Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdarzyło się w Stargardzie...

Opracowała: Emilia Chanczewska
"Jacek Malczewski - rodzinnie" - wystawione prace przyciągają setki młodych ludzi.
"Jacek Malczewski - rodzinnie" - wystawione prace przyciągają setki młodych ludzi.
Czas mrozić szampana. Rzadko kto pamięta, co przyniósł mijający 2001 rok.

Styczeń

Na początku 2001 roku w mieście toczyły się żywe dyskusje, dotyczące nazwy miasta - czy pozostawić przymiotnik "szczeciński", czy też go usunąć. Dyskusje umarły śmiercią naturalną, pozostawiona została dotychczasowa pełna nazwa "Stargard Szczeciński". Towarzystwo Przyjaciół Stargardu jest niepocieszone, w budżecie miasta została spora suma, którą niewątpliwie pochłonęłaby zmiana nazwy.
Siódmego stycznia zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, gwiazdą koncertów była Małgorzata Ostrowska.
Do Stargardu trafiła kolejna rodzina z Kazachstanu, państwo Malinnikowie, którzy zamieszkali przy ulicy Kopernika.

Luty

Kino "Ina" wyszło spod skrzydeł SCK. Z perspektywy roku można stwierdzić, że zapowiadane przez dyrektora poznańskiej firmy ART-FILM, która jest właścicielem kina, Jerzego Lorycha powstanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego i Młodzieżowej Akademii Filmowej okazały się raczej obietnicami niż faktami.
Szpital miejski wzbogacił się o ultrasonograf serca i koronoskop. Niestety, nie wzbogacił się na kontrakcie z Zachodniopomorską Regionalną Kasę Chorych.
Pojawiły się głosy, że na terenie Stargardu zlokalizowana będzie spalarnia śmieci. Po kilkunastu dniach temat umarł śmiercią naturalną.
Na V Stargardzkim Balu Charytatywnym zebrano 50 tysięcy złotych. Trafiły do niepełnosprawnych stargardzian.

Marzec

Dowódcą 6 Brygady Kawalerii Pancernej został płk Piotr Bucior, dotychczasowy dowódca - Paweł Lamla został szefem 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
SCK zorganizowało I Stargardzki Konkurs Piosenki Poetyckiej o "Złote Koło Młyńskie". Miał on zastąpić "Echa Olsztyna". Na widowni zasiadło niewielu stargardzian, którzy jednak wciąż narzekają, że w mieście jest za mało imprez kulturalnych.
Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił upadłość Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Na jego gruzach powstała Fabryka Pojazdów Szynowych, która przez cały rok boryka się z problemem długów i poszukiwaniem inwestora.
Szesnastomiesięczna Wiktoria udusiła się w łóżeczku, w stargardzkim szpitalu. Nikt nie wie, jak doszło do tragedii, która wstrząsnęła opinią publiczną.

Kwiecień

W stargardzkiej policji rozpoczęła służbę pierwsza w regionie grupa wsparcia, która działa podczas interwencji o najwyższym stopniu ryzyka. To pierwsza poza Szczecinem niby-brygada antyterrorystyczna w regionie.
Po raz pierwszy wybrano policjanta roku, został nim Adam Szczepański z Wydziału Ruchu Drogowego.

Maj

Policja rozbiła gang złodziei samochodów w Kobylance. Funkcjonowała tam prawdziwa hurtownia części z kradzionych pojazdów. Odzyskano cztery skradzione auta. Całe. Z odnalezionych elementów można by skompletować kilkanaście kolejnych.
Stargardzkie Centrum Kultury zorganizowało I Ogólnopolskie Prezentacje Muzyki z Gwiazdą. Czerwone Gitary wyróżniły stargardzki zespół "Ava", prowadzony przez Ewę Krysian w Młodzieżowym Domu Kultury.
W Hali Miejskiej odbył się bardzo udany, choć nagłośnienie pozostawiało jeszcze wiele do życzenia, koncert Golec uOrkiestry.

Czerwiec

Cały miesiąc odbywały się obchody pięćdziesięciolecia Młodzieżowego Domu Kultury. W muzeum zorganizowano wystawę, nad Miedwiem wodowano odremontowany jacht "Mors", na scenie amfiteatru zaprezentowały się wszystkie zespoły działające w MDK.
Odbył się II Stargardzki Szczyt Gospodarczy, dyskusjom i pięknym wizjom rozwoju gospodarczego Stargardu nie było końca. Mieszkańcy cierpliwie czekają na efekty.
Podczas Dni Stargardu wystąpił perfekcyjny Perfect z nieśmiertelną "Autobiografią", Reni Jusis, którą widownia pomyliła z dziewczyną z chórków i idol nastolatek - śpiewający młody aktor Gabriel Fleszar.

Lipiec

Antoni Łuźniak, osiemdziesięcioośmioletni mieszkaniec Stargardu przez wiele miesięcy był zamykany przez żonę w przydomowej komórce. Obecnie przebywa w Domu Opieki Społecznej w Dolicach.
W wyborach Miss Miedwia 2001 wygrała osiemnastoletnia szczecinianka Anna Januszewska. Największą pasją kandydatek do tytułu miss była oczywiście... jazda konna.
American Dreams Weekend na Kluczewie w ostatniej chwili zmienił organizatora. Zamiast Maxa Granka ze szczecińskiego klubu motoryzacyjnego, odpowiedzialność wziął na siebie ksiądz Krzysztof Jęczmionka oraz Andrzej Dobrowolski, który był także organizatorem konwoju z darami, który w sierpniu ze Stargardu dotarł aż w okolice Ostrowca Świętokrzyskiego.

Sierpień

Obchody czterdziestolecia Miejskiego Zakładu Komunikacji w Stargardzie były chyba największym, co nie oznacza że najciekawszym, wydarzeniem "sezonu ogórkowego".

Wrzesień

Otwarcie Muzeum Tradycji Kolei na Pomorzu Zachodnim w Zespole Szkół Transportowych. Największym eksponatem muzeum od kilku tygodni jest "petucha" - olbrzymia lokomotywa, która stanęła przed szkołą. Uczniowie technikum w ramach prac dyplomowych odrestaurują poczciwinę.
Oddane zostały kolejne mieszkania dla wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej i ich opiekunów oraz sklep firmowy "Centralnej Kuchni", w której pracują niepełnosprawni. Stargardzkie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym swoją działalnością zdecydowanie wyróżnia się na bezbarwnej niestety mapie stargardzkich stowarzyszeń, fundacji i organizacji społecznych.

Październik

Na tyłach stargardzkiego szpitala, przy ulicy Limanowskiego, odkryto szczątki Niemców, pacjentów rosyjskiego lazaretu z czasów wojny. Zbiorowa mogiła kryła około trzystu szkieletów. Ekshumacji dokonywali zbieracze militariów ze Szczecina.
Głos ujawnił istnienie anonimowej witryny internetowej, na której padają zarzuty, jakoby w stargardzkim zakładzie karnym łamane były prawa człowieka, a więźniowie byli bici w tzw. celach zabezpieczających. Dyrektor ZK, Jacek Brzezicki zaprzeczył temu.
Otwarcie wystawy obrazów Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała w stargardzkim Muzeum Miejskim było niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem (nie tylko kulturalnym) w Stargardzie. Pracownikom muzeum udało się wypożyczyć prawie sto prac tego wybitnego młodopolskiego malarza. Z tej okazji został wydany album "Jacek Malczewski - rodzinnie..."
W Hiszpanii policja złapała "Słowika" - Andrzeja B., członka gangu pruszkowskiego, który do osiemnastego roku życia mieszkał w Stargardzie. Sąsiedzi i znajomi wspominają go jako cwanego chłopaka, który jednak "swoim" krzywdy nie robił.

Listopad

Otwarcie hipermarketu Kaufland wzbudziło wiele dyskusji, szczególnie wśród drobnych kupców. W pierwszych dniach działalności pasażu, gdzie mieści się m.in. sklep z rtv i agd, niektóre małe sklepy z tej branży zanotowały zerową sprzedaż.
Wstępne wyniki próbnych matur nie odbiegały w Stargardzie od ogólnopolskich. Tragiczne wręcz wyniki były z matematyki (szczególnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, gdzie nie zdała połowa uczniów!), lepiej wypadły egzaminy z języków obcych.
Przez Stargard przejechał pociąg z transportem uranu do elektrowni atomowej w czeskim Temelinie, o czym nie wiedział przed faktem nikt, oprócz Komendy Powiatowej Policji. Władze miasta i powiatu zgodnie twierdziły, że powinny być poinformowane o przejeździe pociągu.

Grudzień

Otwarcie pracowni mammograficznej i tomograficznej w szpitalu miejskim podnosi niewątpliwie poziom stargardzkiej służby zdrowia. Od nowego roku badania piersi przeprowadzane będą nieodpłatnie.
Problemy schroniska dla zwierząt - zmienił się zarząd stargardzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, który nie chciał, aby przytulisko nadal funkcjonowało. Zarząd Tymczasowy, pod przewodnictwem Zbigniewa Krajewskiego, poprowadzi je nadal, na co miasto przeznaczyło w przyszłorocznym budżecie 122 900 złotych.
Drogi w całym Stargardzie, w okolicach Bożego Narodzenia były nieprzejezdne. Szczególnie tragiczna sytuacja była w Wigilię. Zima tradycyjnie zaskoczyła drogowców, ale tym akurat stwierdzeniem zamknąć można dowolne stargardzkie kalendarium z ostatnich lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński