MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Willa Lentza w Szczecinie. Budynek z XIX wieku zachwyca na każdym kroku. Osiągnięto niesamowity efekt!

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Willa Lentza w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie Przemysław Słowik
Willa Lentza może być czymś więcej, niż tylko zabytkiem. Już wkrótce ma to być samodzielna instytucja kultury. Na najbliższą sesję Rady Miasta trafią projekty uchwał w tej sprawie.

Podstawowym celem działania Willi Lentza ma być prowadzenie działalności kulturalnej, a także podejmowanie działań służących upowszechnianiu, zachowaniu oraz promocji dziedzictwa kulturowego Szczecina.

Utworzenie samorządowej instytucji kultury, której siedzibą stanie się Willa Lentza, jest odpowiedzią Gminy Miasto Szczecin na oczekiwania mieszkańców oraz środowisk twórczych i artystycznych na temat optymalnej formy zagospodarowania
i wykorzystania tego unikalnego obiektu.

Willa Lentza w Szczecinie

Willa Lentza w Szczecinie. Budynek z XIX wieku zachwyca na k...

Zgodnie z propozycją, formalnie Willa Lentza miałaby rozpocząć funkcjonowanie od 1 października 2020 roku.

- Wspólnie z Komisją Kultury i Promocji Rady Miasta Szczecina mieliśmy przyjemność wizytować ten przepiękny obiekt. Na najbliższej sesji Rady Miasta będziemy mieli możliwość zamienić Willę Lentza w nowy obiekt. Czternastą instytucję kultury, której zadaniem (między innymi) będzie przybliżenie historii Szczecina i połączenie przeszłości z przyszłością. Miejsce, które będzie spajać środowiska kultury i przyciągnie mieszkańców naszego miasta aby chłonąć kreacje przygotowane przez szeroki wachlarz artystów. Jestem przekonany, że Willa Lentza ma wszelkie predyspozycje, żeby stać się ikoną naszego miasta i stanąć w jednym szeregu z Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy Centrum Dialogu Przełomy - podkreśla Przemysław Słowik, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji RM Szczecin.

Zabytkowa willa znajduje się przy al. Wojska Polskiego 84 w Szczecinie i została wzniesiona w latach 1888–1889 w eklektycznym stylu II Cesarstwa według projektu Maxa Drechslera dla Augusta Lentza (1830–1895), dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych (Stettiner Chamotte Fabrik Aktien Gesellschaft).

W 1899 roku właścicielem willi stała się jego córka – Margareta Tegeder. W 1911 roku willę nabył Wilhelm Doring. W latach trzydziestych XX w. właścicielem willi stało się miasto Szczecin. Z willi korzystało NSDAP oraz wojsko (w czasie drugiej wojny światowej użytkownikiem willi był Trzeci Zwiadowczy Pułk Lotnictwa).

Przez pierwsze dwa powojenne lata willę zajmowały wojska radzieckie, a w latach 1947–49 znajdowała się tu delegatura administratury apostolskiej Kościoła katolickiego z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.

W latach 1950–2008 willa należała do Pałacu Młodzieży.

Po jego wyprowadzce przez pewien czas działała w niej instytucja „Szczecin 2016”, po jej likwidacji budynek wrócił w październiku 2011 roku do zasobów miasta. Od marca 2018 roku rozpoczęła się modernizacja XIX wiecznej willi. Drobiazgowe zabiegi konserwatorskie, prowadzone były z niezwykłą starannością, gdyż prace wymagały zachowania dbałości o cenne i historyczne elementy budynku. Co ważne historyczne wnętrza zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycja kosztowała blisko 20 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Remont zabytkowej Willi Lentza w Szczecinie powoli dobiega końca [ZDJĘCIA]

Remont zabytkowej Willi Lentza w Szczecinie powoli dobiega k...

Willa Lentza w Szczecinie. Jak idzie remont zabytkowego budy...

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński