MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta szefa MSZ w krajach Bałkanów Zachodnich. Prof. Zbigniew Rau: Z Serbią mamy inne zdania w sprawie sankcji wobec Rosji

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP
PAP
W sprawach dotyczących bezwzględnego obowiązywania prawa międzynarodowego, poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej zgadzamy się całkowicie, w sprawach sankcji mamy inne zdanie - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
W sprawach dotyczących bezwzględnego obowiązywania prawa międzynarodowego, poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej zgadzamy się całkowicie, w sprawach sankcji mamy inne zdanie - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. twitter.com/RzecznikMSZ
Od przylotu do Belgradu szef MSZ prof. Zbigniew Rau rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w trzech krajach Bałkanów Zachodnich. Oprócz Serbii odwiedzi także Bośnię i Hercegowinę oraz Kosowo. – W sprawach dotyczących bezwzględnego obowiązywania prawa międzynarodowego, poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej zgadzamy się całkowicie, w sprawach sankcji mamy inne zdanie – powiedział po spotkaniach z prezydentem Aleksandarem Vucziciem, premier Aną Brnabić i ministrem spraw zagranicznych Nikolą Selakoviciem.

Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau w poniedziałek rozpoczął kilkudniową wizytę w trzech krajach Bałkanów Zachodnich. We wtorek w stolicy Serbii Belgradzie spotkał się z prezydentem Aleksandarem Vucziciem, premier Aną Brnabić i ministrem spraw zagranicznych Nikolą Selakoviciem, a także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Po zakończeniu rozmów prof. Zbigniew Rau powiedział dziennikarzom, że stosunki bilateralne między Polską i Serbią „są dobre, poprawne”. – Mimo tego, że dzisiejsza sytuacja w Europie wynikająca z rosyjskiej agresji na Ukrainę ujawniła różnice zdań między nami i z tym się nie kryjemy, jest to zupełnie naturalne, każda ze stron zostaje przy swojej perspektywie postrzegania tego konfliktu – powiedział.

– W sprawach dotyczących bezwzględnego obowiązywania prawa międzynarodowego, poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej zgadzamy się całkowicie, w sprawach sankcji mamy inne zdanie – zaznaczył.

Szef MSZ przypomniał też, że przyjechał do Serbii z prostym, ale też spodziewanym przesłaniem, że OBWE nadal będzie wspierać proces reform, które przeprowadza obecny serbski rząd w obszarze wymiaru sprawiedliwości, wolności mediów i wzmocnienia ochrony mniejszości etnicznych.

Serbskie władze poparły w marcu rezolucję ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę, jednak stanowczo sprzeciwiają się przyłączeniu do sankcji nałożonych na Kreml przez Unię Europejską.

Po spotkaniach z najważniejszymi politykami Serbii, Rau we wtorek wieczorem wyleciał do Bośni i Hercegowiny. W środę w Sarajewie szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał z członkami Kolegium Bośni i Hercegowiny – Szefikiem Dżaferoviciem, Żeljko Komsziciem i Miloradem Dodikiem, wiceministrem spraw zagranicznych Josipem Brkiciem oraz z przedstawicielami społeczności międzynarodowej i społeczeństwa obywatelskiego.

W piątek prof. Zbigniew Rau ma odwiedzić trzeci kraj Bałkanów Zachodnich - Kosowo. W Prisztinie szef MSZ i przewodniczący OBWE spotka się z prezydent Vjosą Osmani, premierem Albinem Kurtim, marszałkiem Zgromadzenia Republiki Kosowa Glaukiem Konjufcą, minister spraw zagranicznych Doniką Gervallą, ministrem ds. wspólnot i powrotów Goranem Rakiciem, jak również z młodymi aktywistami społecznymi oraz dowództwem i przedstawicielami polskiego kontyngentu misji międzynarodowych sił pokojowych NATO w tym kraju (KFOR).

Z kolei czwartek, czyli między wizytami w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie, delegacja pod przewodnictwem szefa polskiego MSZ uda się do Hagi, by wziąć udział w konferencji Accountability for Ukraine – Enhancing coordination of action to deliver justice, poświęconej zaangażowaniu społeczności międzynarodowej we wsparcie Ukrainy w wymierzaniu sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński