MKTG SR - pasek na kartach artykułów

12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie szkoli ochotników. To już trzeci turnus

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadzono w 2022 r. w miejsce służby przygotowawczej. Osoba ubiegająca się o odbycie tej formy służby musi posiadać ukończone 18 lat, obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, nie może być karana za przestępstwo umyślne i musi posiadać wykształcenie odpowiednie do poszczególnych korpusów osobowych.
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadzono w 2022 r. w miejsce służby przygotowawczej. Osoba ubiegająca się o odbycie tej formy służby musi posiadać ukończone 18 lat, obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, nie może być karana za przestępstwo umyślne i musi posiadać wykształcenie odpowiednie do poszczególnych korpusów osobowych. st. szer. Tomasz Łomakin
Zgłaszają się zarówno z Pomorza Zachodniego, jak i z pozostałych rejonów Polski – chętnych na odbycie szkolenia podstawowego nie brakuje, więc 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła już III turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

- Są z wielu rejonów Polski, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym, ale łączy ich jeden, główny cel – zdecydowali się odbyć szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, aby zasmakować specyfiki służby wojskowej - mówi major Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 SDZ. - W poniedziałek 2 kwietnia br. kilkaset osób przekroczyło bramy koszar 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku, 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie i 12 pułku logistycznym w Kołobrzegu. Do 28 kwietnia br. koszary wspomnianych jednostek wojskowych będą ich domem.

W pierwszym dniu zostali wcieleni i przydzieleni do poszczególnych drużyn oraz plutonów, a w drugim dniu otrzymali broń i rozpoczęli szkolenie. Przez niemal cały kwiecień ochotnicy poznają podstawy służby wojskowej. Uczą się więc m.in. budowy oraz zasad użytkowania uzbrojenia, będą uczestniczyć w zajęciach z taktyki, wychowania fizycznego, szkolenia ogniowego, łączności, obrony przed bronią masowego rażenia, obrony przeciwlotniczej, udzielania pierwszej pomocy, regulaminów i musztry. Na początku szkolenia jest sporo teorii, ale główny nacisk jest położony na zajęcia praktyczne, co szczegółowo zweryfikuje ich sprawność i przydatność do dalszej służby.

W tym roku 12 Dywizja Zmechanizowana planuje przeszkolić prawie 4 tysiące ochotników, a kolejne szkolenie zamierza przeprowadzić w terminie od 6 maja do 1 czerwca. W IV turnusie 5 pułk artylerii w Sulechowie oraz 2 Brygada Zmechanizowana w Złocieńcu przygotowują miejsca dla ochotników, którzy zgłoszą się na odbycie szkolenia podstawowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński