Obecnie spacer szlakami Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa" nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Wzdłuż głównych szlaków leżą setki ściętych drzew, a trasy są rozjechane przez pojazdy leśników, ewentualnie amatorów jazdy terenowej.
Już przy samym wejściu do puszczy od strony ul. Chłopskiej (przy ogródkach działkowych) wita nas powalony sporych rozmiarów buk, który co prawda leży tu raczej z powodów zdrowotnych, ale kilkaset metrów mamy już swego rodzaju wystawę usuniętych drzew.
Podobnie jest przy wjeździe do puszczy od strony Dobropola Gryfińskiego, gdzie tablice informujące o wjeździe na teren parku otoczone są pieńkami wyciętych drzew. Wchodząc wgłąb lasu znajdziemy sporo miejsc, przy których leżą setki pociętych drzew.
Jednak zdaniem Nadleśnictwa Gryfino, czyli gospodarza puszczy, tejże wciąż przybywa.
- W każdym planie urządzenia lasu przewiduje się optymalny dla każdej powierzchni i sumarycznie dla nadleśnictwa tzw. etat cięć, czyli ilość drewna jaka może zostać pozyskana bez szkody dla drzewostanu. Ilość ta jest określana w oparciu o potrzeby i stan każdego użytkowanego fragmentu lasu. Leśnicy nie mogą przekroczyć tej wartości, bo oznacza ona stabilny stan równowagi pomiędzy drzewami wycinanymi, a młodymi pokoleniami, które w przyszłości je zastąpią. W praktyce etat cięć jest zawsze niższy niż przyrost drzewostanów - tłumaczą leśnicy.
Lecz z oficjalnych danych nadleśnictwa wynika, że w obecnej dekadzie (2017-2026) według planu urządzenia lasu, w Puszczy Bukowej, stosunek wyciętego drzewostanu do nowego będzie jednak mniejszy niż w poprzedniej dziesięciolatce (2007-2016). Zakłada się, że do 2026 zniknie 583 882 m3 lasy przy przyroście 10-letnim 689 046 m3. W latach 2007-2016 wycięto mniej 576 636 m3, przy większym przyroście 740 113 m3.
Nie wszyscy jednak ufają tym oficjalnym komunikatom. W ostatnim czasie powstała strona "Lasy i Obywatele". Aktywiści przygotowali mapę w oparciu o prowadzony przez Lasy Państwowe - Bank Danych o Lasach. Zawiera on publicznie dostępne dane dotyczące wycinek prowadzonych przez Lasy Państwowe, ale jego wadą jest skomplikowanie i techniczny język. Intencją twórców mapy było stworzenie mapy, na której informacje o wielkości i miejscu wycinek są wyrażone prostym, jasnym dla przeciętnego odbiorcy językiem.
Według mapy "Lasy i Obywatele" w Puszczy Bukowej najczęściej dochodzi do rębni stopniowej, czyli takiej, która "najczęściej skutkuje zaoraniem lasu gęstą siecią dróg zrywkowych, którymi ściąga się drzewo".
Nie jest to jedyna inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na ochronę lasów i społeczny dialog na ich temat.
- 21 marca szczeciński Klub Kniejołaza zorganizował spacer w ramach ogólnopolski akcji Wspólny Las.
- Można także podpisać petycję do premiera i ministra klimatu i środowiska w sprawie zaangażowania się Polski w tworzenie strategii leśnej Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Autorzy apelują też o "wstrzymanie masowej wycinki w najcenniejszych kompleksach leśnych, takich jak Puszcza Białowieska, Puszcza Karpacka, Puszcza Borecka czy Puszcza Świętokrzyska".
ZOBACZ TEŻ:
Wycinka drzew przy ul. Reymonta na Pogodnie w Szczecinie. Mi...
ZOBACZ TEŻ:
Zobacz więcej wiadomości z regionu!
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dramatyczne dane. W tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 2500 migrantów
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ