Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda zachodniopomorski odznaczył bohaterów na wniosek: Grudzień 70/Styczeń 71 [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Bohaterowie Grudzień 70/Styczeń 71
Bohaterowie Grudzień 70/Styczeń 71 Redakcja
W grudniu 1981 r. był przewodniczącym "Solidarności" w Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" - najdłużej wówczas strajkującym zakładzie pracy. Skazany przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego na 5 lat więzienia i 4 lata pozbawienia praw obywatelskich. Szykanowany w stanie wojennym. Za działalność opozycyjną Józef Kalemba został odznaczony przyznanym przez prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. We wtorek odznaczenie wręczył mu Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. We wtorek wojewoda Zbigniew Bogucki wręczył działaczom antykomunistycznym odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP na wniosek Stowarzyszenia Społecznego "Grudzień’70/Styczeń’71". Uroczystość odbyła się w sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Najnowsza historia Polski dokonywała się przez Państwa trud i poświęcenie. Tego Rzeczpospolita Wam nigdy nie zapomni - podkreślił po wręczeniu medali Zbigniew Bogucki. - Te odznaczenia i wyróżnienia nie zrekompensują wyrzeczeń i poświęceń. Są podziękowaniem za wolną Polskę, o którą walczyliście.

Z rąk wojewody odznaczenia otrzymało we wtorek czterdziestu dwóch działaczy i związkowców. W ich imieniu podziękował za nie Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia Społecznego "Grudzień'70/Styczeń'71".

- Były szykany i aresztowania. I słowa: "Po co ci to wszystko? Dostosuj się" - powiedział. - Ale my zostaliśmy inaczej wychowani. W nas patriotyzm wpajany był od dziecka. Chcę teraz wyrazić wdzięczność ojczyźnie, która nasze starania doceniła.

Jeden z odznaczonych, Józef Kalemba siedział w więzieniu w sumie 15 miesięcy - w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Ale rewizje i szykany musiał znosić do 1989 r. Praktycznie do czasu upadku "komuny" miał zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez zgody prokuratury wojskowej.

- Aby wyjechać na pogrzeb brata musiałem prosić o specjalne pozwolenie - przypomina.

Dwa dni spędzone w grudniu 1981 r. w nieogrzewanej celi w piwnicy aresztu przy ul. Kaszubskiej odbiły się na jego zdrowiu. Za zasługi dla Polski został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z kolei Pan Czesław Barticzka w grudniu 1970 r. pracował w PKP Wagonownia Szczecin Główny. Po strajkach przetrzymywany przez osiem dni. W 1971 r., kiedy blokował z kolegami wyjazd pociągów, zomowiec złamał mu na dworcu nogę. W 1973 r. został wyrzucony z pracy.

- To miło czuć, że się o nas pamięta - przyznaje dziś. - Że ktoś to, co wtedy robiliśmy, docenia.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczona została Franciszka Kotlarczyk. Z kolei za zasługi w działalności społecznej na rzecz upamiętniania wydarzeń i bohaterów Grudnia '70 Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Juliusz Słowacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński