MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 2. Masz do załatwienia ważną sprawę w NFZ? Koniecznie zrób to korespondencyjnie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Fot. Free-Photos z Pixabay
Od 9 października 2020 roku ograniczona została dostępność sal obsługi klientów Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ w Szczecinie i Koszalinie, a od 26 października br. także w Pyrzycach. Obsługa na miejscu może dotyczyć tylko pilnych zleceń na wyroby medyczne, (takie jak np. pieluchy, cewniki, poduszki i materace przeciwodleżynowe).

Do odwołania NFZ nie potwierdza profilu zaufanego (PZ) dla klientów indywidualnych oraz w ramach umów z POZ. Punkt podawczy działa tylko w trybie awaryjnym.

Trzeba kontaktować się mailowo lub przez pocztę

W celu załatwienia spraw polecamy kontakt e-mailowy lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Korespondencyjnie można załatwiać także sprawy związane z ubezpieczeniem dobrowolnym, wnioskami unijnymi, zwrotem kosztów za leczenie poza granicami kraju, złożeniem skargi lub wniosku oraz statusem ubezpieczenia w NFZ. Wszystkie formularze i wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej, w zakładce Nasz oddział/Formularze.

Potrzebne adresy

To adresy mailowe do załatwiania danych spraw:

Adresy pocztowe

Listy, wnioski i formularze można też wysyłać pocztą na adresy:

 • Zachodniopomorski OW NFZ w Szczecinie, 71-470 Szczecin, ul. Arkońska 45; mail: [email protected]
 • Delegatura ZOW NFZ w Koszalinie, 75-820 Koszalin, ul. Konstytucji 3 Maja 7; mail: [email protected]
 • Punkt Obsługi Klientów w Pyrzycach, ul Lipiańska 4: mail: [email protected]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Zdrowie w czasie pandemii", cz. 2:

Co z zleceniami na wyroby medyczne?

Na czas epidemii zlecenia na wyroby medyczne mogą być wystawiane i od razu weryfikowane w systemie informatycznym, w ramach teleporady, przez uprawnioną osobę: lekarza POZ, lekarza specjalistę, fizjoterapeutę, pielęgniarkę, położną.

Wyroby medyczne to np.: protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pieluchomajtki, cewniki, sprzęt stomijny.

Pacjentom przysługuje refundacja wyrobów medycznych w ramach określonych limitów. Pacjent może zdecydować, czy kupuje wyrób medyczny droższy niż te limity.

Zlecenie na wyroby medyczne wystawia najczęściej lekarz POZ lub specjalista, ale też pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta lub inne osoby uprawnione.

Od 1 stycznia 2020 roku osoba uprawniona do wystawienia zlecenia na wyrób medyczny może sprawdzić w systemie informatycznym, czy pacjent jest ubezpieczony i czy ma prawo do refundowanego wyrobu medycznego.

W związku z epidemią koronawirusa lekarz (lub inna osoba uprawniona) może wystawić zlecenie na wyrób medyczny w ramach teleporady. Pacjent otrzymuje tylko numer zlecenia, który wraz z numerem PESEL umożliwia zakup potrzebnego wyrobu medycznego w sklepie medycznym lub w aptece, które mają umowę z NFZ.

Stare druki i sposób potwierdzenia zlecenia

Potwierdzenia w NFZ wymagają zlecenia wystawione na starym druku, który nie ma kodu kreskowego. Aby potwierdzić w NFZ zlecenie, można jego zdjęcie (zrobione np. telefonem komórkowym) lub skan wysłać do Funduszu mailem na adres [email protected] lub [email protected]/ lub faxem na numer 91 425 10 85.

Pracownik wprowadzi zlecenie do systemu i odeśle na maila kod zlecenia. Papierowe zlecenie można też przesłać do ZOW NFZ tradycyjną pocztą.

Aktualizowany komunikat jest tutaj: Czerwona strefa. Ograniczenie dostępności Sal Obsługi Klientów ZOW NFZ w Szczecinie, Koszalinie i Pyrzycach

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Zdrowie w czasie pandemii", cz. 1:

RAPORT:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński