MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek Politechniki Morskiej [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wideo
od 16 lat
Politechnika Morska buduje nowy obiekt dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki przy ul. Willowej 2. Właśnie wmurowano tam kamień węgielny.

Budynek jest potrzebny przede wszystkim, by zapewnić odpowiednie warunki nauczania intensywnie rozwijającemu się Wydziałowi Mechatroniki i Elektrotechniki, choć niektóre z pomieszczeń zajmą laboratoria Wydziału Mechanicznego. Część laboratoriów zostanie przeniesiona w nowe miejsce, ale powstaną także zupełnie nowe. Inwestycja znajduje się obecnie na początkowym etapie budowy.

– Laboratoria, które tam powstaną, mają za zadanie integrować różne źródła energii. Będziemy wykorzystywali solary, a właściwie panele fotowoltaiczne, które zostaną zainstalowane na dachu nowego budynku. Część tego zasilania wykorzystana zostanie do celów laboratoryjnych. Planujemy również uruchomienie w tym miejscu laboratoriów, które będą pokazywały, w jaki sposób magazynuje się produkty powstające z nadmiaru energii, pochodzącej na przykład z wiatru albo fotowoltaiki – mówi Maciej Kozak, dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej. - W tym budynku będą kształceni studenci dwóch wydziałów, ale zapraszamy również studentów innych wydziałów.

Laboratoria w nowym budynku przeznaczone będą do badań naukowych i kursów (także specjalistycznych) z zakresu maszyn i napędów, napięć średnich (High Voltage Course), energoelektronicznego sterowania napędami głównymi oraz obróbki i przetwarzania danych pochodzących z turbiny wiatrowej zainstalowanej na terenie obiektu. Studenci będą mogli korzystać z nowoczesnych laboratoriów technik pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, sterowania układami czasu rzeczywistego z wykorzystaniem techniki Hardware-in-Loop oraz laboratoriami elektrotechniki i elektroniki cyfrowej niezbędnymi do kształcenia na kierunkach inżynierskich zarówno pływających, jak i lądowych.

- Ogromnie gratuluję postępu prac. Wiatrak, który jest symbolem tego miejsca, idealnie nam się wpisuje w proces rozbudowy i rozwoju energetyki wiatrowej - mówi Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Projektanci wykorzystali wnoszący się teren, by zaproponować obiekt ukształtowany tarasowo, zapewniający wyjście z każdej kondygnacji bezpośrednio na zewnątrz. Niższa kondygnacja wykończona będzie tynkiem, a wyższa płytami elewacyjnymi w jasnym, naturalnym kolorze w układzie pionowym. Dolna kondygnacja będzie delikatnie cofnięta w stosunku do kondygnacji górnej, co stworzy efekt lekkości i nowoczesności.

Budynek Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki powinien być gotowy na początku 2025 roku. Wykonawcą prac stanu surowego o wartości 4,2 mln zł jest firma PDM Construction.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński