O planach sprzedaży kina Pionier, jednego z najstarszych na świecie, słychać od dłuższego czasu. Pojawiły się obawy, że kolejny właściciel może nie być zainteresowany prowadzeniem kina i zamieni go na fast food. Stąd pomysł na zapisanie w planie zagospodarowania przestrzennego funkcji kulturalnej pod adresem Pioniera.
Projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście - Zachód, Małkowskiego, Kosmos” jest już gotowy. Radni zajmą się nim na wtorkowej sesji. Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina nie ukrywa, że to właśnie przyszłość kina skłoniła urzędników do planistycznej pracy nad niewielkim fragmentem centrum miasta.
- Nie ukrywamy, że inspiracją do pracy nad tym planem była sprawa kina Pionier. Bardzo nam zależy, aby ta instytucja ważna dla tożsamości miasta, mogła funkcjonować. Dlatego plan ma charakter ochronny. To oczywiście nie musi być bezpośrednio kino, ale plan ma taką podstawową funkcję kultury zagwarantować. I dlatego chcieliśmy wykonać ten pierwszy ruch - mówi.
- Zadaniem planu będzie ustalenie sposobu zabudowy i zagospodarowania terenu, określenie zasad ochrony obiektów zabytkowych oraz chronionego układu przestrzennego Śródmieścia. Jest również wskazanie, że pod adresem kina Pionier ma się znaleźć obiekt kultury, kino - dodaje Zofia Fiuk-Dymek, dyrektor Biura Zagospodarowania Przestrzennego w magistracie.
Tydzień temu radni z komisji budownictwa jednogłośnie i bez zastrzeżeń poparli pomysł.
Cały plan dotyczy obszaru o powierzchni 2,88 ha, położonego w osiedlu Śródmieście - Zachód, pomiędzy ulicami Księcia Bogusława X, Bolesława Krzywoustego i aleją Wojska Polskiego. Jest tu zabudowa wielofunkcyjna, mieszkaniowo-usługowa i usługowa, w tym budynek dawnego kina Kosmos oraz właśnie kino Pionier.
Cały obszar został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków jako „XIX-wieczny układ przestrzenny Śródmieścia”, w którym występują zabytkowe kamienice z przełomu XIX i XX w. ujęte w gminnej ewidencji zabytków, oraz budynek kina Kosmos wpisany do rejestru zabytków.
Prawie najstarsze
Działające przy al. Wojska Polskiego Kino Pionier 1907 jest uznawane za jedno z najstarszych kin na świecie (działających nieprzerwanie w tym samym miejscu). O tym, że jest najstarsze na świecie zaświadcza wydany w 2005 r. certyfikat Księgi rekordów Guinnessa. Dokument jest już jednak nieaktualny. Po jego wydaniu okazało się, że o rok starsze jest kino funkcjonujące w duńskim mieście Korsør. Z kolei o pięć lat dłużej od Pioniera działa kino we francuskiej miejscowości Aniche. Uważa się, że kino to zostało otwarte w 1902 r. (pierwsza projekcja miała miejsce w roku 1905). Pionier 1907 ma dwie sale projekcyjne (w tym jedną urządzoną w stylu retro).
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?