Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko ma być dużo tańsze. Pracę stracą pracownicy cywilni w regionie

Sławomir Włodarczyk
Kucharze-żołnierze zawodowi z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie karmią swoich kolegów podczas zajęć bojowych na poligonie drawskim. Na zdjęciu wizyta w żołnierskiej stołówce.
Kucharze-żołnierze zawodowi z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie karmią swoich kolegów podczas zajęć bojowych na poligonie drawskim. Na zdjęciu wizyta w żołnierskiej stołówce. Fot. Sławomir Włodarczyk
Skasują dwie Wojewódzkie Komendy Uzupełnień i jeden szpital. Pracę straci 170 pracowników cywilnych wojska

Wojsko już w zeszłym roku poczyniło duże oszczędności. Do wydania miało około 2 mld zł mniej, niż uprzednio planowało. Nie lepiej sytuacja wygląda w tym roku.

Pod nóż pójdą Wojskowe Komendy Uzupełnień, szpitale wojskowe, ośrodki wypoczynkowe, stołówki, pralnie, warsztaty szewskie czy krawieckie. Zapewne uszczuplone zostaną też etaty cywilne w warsztatach remontowych i zakładach produkcyjnych będących na garnuszku armii. Jak zapewnia szef MON Bogdan Klich, szczegóły znane będą wkrótce.

Dowódcy jednostek stacjonujących na Pomorzu nie otrzymali jeszcze rozkazów w tym zakresie. Czy w niedalekiej przyszłości mieszkańcy regionu od lat pracujący, jako cywile w wojsku mogą się obawiać o swoją przyszłość? Niestety, mogą.

Kasyn, warsztatów szewsko-krawieckich czy stołówek w jednostkach bojowych 12 Dywizji Zmechanizowanej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Sił Powietrznych - w Bazach Lotniczych w Mirosławcu i Świdwinie, jest jak na lekarstwo, albo w ogóle nie ma. - Zatrudniamy pracowników wojska (cywilnych - dop. red.) w stołówkach żołnierskich, ale obsadzają oni zaledwie część etatów. Większość należy do żołnierzy zawodowych o specjalności kucharz - mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Podobnie sytuacja wygląda w innych jednostkach 12 DZ.

W Ministerstwie Obrony Narodowej działania w zakresie ograniczenia etatów cywilnych są już mocno zaawansowane. - W województwie zachodniopomorskim w 2010 w wyniku optymalizacji zatrudnienia w resorcie obrony narodowej planowane jest zwolnienie około 165-170 pracowników cywilnych wojska - mówi Głosowi Agnieszka Szkoda z MON.

Armia zmniejszy ilość Wojskowych Komend Uzupełnień. Zlikwidowane zostaną placówki w Szczecinie Podjuchach i w Gryficach. Ocaleją WKU w Szczecinie, Świnoujściu, Stargardzie, Szczecinku, Kołobrzegu i Koszalinie. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2011 roku.

Niedawno pisaliśmy, że na bazie 107 Szpitala Garnizonowego w Wałczu ma powstać Dom Weterana. Placówka będzie niosła pomoc i opiekę medyczną oraz psychologiczną żołnierzom poszkodowanym w czasie służby na misjach poza granicami kraju. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść już niebawem.

Okazuje się jednak, że wojsko ma zupełnie inne plany w stosunku do wałeckiej lecznicy. - Zgodnie z realizacją założeń reorganizacji wojskowej służby zdrowia, planowane jest przekazanie 107 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Wałczu poza resort Obrony Narodowej - mówi ppłk Joanna Klejszmit - Bodziuch, z Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Podobny los czeka jeszcze 12 innych wojskowych lecznic w kraju. Wszystkie mają trafić na garnuszek samorządów wojewódzkich. Przy wojsku zostanie 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie. - Nie planujemy zmian w tym zakresie, zakład zostanie w zasobach Obrony Narodowej - potwierdza ppłk Klejszmit-Bodziuch.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński