Zarobki za granicą. Zobacz, jakie stawki są oferowane w popularnych u nas krajach

OPRAC.: AB
Czy warto wyjechać do pracy za granicą? Jakie wynagrodzenie jest wypłacane zagranicznym pracownikom w popularnych wśród Polaków krajach? Porównaj stawki godzinowe podczas pandemii.
Czy warto wyjechać do pracy za granicą? Jakie wynagrodzenie jest wypłacane zagranicznym pracownikom w popularnych wśród Polaków krajach? Porównaj stawki godzinowe podczas pandemii. Emil Kalibradov/ Unsplash.com
Udostępnij:
Ile można zarobić za godzinę pracy w Szwajcarii, a ile w Irlandii? Co zmieniło się wskutek pandemii? Zobacz, jak minął rok pracownikom tymczasowym za granicą i na jakie stawki możesz liczyć.

W którym kraju zarabia się najwięcej? Jakie umowy są podpisywane z Polakami? Kiedy najłatwiej jest znaleźć pracę za granicą? Przestawiamy wyniki analizy za okres od początku stycznia do końca grudnia 2020 roku.

Średnia stawka godzinowa dla pracowników zza granicy w Europie uplasowała się na poziomie 15,06 EUR brutto, podczas gdy średnie miesięczne zarobki wynosiły 2 785 EUR brutto - policzyli autorzy raportu “Praca za granicą w 2020 roku. Wpływ pandemii na rynek pracy tymczasowej". Raport powstał na podstawie analizy danych z portalu europa.jobs. Uwzględniono w nim 28 tysięcy ofert pracy u polskich i zagranicznych pracodawców. Autorzy raportu przeanalizowali trendy na europejskim rynku pracy podczas pandemii, uwzględniając restrykcje wprowadzane w związku z zaistniałą sytuacją.

W styczniu i lutym 2020 r. polscy pracownicy przejawiali bardzo duże zainteresowanie wyjazdem za granicę, ale obostrzenia wprowadzone wiosną spowodowały chwilowy przestój na rynku pracy. O skali zmian wywołanych restrykcjami świadczą dane z marca, kiedy to o 55% spadła liczba osób starających się o pracę za granicę.

Zainteresowanie wyjazdem do innego kraju zaczęło rosnąć dopiero w połowie kwietnia 2020 r., kiedy to poluzowano wprowadzone ograniczenia, ale jesienią, gdy rozpoczęła się druga fala pandemii, znów odnotowano znaczny spadek aplikacji o pracę. Chętnych do pracy za granicą przybyło w listopadzie i grudniu, co może mieć związek z chęcią dorobienia przed świętami. Według autorów raportu po chwilowym przestoju sytuacja wraca do normy.

Chociaż pierwsza i druga fala pandemii zniechęciły do wyjazdu wiele osób, to niektórzy mogli zyskać na niepewnej sytuacji. Miały wówczas miejsce tzw. pilne rekrutacje, dające szansę na podjęcie pracy w stosunkowo krótkim czasie. Niektórzy pracodawcy oferowali także dodatkowe ułatwienia dla pracowników, np. organizowali własne punkty testowe na COVID-19 oraz przeprowadzali zdalną rekrutację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki za granicą. Zobacz, jakie stawki są oferowane w popularnych u nas krajach - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie