Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda zachodniopomorski unieważnił kolejną "światopoglądową" uchwałę szczecińskiej rady miasta

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski (po lewej) i Tomasz Hinc, jego poprzednik
Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski (po lewej) i Tomasz Hinc, jego poprzednik
Tym razem wojewoda zachodniopomorski uznał za niezgodną z obowiązującymi przepisami uchwałę antydyskryminacyjną, którą przyjęła w listopadzie 2020 roku szczecińska rada miasta.

- Szczecin zawsze był miastem różnorodnym i tolerancyjnym, dlatego zdecydowaliśmy by w tym szczególnym czasie podjąć się realnych działań, które będą stały na straży podstawowych praw człowieka – mówił w listopadzie ubiegłego roku Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta - Nie chcemy by deklaracja była tylko hasłem, dlatego program, który stworzymy ma realnie odpowiadać na potrzeby narażonych na nierówne traktowanie grup społecznych.

ZOBACZ TEŻ:

Stanowisko "Szczecin - miastem wolnym od dyskryminacji" przyjęli również szczecińscy radni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy akt przyjęty przez samorząd trafia na biurko wojewody, a ten publikuje go w Dzienniku Urzędowym danego województwa. Wojewoda może również wydać rozstrzygniecie nadzorcze, które unieważnia dany dokument.

Tak właśnie stało się w przypadku uchwały antydyskryminacyjnej. W uzasadnieniu wojewoda Zbigniew Bogucki zwrócił uwagę, że przyjęcie tego typu stanowisk należy do kompetencji organów ogólnopolskich, a nie samorządów.

Ponadto podkreślił, że zwrot "My Szczecinianie" nie może być używany w takim kontekście, ponieważ rada miasta nie może się wypowiadać za mieszkańców w sprawach światopoglądowych i ideologicznych.

ZOBACZ TEŻ:

Podobną decyzję wojewoda zachodniopomorski wydał w stosunku do uchwały wspierającej kobiety. Wówczas również pojawiła się argumentacja podkreślająca brak umocowania prawnego do wydawania przez samorząd tego typu stanowisk.

- Akt ten odnosi się do protestów prowadzonych pod nazwą "Strajk Kobiet" związanych z orzeczeniem sądu konstytucyjnego. Tymczasem, w żadnym przepisie powszechnie obowiązującego prawa ustawodawca nie upoważnił organu stanowiącego gminy do wyrażania opinii czy stanowiska w sprawach, które nie mieszczą się w zakresie jej działania – czytamy w opublikowanym pod koniec 2020 roku dokumencie.

ZOBACZ TEŻ:

Marsz Równości w Szczecinie. Przez ulice Szczecina przeszło ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński