MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. Szczeciński Bank cały czas pomaga

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Bank Mleka Kobiecego działa w szpitalu na Pomorzanach już od 2018 r.
Bank Mleka Kobiecego działa w szpitalu na Pomorzanach już od 2018 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie
Dzięki 96 paniom współpracującym ze szczecińskim Bankiem Mleka Kobiecego w ciągu sześciu lat działalności podano potrzebującym noworodkom ponad 11 000 litrów kobiecego pokarmu! Bank działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na Pomorzanach. To jedyny Bank Mleka Kobiecego w regionie.

"Dziękujemy!". Zespół Banku Mleka Kobiecego oraz Kliniki Patologii Noworodka swoje podziękowania złożył wszystkim kobietom, które zdecydowały się na współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie - w Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego.

Bank Mleka Kobiecego działa w szpitalu na Pomorzanach już od 2018 r. Przez ten czas współpracę z nim podjęło 96 dawczyń.

- Dzięki ich chęci dzielenia się swoim pokarmem z innymi dziećmi, mogliśmy do tej pory podać potrzebującym noworodkom ponad 11 tys. litrów kobiecego pokarmu - mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa USK2. - Trafia on do dzieci przedwcześnie urodzonych i chorych noworodków, które z różnych względów nie mogą być karmione mlekiem ich mam.

Część mam nie może karmić swoich dzieci np. z powodu choroby. Poza tym, kiedy na świat przychodzi wcześniak, organizm kobiet nie jest jeszcze gotowy na przedwczesny proces laktacji, do tego dochodzi stres mamy i często wówczas zdarza się, że kobietom w pierwszych dniach po porodzie brakuje pokarmu. A, jak zapewniają specjaliści, wcześniaki potrzebują naturalnego pokarmu. To ratuje ich zdrowie.

- Wtedy szansą jest mleko z Banku Mleka Kobiecego - twierdzi Bogna Bartkiewicz.

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla każdego małego dziecka. Kiedy z różnych powodów młoda mama nie może karmić piersią, może skorzystać z mleka kobiecego od dawczyni. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka.
Kobiety, które zostały niedawno matkami, same karmią piersią swoje dzieci, są zdrowe i - co ważne - mają nadmiar pokarmu, mogą się zgłosić do Banku Mleka Kobiecego szpitala przy al. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie i po przeprowadzonym wywiadzie i odpowiednich badaniach zostać dawczyniami.

- To bardzo ważne, by dzieci były karmione naturalnym kobiecym pokarmem - podkreśla przedstawicielka szpitala.

– Optymalnie jest, kiedy dawczyni oddaje około 1,5 l mleka w ciągu dwóch tygodni. W konkretnym terminie szpital odbiera buteleczki z mlekiem od pań mieszkających w Szczecinie lub jego okolicach.

Bank Mleka Kobiecego ratuje zdrowie i życie wcześniaków i chorych noworodków nie tylko urodzonym na Pomorzanach. Pomoc udzielana jest także dzieciom ze szpitali w Zdrojach i Policach - czasem nawet kilka razy w miesiącu.

- Współpracujemy z tymi placówkami - tłumaczy rzeczniczka. - Dzięki pomocy Banku Mleka Kobiecego USK-2 dzieci tam urodzone mają szansę na zdrowy start w życie i stawienie czoła chorobom, z którymi przychodzą na świat.

Noworodki urodzone przedwcześnie są grupą szczególnie potrzebującą mleka kobiecego. Wcześniaki ze względu na swoją niedojrzałość są narażone na różne choroby, a zwłaszcza na ciężkie zakażenia (w tym sepsa, martwicze zapalenie jelit - NEC). Dzieci te mają trudności w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmu - to może prowadzić do zaburzeń odżywienia. Podanie mleka kobiecego wcześniakowi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia typowych dla niedojrzałego noworodka chorób, takich jak: retinopatia wcześniacza czy dysplazja oskrzelowo-płucna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński