MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 2. Choroby płuc u palaczy przebiegają ewidentnie gorzej niż u osób niepalących

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Lek. med. Iwona Witkiewicz, specjalista chorób płuc, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie, która jednocześnie kieruje Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc w SPWSZ w szczecińskim Zdunowie.
Lek. med. Iwona Witkiewicz, specjalista chorób płuc, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie, która jednocześnie kieruje Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc w SPWSZ w szczecińskim Zdunowie. Sebastian Wołosz
Płuca nie bolą, nawet gdy są chore. Zwykłe zdjęcie klatki piersiowej może uratować zdrowie i życie.

Zdecydowana większość chorób płuc dotyczy palaczy.

- Niezależnie od stylu życia, można zachorować na zapalenie płuc - mówi lek. med. Iwona Witkiewicz, specjalista chorób płuc, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie, która jednocześnie kieruje Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc w SPWSZ w szczecińskim Zdunowie.

Osoby niepalące mają lepsze rokowania

U każdego może też wystąpić astma - to choroba alergiczna. Ale w każdym schorzeniu układu oddechowego osoby niepalące mają lepsze rokowania, leczenie ich jest skuteczniejsze.

- Takie choroby jak zapalenie płuc czy gruźlica, u palaczy przebiegają ewidentnie gorzej - przyznaje Iwona Witkiewicz - bo nakładają się dwa czynniki: choroba i zniszczone przez palenie nabłonki, które powodują, że palacze te choroby przechodzą ciężej.

- Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to oczywiście choroba palaczy w tak dużym odsetku, że możemy się nawet pokusić o powiedzenie, że niemal wyłącznie palaczy lub osób zawodowo narażonych na wdychanie jakichś dymów, spalin czy gazów - mówi Iwona Witkiewicz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Zdrowie w czasie pandemii", cz. 2:

Uwaga na kaszel

Zawsze należy zwracać uwagę na kaszel.

- W chorobach płuc jest to objaw, który nie różnicuje chorób, ale jest prawie zawsze pierwszym sygnałem ze strony układu oddechowego - tłumaczy Iwona Witkiewicz. - Niestety, może być przez palaczy przeoczony, bo część z nich kaszle bez choroby. Oni się niejako do swojego kaszlu przyzwyczajają i przestają na niego reagować.

A jednak charakter kaszlu w chorobie się zmienia. W przypadku raka, kaszel staje się intensywniejszy, mniej skuteczny i pacjent często sam to zauważa, ale nie reaguje.

Oczywiście, nie trzeba się zgłaszać do lekarza specjalisty, jeżeli kaszel towarzyszy prostej infekcji. Ale jeśli kaszel pojawi się nie wiadomo skąd i ciągnie się ponad 6-8 tygodni, to powinien skłonić do zgłoszenia się do specjalisty, przemyślenia, kiedy było robione zdjęcie klatki piersiowej.

Zdjęcie nie pokaże wszystkich zmian nowotworowych, ale większość uda się dzięki niemu wykryć. Jeżeli coś budzi niepokój, specjalista pogłębi diagnostykę o tomografię komputerową. Około 10 proc. nowotworów ujawnia się tylko w tomografii komputerowej klatki piersiowej.

Przede wszystkim profilaktyka

- Profilaktyka jest jedna: nie palić - podkreśla Iwona Witkiewicz. - Bo wszystko inne, to już wczesne wykrywanie. A jeżeli ktoś już pali, to warto rzucić. Bo to też zmniejszy ryzyko zachorowania.

Z każdym rokiem od momentu rzucenia palenia maleje ryzyko zachorowania. Jeszcze bardziej maleje ryzyko rozwinięcia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

- Bo to też jest bardzo ciężka choroba - mówi lekarka. - Dwa miliony osób choruje w Polsce na POChP. To osoby, które często przebywają na zwolnieniach, jeżeli są jeszcze w wieku produkcyjnym, szybko też przechodzą na rentę. Choroba ta w przypadku ciągłego narażenia na działanie dymu tytoniowego bardzo szybko doprowadza do kalectwa oddechowego, czyli do sytuacji, gdy chorzy właściwie siedzą w domu przywiązani do koncentratora tlenu, bo bez niego po prostu się duszą. Jakość tego życia jest dramatyczna, zwłaszcza że wszystkie zaostrzenia kończą się hospitalizacją.

Wybrane fragmenty artykułu Agnieszki Spirydowicz „Płuca nie bolą, nawet gdy są chore” pochodzą z biuletynu „Historie prawdziwe o walce z chorobą opowiedziane przez pacjentów i lekarzy” Wydawca: ZOW NFZ, Szczecin 2020.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Zdrowie w czasie pandemii", cz. 1:

RAPORT:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński