Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP Szczecin 2014. Pomóż i wrzuć do puszki choć złotówkę

Małgorzata Klimczak
WOŚP Szczecin 2014.
WOŚP Szczecin 2014.
WOŚP Szczecin 2014. Już w niedzielę zagra w całej Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Szczecinie główna impreza będzie na placu Orła Białego.

WOŚP Szczecin 2014

Będziemy zbierać pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

Sztaby pracują

W Szczecinie jest kilka sztabów. Wśród nich sztab ZHP Hufiec Pogodno, który gra z Orkiestrą niemal od początku. W tym roku dla niego będzie pracować 350 wolontariuszy.

- Chcieliśmy, żeby było więcej, bo zawsze mamy dużo chętnych, ale dostaliśmy zgodę tylko na 350 osób - mówi Paweł Wnuk, szef sztabu. - W sztabie wolontariusze będą mogli przyjść coś zjeść, ogrzać się. Dostaną też od nas upominki.

Do głównych atrakcji tegorocznego finału z pewnością należy Silent Disco - na pl. Orła Białego zostanie usytuowany duży przeźroczysty namiot, a w nim możliwość doskonałej zabawy przy różnorodnej muzyce (także dla dzieci).

Zapraszamy także do udziału w 6. happeningu biegowym "Policz się z cukrzycą". W przerwach między koncertami na telebimie będą prezentowane filmy z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa, zrealizowane przez miasto w ramach projektu "Bezpieczni Razem", nie zabraknie także licytacji fantów.

WOŚP Szczecin 2014. Zobacz szczegółowy program

Imprezy i koncerty

Od godz. 14 na scenie będą ekspozycje pojazdów służb mundurowych (12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, Policja Miejska, Policja Wojewódzka, Straż Miejska, Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni), pokazy ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej, namioty medyczne (badanie poziomu cukru, ciśnienia krwi, stoisko informacyjne PCK - informacje "Jak można zostać dawcą szpiku", kampania społeczna "Krew darem życia"), ekspozycje Szkół Wyższych, warsztaty rzeźbienia w lodzie, ekspozycja sprzętów technologicznych związanych z ratownictwem i medycyną (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), badania ciśnienia krwi, poziomu cukru, podstawowe badania i konsultacje medyczne (Pomorski Uniwersytet Medyczny), ekspozycja pojazdów Klubu Motocyklowego CRUISER.

Druga scena będzie się znajdować na prawobrzeżu przy Galerii Gryf.

Biżuteryjki dla WOŚP

500 artystek z Polski już po raz trzeci przygotowało niezwykłą biżuterię na aukcje Wielkiej Orkiestry W tym roku na licytacjach pojawią się: wielokolorowy gorset stworzony przez 200 osób, naszyjniki - każdy tworzony przez około 50 osób, torebki i bransoletki. Zgodnie z ideą projektu, każda artystka przygotowała po jednym elemencie danego przedmiotu, który następnie został złożony w całość przez wybraną osobę. Wśród Biżuteryjek dla WOŚP znalazło się 11 artystek ze Szczecina. Do akcji włączyły się polskie gwiazdy, które wystąpiły pro bono w sesji zdjęciowej promującej biżuterię.

Tam na mieszkańców również będą czekać różne atrakcje, m in. konkursy i koncerty.

Sprzęt dla szpitali

Najbardziej zadowolone z akcji są szpitale, które co roku otrzymują sprzęt ratujący ludzkie życie. Także szczecińskie.

W ostatnich latach sporo trafiło na oddział pediatrii z nefrologią szpitala przy ul. Wojciecha. Sprzęt, który dostał oddział nefrologii przy ul. Wojciecha (podlega pod szpital w Zdrojach) to więcej niż połowa wyposażenia oddziału.

To sprzęt, który ratuje życie, służy do diagnostyki i leczenia chorych. W sumie kosztował około 1 mln zł. Na oddziale znajdują się dwa najnowocześniejsze aparaty do dializy, cystoskop operacyjny do bezinwazyjnego operowania układu moczowego.

Umożliwia szybkie diagnozowanie chorób układu moczowego. Sprzęt do dializy domowej, który pacjent może zabierać do domu i wozić go ze sobą. Szpital go wypożycza chorym do czasu przeszczepu, a potem wraca do stacji dializ. Oddział ma też karetkę do dowożenia dzieci do dializ. Aparaty od WOŚP umożliwiają dializowanie bardzo małych dzieci. Szpitalowi udało się uratować dziecko, które ważyło 2,5 kg i było skazane na śmierć.

Dzięki WOŚP w szpitalu przez 10 lat było dializowanych 51 pacjentów, z czego 37 miało przeszczep nerek. Szpital uratował też około 100 pacjentów z ostrą niewydolnością nerek i zatruciami.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na Pomorzanach najwięcej sprzętu trafiło do kliniki patologii noworodka. Oprócz tego również na okulistykę i ginekologię.

W tym roku szpital dostał respirator za 135 tys. zł, który trafi na patologię noworodka. Szpital czeka też na laser diodowy i okulary do niego.

Orkiestra współpracuje także z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 od 15 lat. Spośród najważniejszych urządzeń należy wymienić: stół operacyjny z przystawką ortopedyczną, łóżka ortopedyczne, aparaty RTG, kardiomonitory, inkubatory, ultrasonograf, urządzenie do badania słuchu, oftalmoskop, aparaty do znieczuleń, ruchome stanowiska zabiegowe dla noworodków , respiratory, zestaw endoskopowy, terminal do przesyłania danych w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u noworodków oraz dużo drobnego sprzętu medycznego, ale również niezwykle cennego jak: pompy objętościowe, pompy strzykawkowe, pompy insulinowe, stacje dokujące czy ssaki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński