Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie szkoli ochotników. To już trzeci turnus

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadzono w 2022 r. w miejsce służby przygotowawczej. Osoba ubiegająca się o odbycie tej formy służby musi posiadać ukończone 18 lat, obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, nie może być karana za przestępstwo umyślne i musi posiadać wykształcenie odpowiednie do poszczególnych korpusów osobowych.
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadzono w 2022 r. w miejsce służby przygotowawczej. Osoba ubiegająca się o odbycie tej formy służby musi posiadać ukończone 18 lat, obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, nie może być karana za przestępstwo umyślne i musi posiadać wykształcenie odpowiednie do poszczególnych korpusów osobowych. st. szer. Tomasz Łomakin
Zgłaszają się zarówno z Pomorza Zachodniego, jak i z pozostałych rejonów Polski – chętnych na odbycie szkolenia podstawowego nie brakuje, więc 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła już III turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

- Są z wielu rejonów Polski, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym, ale łączy ich jeden, główny cel – zdecydowali się odbyć szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, aby zasmakować specyfiki służby wojskowej - mówi major Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 SDZ. - W poniedziałek 2 kwietnia br. kilkaset osób przekroczyło bramy koszar 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku, 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie i 12 pułku logistycznym w Kołobrzegu. Do 28 kwietnia br. koszary wspomnianych jednostek wojskowych będą ich domem.

W pierwszym dniu zostali wcieleni i przydzieleni do poszczególnych drużyn oraz plutonów, a w drugim dniu otrzymali broń i rozpoczęli szkolenie. Przez niemal cały kwiecień ochotnicy poznają podstawy służby wojskowej. Uczą się więc m.in. budowy oraz zasad użytkowania uzbrojenia, będą uczestniczyć w zajęciach z taktyki, wychowania fizycznego, szkolenia ogniowego, łączności, obrony przed bronią masowego rażenia, obrony przeciwlotniczej, udzielania pierwszej pomocy, regulaminów i musztry. Na początku szkolenia jest sporo teorii, ale główny nacisk jest położony na zajęcia praktyczne, co szczegółowo zweryfikuje ich sprawność i przydatność do dalszej służby.

W tym roku 12 Dywizja Zmechanizowana planuje przeszkolić prawie 4 tysiące ochotników, a kolejne szkolenie zamierza przeprowadzić w terminie od 6 maja do 1 czerwca. W IV turnusie 5 pułk artylerii w Sulechowie oraz 2 Brygada Zmechanizowana w Złocieńcu przygotowują miejsca dla ochotników, którzy zgłoszą się na odbycie szkolenia podstawowego.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński