Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki mróz w Szczecinie. Zimno dokucza wszystkim [RAPORT]

Paulina Targaszewska
Paulina Targaszewska
Mrozy w Szczecinie.
Mrozy w Szczecinie. Olaf Nowicki
Temperatura w regionie spadła do nawet -12 stopni Celsjusza. Nie wszystkie autobusy wyjechały na trasu, są opóźnienia na kolei. Najgorzej mrozy odczuwają osoby bezdomne i wolnożyjące zwierzęta.

Aktualizacja 17.25

Raport popołudniowy: komunikacja jeździ (prawie) bez przeszkód, awarii brak

Optymistyczne wiadomości z dróg przekazują nam służby miejskie i zarządzania kryzysowego.

W Szczecinie po kłopotach z rozruchem kilkunastu autobusów nie ma już problemu.

- Na trasie są wszystkie pojazdy - mówi dyżurny techniczny miasta.

Ok. godz. 17 niegroźną kolizję miał autobus linii B na ul. Łubinowej. Nikomu nic się nie stało, ale autobus prawdopodobnie wypadnie z kursu.

Centrum zarządzania kryzysowego w Szczecinie nie ma niepokojących sygnałów związanych z mrozami.

- Trwają intensywne czynności związane z informowaniem osób bezdomnych, że mogą zostać skierowane do noclegowni. Nie mamy informacji o awariach spowodowanych pogodą - mówi Grzegorz Gwiazda, starszy inspektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Dzisiejsza noc w zachodniej części województwa nie będzie już tak mrońna jak miniona. Uważać za to muszą mieszkańcy wschodnich rejonów regionu, głównie powiatów: białogardzki, choszczeński, drawski, szczecinecki, świdwiński, wałecki.

Od godz. 22 do jutrzejszego przedpołudnia temperatura może spaść nawet do -16°C, przy prognozowanej średniej prędkości wiatru do 20 km/h.

Pogoda
Zachmurzenie małe i bezchmurnie, na południowym zachodzie wzrastające do umiarkowanego i dużego, tu możliwe słabe opady śniegu (<1cm). Temperatura maksymalna od (-8)-(-6) stopni na wschodzie do (-5)-(-4) stopni na zachodzie.

wideo:TVN Meteo/x-news

Mrozy dają się we znaki osobom bezdomnym i wolnożyjącym zwierzętom. Jedna osoba z powodu hipotermii zmarła. Członkowie Fundacja Dzika Ostoja, którzy pomaga zwierzętom, mają ręce pełne roboty.

Komunikacja miejska w Szczecinie, opóźnienia pociągów

Srogi mróz dał się we znaki komunikacji zbiorowej: tej na drogach i tej na szynach.

W poniedziałkowy ranek nie wyjechało kilka autobusów. Zdarzały się też przypadki, że pojazdy odmawiały posłuszeństwa już na trasach, na przystankach końcowych.

- Najpierw była duża wilgoć, potem ścisnął mróz, a pojazdy nie stoją w hali w efekcie około sześciu pojazdów odmówiło posłuszeństwa - mówi Włodzimierz Sołtysiak, prezes Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Dąbie".

Spółka z lewobrzeża, czyli SPA "Klonowica" nie miała tak dużych problemów.

- Wyglądało źle, ale daliśmy radę, mieliśmy trzy opóźnione wyjazdy, z poślizgiem maksymalnie pięćdziesiąt minut. Na 89 pojazdów tylko trzy opóźnienia - mówi Jacek Remiszewski, kierownik do spraw eksploatacji SPAK.

Na tory wyjechały wszystkie regionalne pociągi. Ale to wśród nich padł rekord opóźnienia. Doszło do awarii pociągu relacji Zielona Góra - Szczecin.

- Musieliśmy wysłać jednostkę na podmianę z Kostrzyna do Lasek Lubuskich, pociąg przyjechał ze 130 minutowym opóźnieniem.

Pomoc dla bezdomnych

1 stycznia z powodu wyziębienia organizmu na ul. Mickiewicza zmarł mężczyzna. Z myślą o osobach bezdomnych, dla których okres zimowy jest najtrudniejszy, w Szczecinie od 1 listopada 2015 roku do końca marca 2016 roku działa Pogotowie Zimowe. Pomocy osobom bezdomnym udzielają pracownicy MOPR, Stowarzyszenie Feniks i służby mundurowe.

800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 03 11 68 z komórkowych, to numery bezpłatnej infolinii na rzecz osób bezdomnych.

Na terenie Szczecina funkcjonuje 8 schronisk dla osób bezdomnych, w których w okresie zimowym znajduje się 505 miejsc.

  • Schronisko przy ul. Zamkniętej 5 (Stowarzyszenie Feniks)
  • Schronisko przy ul. Tczewskiej 32 (PKPS)
  • Schronisko dla osób przewlekle somatycznie chorych przy ul. Hryniewieckiego (Stowarzyszenie "Złoty Wiek")
  • Schronisko dla kobiet, ul. Piaseczna 4 (Caritas)
  • Schroniska przy ul. Strzałkowskiej 24, Racibora 62, Nehringa 14 (3 placówki Caritasu)
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, ul. Bulwar Gdański 31.

Mrozy dają się też we znaki wolnożyjącym i dzikim zwierzętom

- W ciągu ostatnich dwóch dni mieliśmy kilkanaście zgłoszeń dotyczących przymarzniętych i osłabionych z powodu niskich temperatur zwierząt – mówi Michał Kudawski z Fundacji Dzika Ostoja. - Najczęściej zgłoszenia dotyczyły przymarzniętych łabędzi. Większość z nich dała sobie radę sama, jednak jeden z łabędzi był tak bardzo osłabiony, że trafił do siedziby fundacji. Mieliśmy też zgłoszenie dotyczące przymarzniętych do drogi dzikich gęsi na trasie S3. Trafił do nas kos z odmrożonym skrzydłem, krogulec, który z powodu mrozów nic nie jadł, pustułka z lodem na piórach i dwa jastrzębie. Niestety jeden z nich był tak osłabiony i przemarznięty, że mimo 2-godzinnej rehabilitacji padł.

Warto wiedzieć, że ptaki takie jak kaczki czy łabędzie nie padają z zimna, bo z nim świetnie sobie radzą. Umierają, bo jeśli przymarzną, nie mogą jeść ani pić. Gwałtowny spadek temperatur sprawił, że nie zdążyły się przygotować do mrozów. Jeśli więc widzimy zwierzęta w potrzebie, zawsze reagujmy.

- Jeśli zauważymy przymarzniętego na jeziorze czy drodze ptaka, najpierw sprawdźmy czy aby na pewno przymarzł czy tylko przykucnął – mówi Kudawski. - Rzućmy mu kawałek suchej bułki (nigdy chleba!) lub podrzućmy obok niego patyczek. Jeśli się ruszy, możemy go dokarmić. Jeśli faktycznie przymarzły, zgłośmy to odpowiednim służbom. Zachęcamy też mieszkańców regionu do kontaktów z nami, jeśli ktoś będzie miał wątpliwości, jak pomóc takim zwierzakom, chętnie podpowiemy. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się dokarmiać dzikie ptaki w czasie mrozów, musimy to robić aż do wiosny, bo zwierzęta przyzwyczają się, że tu otrzymają pożywienie. Dzikie ptaki możemy karmić ziarnami, kukurydzą, pęczakiem i ewentualnie suchym białym pieczywem takim jak bułka. Chleb ptakom szkodzi i wzmaga ich pragnienie, więc jego do jedzenia zwierzętom nie podawajmy.

Opóźnienia na kolei - godz. 10.20

Opóźnienia odnotowały też pociągi w ruchu krajowym. I pociąg "Barnim" z Katowic do Szczecina Głównego przyjechał ponad 60 minut później niż to wynikało z rozkładu. Natomiast "Sukiennice" złapały 45 minut opóźnienia, zanim dotarły do stolicy województwa.

Problemy są również na kolei. Największe opóźnienie ma pociąg "Regalica" relacji Zielona Góra - Szczecin. W tym momencie już 104 minuty.

Prawie godzinne opóźnienie ma również pociąg "Gałczyński" z Lublina.

Niemal półgodzinne opóźnienie ma skład z Katowic, 14 minut po czasie ma przyjechać pociąg z Warszawy, 17 minut opóźnienia ma "Broniewski" z Łodzi a osiem minut zwłoki ma pociąg z Krakowa.

Polecamy na gs24.pl:

Mało kto tu zagląda, a mógłby być to plener dla dobrego filmu. Chodzi o teren za starą lokomotywownią, tuż obok dworca Szczecin Główny. Za 4 peronem dworca. Zobaczcie sami.Wita nas interesująca praca nawiązująca do tego miejsca oraz klubu „5 Peron” działającego w starej lokomotywowni.Zobacz więcej: Przebudowa dworca PKP w Szczecinie. Pewny poślizg [zdjęcia]

"Miasteczko kolejowe" za dworcem Szczecin Główny. Klimat jak...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński