MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wprowadzili do obrotu ponad 700 fikcyjnych faktur VAT. 8 osób zatrzymanych przez agentów CBA

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
CBA zatrzymało 8 osób. Zdjęcie ilustracyjne
CBA zatrzymało 8 osób. Zdjęcie ilustracyjne Fot. 123RF/Elnur
Wielkopolski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 8 członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali osiem osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Do zatrzymań doszło na terenie województwa dolnośląskiego oraz śląskiego. W wyniku przeprowadzonych przeszukań funkcjonariusze CBA zabezpieczyli ponad 400 tysięcy złotych w gotówce.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podrobienia faktur VAT oraz oszustwa co do mienia znacznej wartości.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec sześciu pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w wysokości od 100 tysięcy złotych do 200 tysięcy złotych. Łączna wartość poręczeń majątkowych podejrzanych wynosi 700 tysięcy złotych.

Grupa wprowadziła ponad 700 fikcyjnych faktur VAT

Śledztwo nadzorowane przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczy fikcyjnego obrotu nierzetelnymi fakturami przez grupę podmiotów gospodarczych pozorujących liczne transakcje mające na celu uszczuplenie Skarbu Państwa poprzez nadużycia w płatnościach podatku od towarów i usług. Szacowana wartość wyłudzeń VAT przekracza kwotę 4 milionów złotych. Grupa działała w latach 2018 – 2023 i wprowadziła do obrotu gospodarczego ponad 700 fikcyjnych faktur VAT.

W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy przestępczej działali pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie asortymentem w postaci maszyn, urządzeń oraz części, które rzekomo miały być dostarczane do jednej ze spółek. W fikcyjny obrót fakturami zaangażowanych było co najmniej osiem podmiotów gospodarczych.

Prokurator dokonał zabezpieczeń majakowych na mieniu podejrzanych na poczet przyszłych kar oraz naprawienia szkody w wysokości prawie 6 milionów złotych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wprowadzili do obrotu ponad 700 fikcyjnych faktur VAT. 8 osób zatrzymanych przez agentów CBA - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński