Wywożą stuletnie drzewa z Puszczy Białowieskiej (zdjęcia,...

  Wywożą stuletnie drzewa z Puszczy Białowieskiej (zdjęcia, wideo)

  Piotr Sawczuk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Jakiś czas temu opublikowaliśmy film, na którym pokazaliśmy wycięte i leżące drzewa w Puszczy Białowieskiej. Obecnie nie prowadzi się tam żadnej wycinki, natomiast wywożone są ponad 100-letnie drzewa. Dotarły do nas także niepokojące informacje o zwolnieniach i przenoszeniu pracowników z nadleśnictwa w Białowieży.
  Wywożą stuletnie drzewa z Puszczy Białowieskiej
  1/6
  przejdź do galerii

  Wywożą stuletnie drzewa z Puszczy Białowieskiej ©Piotr Sawczuk

  Zapytaliśmy o sytuację ekologów oraz nadleśnictwo.
  Zobacz galerię

  Przeczytaj koniecznie: Wyrok TSUE ws. Puszczy Białowieskiej: wycinka niezgodna z europejskim prawem. Jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej


  Obecnie w Puszczy Białowieskiej nie pozyskuje się drewna – powiedział nam Jarosław Krawczyk, Główny Specjalista w Zespole ds. Promocji i Mediów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Podobne informacje spłynęły do nas od ekologów, chociaż akurat oni zwracają uwagę na inny problem. Nie licząc wywożenia stuletnich drzew ściętych w ubiegłym roku – co jest niezgodne z przepisami i postanowieniem Trybunału - nie odnotowujemy w tym roku niepokojących działań Lasów Państwowych – wyjaśnia Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

  Od nowego roku wszelkie prace polegające na pozyskaniu drewna zostały wstrzymane. W niektórych miejscach, przy drogach są wycinane drzewa ze względów bezpieczeństwa, ale pozostawiane są one w lesie do rozkładu.

  Nadleśnictwa przygotowują się do sadzenia drzew na zrębach, również na powierzchniach gdzie do tej pory rosły drzewostany stuletnie. Zostały w związku z tym ogłoszone przetargi. Uważamy, że jest to istotna ingerencja w naturalne procesy Puszczy, gdyż w tym lesie, przynajmniej w jego starych fragmentach drzewa powinny pojawiać się w wyniku naturalnej sukcesji jak to miało miejsce na przestrzeni wieków. Ponadto, takie zabiegi prowadzone w stuletnich drzewostanach są niezgodne z planem zadań ochronnych natura 2000 – dodaje Adam Bohdan.

  Zdaniem ekologa, nadleśnictwa Browsk i Hajnówka wyczerpały w zeszłym roku limit pozyskania drewna przewidziany do 2021, zapominając przy tym o zabezpieczeniu opału na potrzeby miejscowej ludności, dlatego w ostatnich tygodniach drewno było przywożone z Puszczy Knyszyńskiej. W związku z tym na posiedzeniu Rady Leśnego Kompleksu promocyjnego jeden z nadleśniczych oznajmił, iż nadleśnictwa Browsk i Hajnówka złożyły wnioski o przygotowanie aneksów do planów urządzania lasu, które umożliwiłyby dalsze pozyskanie drewna.

  Z naszych rozmów z ministrem wynika, że decyzja co do podpisania aneksów i ewentualnego zwiększonego pozyskania zostanie podjęta po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE orzeczenia dotyczącego wyrębów prowadzonych w Puszczy, czyli po 17 kwietnia i będzie zależała od treści wyroku. Z tego co widzimy – nadleśnictwa zwlekają z nasadzeniami również do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał. Oczywiście podpisanie aneksów do planów urządzania, skutkujące zwiększeniem wyrębów zostanie przez nas natychmiast zgłoszone do Komisji Europejskiej, co prawdopodobnie zapoczątkuje kolejne postępowanie przeciwko Ministrowi Środowiska – mówi Bohdan.

  Dotarły do nas także niepokojące informacje, jakoby z nadleśnictwa w Białowieży, z niewiadomych przyczyn mieliby odchodzić pracownicy.

  Nadleśnictwa nie zwalniały pracowników. Dwa znane mi przypadki związane są ze zwolnieniem z pracy na własną prośbę, z woli pracownika. Jedna osoba, za porozumieniem stron, złożyła podanie o rozwiązanie umowy, a w drugim przypadku pracownik poprosił o przeniesienie do innego nadleśnictwa w Puszczy Białowieskiej, ze względu na swoją sytuację osobistą – tłumaczy Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Warto zobaczyć

  Wideo: 39. PKO Półmaraton Szczecin. Mamy nowych bohaterów [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] ▶  Wideo: Zobacz również: Powołania Jerzego Brzęczka ▶