruszaj się tak często, jak możesz. Zamiast windy, wybierz schody, zamiast samochodu - rower albo spacer, podbiegnij do tramwaju czy autobusu, idź do sklepu pieszo po przysłowiową łyżkę soli, skoś trawę w ogrodzie. To wszystko ma sens, to wszystko jest dla twojego zdrowia - podkreślają lekarze.

Nawet 3-4 treningi w ciągu tygodnia

Co możesz jeszcze zrobić dla siebie? jak długo i często powinieneś ćwiczyć?

- Idealnym rozwiązaniem byłoby dodanie w ciągu tygodnia 3-4 treningów o średniej intensywności, np. z obciążeniem - wtóruje mu trenerka personalna Paulina Zygadlik.

Eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem twierdzą, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia aż 13 typów raka!

Coraz więcej dzieci z nadwagą

Niestety, nadprogramowe kilogramy to problem, który coraz częściej dotyczy też dzieci. Co piąty maluch w wieku szkolnym ma nadwagę lub jest otyły. Na etapie przedszkolnym zajęcia powinny kłaść nacisk na kształtowanie prawidłowej postawy ciała, ponieważ to wtedy najczęściej dochodzi do wszelkich niekorzystnych zmian w obrębie szkieletu (skolioza, lordoza, kifoza).

- Kluczowe jest ograniczenie do maksimum siedzącego trybu życia” - tłumaczy Paulina Zygadlik.

Szacuje się, że w 2025 roku aż 30proc. wszystkich nowotworów u kobiet i 20 proc. u mężczyzn będzie efektem nadprogramowych kilogramów. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów.

Wybrane fragmenty artykułu Izabeli Kozdraś "Ruch to zdrowie" pochodzą z biuletynu "Historie prawdziwe o walce z chorobą opowiedziane przez pacjentów i lekarzy". Wydawca: ZOW NFZ, Szczecin 2020. Całość artykułu na www.nfz-szczecin.pl.

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 1:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 2:

RAPORT:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński