MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pigułka "dzień po". Specyfik będzie mógł przepisać farmaceuta w aptece

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Trzy apteki w Zachodniopomorskiem podpisały już umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na na wystawianie recept farmaceutycznych na tabletkę "dzień po"
Trzy apteki w Zachodniopomorskiem podpisały już umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na na wystawianie recept farmaceutycznych na tabletkę "dzień po" LW
Trzy apteki w Zachodniopomorskiem podpisały już umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na "realizację usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego", czyli na wystawianie recept farmaceutycznych na tabletkę "dzień po". Wkrótce do programu pilotażowego wejdą kolejne apteki. W zachodniopomorskim Funduszu są już 26 wnioski aptek z całego województwa.

Apteki podpisują umowy z NFZ pod podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego, które weszło w życie 1 maja. W czwartek, jako pierwsza w Zachodniopomorskiem, umowę z NFZ podpisała apteka Medica przy ul. Kołłątaja w Szczecinie. W piątek do pilotażu włączyły się dwie kolejne apteki, w Wałczu i Złocieńcu. Na razie więc jedynie w tych trzech punktach kobieta może kupić tabletkę antykoncepcyjną "dzień po" na podstawie wystawionej przez aptekarza recepty farmaceutycznej. Za wystawienie recepty na ten specyfik zapłaci Fundusz. NFZ sfinansuje też wywiad, który farmaceuta ma obowiązek przeprowadzić w przypadku, kiedy o tabletkę zwróci się osoba niepełnoletnia - w wieku 15-18 lat.

- Oczywiście ma się on odbyć nie przy pozostałych klientach apteki, lecz w miejscu gwarantującym pełną dyskrecję i intymność z zachowaniem godności osobistej - podkreśla Joanna Ubrańska z apteki Medica w Szczecinie.

Jak się dowiedzieliśmy, część aptekarzy już zapowiedziało, że w przypadku osób pomiędzy 15. a 18. rokiem życia wizyta w aptece musi się odbyć za zgodą opiekuna prawnego - jeśli jej nie będzie, recepty nie wypiszą (osoby po ukończeniu 18. roku życia nie potrzebują takiej zgody). Opierają się przy tym na stanowisku prawnym Naczelnej Izby Aptekarskiej, które wyjaśnia, że jest to świadczenie, a więc osoba niepełnoletnia musi mieć zgodę opiekuna prawnego.

Problem w tym, że w Polsce pożycie seksualne jest legalne od 15 r. ż. - stąd w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie ma wzmianki o potrzebie uczestniczenia w rozmowie z farmaceutą rodzica lub opiekuna. Spór na ten temat cały czas jest wyjaśniany. Zanim zostanie rozstrzygnięty, trzeba się liczyć z tym, że w niektórych aptekach farmaceuta może odmówić wydania leku.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę "dzień po" (nie ma żadnych limitów). Każdy zakup będzie jednak rejestrowany. Jedna kobieta będzie mogła kupić tabletkę tylko raz w miesiącu.

Tabletka "dzień po" jest antykoncepcją awaryjną. Medykament zawiera w swoim składzie (octan uliprystalu) środek, który hamuje lub opóźnia owulację. Dzięki temu nie dopuszcza do zapłodnienia.

Tabletka jest pełnopłatna (w zależności do apteki kosztuje od 70 do 140 zł).

Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r. Nabór jest otwarty. Aby maksymalnie ułatwić aptekom przystępowanie do programu, wnioski można składać elektronicznie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński