Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na spotkanie ze szczecińskimi pisarzami

Wydawnictwo US
Wydawnictwo US
Spotkanie z autorami dwóch książek o literaturze współczesnej rozpocznie się dziś o godz. 17 w Teatrze Małym. Spotkanie poprowadzi Inga Iwasiów.

W czasie spotkania zaplanowano rozmowę z autorami - Piotrem Krupińskim oraz Tatianą Czerską. Oboje wydali niedawno książki, których tematyka dotyczy literatury XX wieku. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego przybliży te publikacje mieszkańcom miasta.

- Rocznie wydajemy około 150 nowych tytułów. Dziedziny, którymi zajmują się szczecińscy naukowcy często wydają się hermetyczne i niedostępne. Odczucie to szybko się zmienia, gdy tylko spotkamy się z nimi. Warto posłuchać wtedy, o czym piszą i czym się zajmują w naukowych badaniach. Tym razem zapraszam na spotkanie z badaczami literatury XX wieku - wyjaśnia dyrektor wydawnictwa, Edyta Łongiewska-Wijas.

Tatiana Czerska w książce "Między autobiografią a opowieścią rodzinną. Kobiece narracje osobiste w Polsce po 1944 roku w perspektywie historyczno-kulturowej" analizuje i interpretuje kobiece narracje zawarte w pamiętnikach, wspomnieniach, autobiografiach znanych koibet, między innymi: Ireny Jurgielewiczowej, Andy Rottenberg, Barbary Skargi, Marii Kureckiej, Ewy Kuryluk czy Agaty Tuszyńskiej.

- Prezentowane książki ilustrują życie rodzin ziemiańskich, wiejskich, znakomita większość zaś - rodzin inteligenckich, zamieszkałych w mieście, autorki bowiem reprezentują przede wszystkim kręgi artystyczne, literackie czy intelektualne - wyjaśnia T. Czerska. Autorka obrazuje zmiany w polskiej rodzinie poddawanej kolejnym historycznym kataklizmom. Okazuje się, że kobiece narracje osobiste doskonale ukazują przemiany kulturowe w Polsce od końca XIX wieku aż do współczesności.

Piotr Krupiński, kolejny autor, jest znawcą twórczości Leo Lipskiego i Mariana Pankowskiego. W kwietniu mija pierwsza rocznicy śmierci drugiego z wymienionych pisarzy. - Decydując się na porównanie obu twórców, zamierzałem bliżej przyjrzeć się "innej stronie" kanonu polskiej literatury. Szukam odpowiedzi, dlaczego twórczość Pankowskiego i Lipskiego, mimo niewątpliwych zalet, jest - nie tylko w polskiej szkole - raczej "źle" niż "dobrze" obecna - zapewnia P. Krupiński.

Wydarzenie organizuje Wydawnictwo Naukowe US.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński