Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrak z Odry jest pod bardzo dobrą opieką [zdjęcia]

Marek Jaszczyński
- Barka wydobyta z Odry trafiła do konserwacji, jest doskonale zachowana - mówi Wojciech Kocewicz z firmy UW Service.
- Barka wydobyta z Odry trafiła do konserwacji, jest doskonale zachowana - mówi Wojciech Kocewicz z firmy UW Service. Marcin Bielecki
Barka wyciągnięta z dna Odry została poddana konserwacji i czeka na lepsze dni.

Barka wyciagnięta z Odry

Obecnie barka znajduje się na brzegu, co ważne - jest pod troskliwą opieką miłośników historii.

- Dokonaliśmy delikatnego wypiaskowania barki - mówi Wojciech Kocewicz z firmy UW Service, która zaopiekowała się zabytkiem. - Podczas piaskowania zostały ujawnione ubytki zastosowaliśmy środki antykorozyjne. W upalne dni polewaliśmy drewnianą konstrukcję barki wodą, żeby nie uległa rozezschnięciu. Czekamy na ekspertyzę i wskazówki konserwatora zabytków.

Ewa Stanecka, zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków mówi, że barka znajduje się w depozycie firmy, a w przyszłym tygodniu odbędzie się wizytacja. Nie wiadomo jednak, kiedy znajdzie się w zbiorach muzealnych.

- Muzeum Narodowe odmówiło przyjęcia barki, tłumacząc to brakiem miejsca na wystawie plenerowej - wyjaśnia Ewa Stanecka. - Obiekt może być przyjęty po otwarciu Muzeum Morskiego.
Barka znajduje się na zamkniętym terenie, nie oznacza to jednak, że nie można jej zobaczyć.

- Jeśli zgłoszą się do nas pasjonaci historii, nie widzę przeszkód, żeby umówili się na obejrzenie barki - mówi Wojciech Kocewicz.

Przypomnijmy, że wrak został wydobyty w marcu tego roku z dna Odry, tuż przy Moście Długim.

Został odnaleziony podczas prac przy Bulwarze Piastowskim. Odkryto go przypadkiem, podczas prac przy nabrzeżu. Na pokładzie znaleziono mnóstwo przedmiotów, a wśród nich jeden but, ekwipunek wędkarski - chociaż są to pewnie współcześnie zagubione przedmioty oraz co bardzo ucieszyło - latarnie gazowe.

Udało się odnaleźć tabliczkę znamionową z datą wodowania jednostki. Barka pochodzi z 1902 roku, takie jednostki kursowały po Odrze i transportowały na przykład węgiel czy piasek. Służyły do rozładowywania większych jednostek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński