MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Środy z profilaktyką". Stop COVID. Nasze zdrowie w czasie pandemii koronawirusa

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Agnieszka Pietraszewska-Macheta
Agnieszka Pietraszewska-Macheta Mat. NFZ
"Środy z profilaktyką", czyli o zdrowiu w czasie pandemii. Rozmowa z Agnieszką Pietraszewską-Machetą, p.o. dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.

"Zdrowie w czasie epidemii" to tytuł kampanii informacyjnej Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. O czym konkretnie i dla kogo ona będzie?

Agnieszka Pietraszewska-Macheta: - Kampania będzie o tym obszarze zdrowia, na który sami mamy wpływ poprzez wybór stylu życia. Jej adresatem jesteśmy my wszyscy. Jednym z elementów strategii NFZ jest od ubiegłego roku promocja profilaktyki, rozumianej jako zapobieganie chorobom i ich wczesne wykrywanie co bezpośrednio wiąże się z prowadzeniem zdrowego stylu życia. O znaczeniu tego ostatniego nie ma co już dyskutować - nauka potwierdza, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co sami dla siebie zrobimy, w tym od unikania ryzykownych zachowań.

ZOBACZ TEŻ:

Teoretycznie wszyscy o tym wiedzą i na sto sposobów próbują tę wiedzę przekazać. Czym ma być propozycja NFZ?

- Przed pandemią, w ramach cyklu „Środa z profilaktyką”, zapraszaliśmy pacjentów do swojej siedziby w Szczecinie - na spotkania z ekspertami, organizacjami pacjenckimi, naszymi partnerami, można było także wykonać proste badania profilaktyczne. Epidemia wyzwoliła nowe potrzeby, a w Akademii NFZ powstały nowe pomysły - jak pomagać ludziom, którzy zostali w domach, jak ich przekonywać do zachowań, które sprzyjają zdrowiu. Tak pojawiły się spotkania z psychologiem, filmowe cykle „Bezpieczni w czasie epidemii” oraz „8 tygodni do zdrowia”. Ale Akademia NFZ to także „Dziękuję, nie słodzę” - o szkodliwości wszechobecnego cukru, to zestawy ćwiczeń dla dzieci i mający setki tysięcy wejść portal z dietami. Przypomnimy o finansowanych przez NFZ badaniach profilaktycznych, będziemy mówić, jak uniknąć cukrzycy, osteoporozy, depresji czy raka szyjki macicy. Poprosimy o porady ekspertów. Do lekarza idziemy, gdy nam coś dolega. A przecież najlepiej byłoby zapobiec chorobie. Będziemy też informować, jak korzystać z opieki zdrowotnej i przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Skąd mam wiedzieć, co jest dla mnie najlepsze? Lekarz mi tego raczej nie podpowie, bo wiadomo jak trudno się do niego dostać.

- Profilaktyka i zdrowy styl życia nie jest wiedzą tajemną, dotyczy każdego z nas. Specjaliści wskazują na coraz większe znaczenie aktywności fizycznej oraz tego, co mamy na talerzu - dzięki ruchowi i odpowiedniej diecie budujemy naszą odporność - nie tylko fizyczną, na infekcje i choroby, ale i psychiczną. Dzięki temu lepiej sobie radzimy z trudnymi sytuacjami, ze stresem. Smakujmy nasze „szlachetne zdrowie”, zróbmy coś dla niego, by nie żałować, że się popsuło. Zróbmy dla siebie cokolwiek, zaczynając od niewielkiego nawet zadania, byle konsekwentnie przy tym pozostać, nie zniechęcając się pod byle pretekstem. NFZ postara się być w tym pomocne.

RAPORT:

WIDEO: Zmieniły się zasady kwarantanny. Część domowników może jej uniknąć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński