"Weekend w Szczecinie". Zobacz najciekawsze wydarzenia kulturalne 14-17.11.2019 [WIDEO]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
To będzie weekend bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne. Przed nami premiera teatralna, dwa festiwale, wystawy, koncerty i spektakle.Szczegóły w galerii zdjęć! >>>
To będzie weekend bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne. Przed nami premiera teatralna, dwa festiwale, wystawy, koncerty i spektakle.Szczegóły w galerii zdjęć! >>>
Udostępnij:
To będzie weekend bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne. Przed nami premiera teatralna, dwa festiwale, wystawy, koncerty i spektakle.

Weekend w Szczecinie. Zobacz najciekawsze wydarzenia kulturalne. Szczegóły również w galerii zdjęć!↓ ↓ ↓

CZYTAJ TEŻ:

„Ballada szczecińska” premierowo w Pleciudze

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na nowy spektakl na Scenie dla Dorosłych „Ballada szczecińska” w reż. Arkadiusza Buszko z piosenkami szczecińskimi.

„Szczecin, jest miastem niesamowitych historii, niezwykłych bohaterów, wielkich tragedii, ale też zdarzeń zupełnie zwyczajnych, prozaicznych, postanowiliśmy opowiedzieć o mieście w teatrze.

Chcieliśmy opowiedzieć o polskim Szczecinie, po roku 1945. To było jedyne ograniczenie i jedyny kwalifikator. W naszej sztuce staramy się odejść od realizmu, faktów i zdarzeń znanych i gotowych. Dajemy głos wyobraźni. Ludziom przez nas wymyślonym. Faktom przez nas powołanym. Ale bardzo prawdopodobnym. Bohater z pierwszych stron gazet i przeciętna mieszkanka, mało znanej ulicy dostają równą możliwość opowiedzenia o sobie, mają swoje pięć minut” - mówi Buszko.

Premiera „Ballady szczecińskiej”, 15 listopada, Pleciuga, godz. 19, bilety 15-34 zł.

Festiwal Czytania

Wojciech Pszoniak, Wojciech Wysocki, Katarzyna Figura, Roma Gąsiorowska, Grażyna Barszczewska i wielu innych artystów i dziennikarzy weźmie udział w Festiwalu Czytania - Odkrywcy Wyobraźni.

Festiwal Czytania to niezwykłe spotkania ze słowem pisanym. Na uczestników czekają aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania z autorami, performatywne czytania, projekty słowno-muzyczne, słuchowiska, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pierwszy dzień będzie poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu.

SZCZEGÓŁY:

Festiwal Czytania w Książnicy Pomorskiej odbędzie się w dniach 14-17 listopada.

„Po czym poznać świętego?”

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wystawę ludowego malarstwa na szkle „Po czym poznać świętego?”. Przedstawienia Bożego Narodzenia i świętych wybrane na wystawę do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pochodzą z kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i są przykładem twórczości ludowej rozwijanej na przestrzeni od XVIII do XIX wieku, głównie w Hrabstwie Kłodzkim i Ziemi Kamiennogórskiej.

Wystawa, 14 listopada, Zamek, godz. 17, wstęp wolny.

Mercy Music i Movin In Stereo

W piątek odbędzie się koncert zespołów: Mercy Music z Las Vegas oraz Movin In Stereo ze Szwecji. A to wszystko w Laboratorium Muzycznym Jambar, przy ul. Kolumba 5 w Szczecinie. Mercy Music zagrało już wiele dużych koncertów, między innymi na Punkrock Bowling, SXSW, The Fest, jako support dla Boba Molda, Against Me, Beach Slang, Andrew WK i wielu innych. Ich najnowsze wydawnictwo jest absolutnym wydawnictwem „all killer, no filler”. Nadszedł czas, aby w końcu przywieźć je do Europy i zagrać trochę koncertów.

Koncert, 15 listopada, Jambar, godz. 19, bilety 10-20 zł.

Święto kawy i herbaty - Baltic Caffeine Festival

Największy w regionie festiwal kawy i herbaty – Baltic Caffeine Festival. Na własnych kubkach smakowych będziecie mogli spróbować na jak wiele sposobów można przygotować kawę i herbatę. W planach warsztaty prowadzone przez zawodowców – min. wicemistrzynie Polski w Latte Art Paulę Adamską, targ kawowy i herbaciany, cuppingi czyli degustacje kaw czy 7 edycja Szczecińskiego Pucharu Latte Art – zawodów baristów w malowaniu wzorów na kawie.

Szczeciński Festiwal Kawy i Herbaty, 16-17 listopada, Stara Rzeźnia, godz. 11.30-18, bilety 5 zł.

Tymon Tymański - Paszkwile

Płyta „Paszkwile” to w istocie rzeczy solowy debiut Tymona Tymańskiego, trójmiejskiego kompozytora, tekściarza i scenarzysty. Głównym tematem albumu jest współczesna Polska i Polacy, opisa

ni momentami bardziej poetycko, kiedy indziej szorstko i bezpardonowo. Choć Tymański sporo miejsca poświęca polityce i kwestiom społecznym, nie brakuje piosenek bardziej osobistych.

Utwór pt. „Tamte dni” dedykowany jest Robertowi Brylewskiemu, legendzie polskiej alternatywy, prywatnie - przyjacielowi i mentorowi.

Muzycznie album to charakterystyczny dla gdańskiego artysty mish-mash i soniczny kolaż: od post rocka do jazzu, od folku do ambitnej dyskoteki, od synth popu do eksperymentu.

Paszkwile, 15 listopada, Free Blues Club, godz. 20, bilety 40 zł.

Gordon Haskell i orkiestra symfoniczna

Spokojna, nastrojowa atmosfera jego utworów uwodzi słuchaczy na całym świecie. Niskim, ciepłym, lekko zachrypniętym głosem śpiewa szczerze o swoich przemyśleniach i doświadczeniach.

Teraz głos Gordona Haskella zabrzmi w towarzystwie instrumentarium Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, a jego utwory - w aranżacjach Jacka Kity.

Na potrzeby koncertu w Szczecinie orkiestracji utworów Haskella dokona Jacek Kita: pianista, kompozytor i aranżer wielu koncertów i musicali (m.in. „Bagdad Café” w reżyserii Krystyny Jandy oraz „Reinkarnacje według Ciechowskiego”), który ukończył kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Intrygującą kwestią jest to, jak piosenkę autorską Haskella, która zdaje się być przede wszystkim twórczością sprawiającą słuchaczom szczerą, autentyczną przyjemność, zaaranżuje Kita.

Gordon Haskell i The Orchestral Sessions, 17 listopada, filharmonia, godz. 19, bilety 30-70 zł.

„Proletariat” w Klubie Delta

Słowianin na emigracji zaprasza na koncert zespołu Proletaryat do Klubu Delta. Dla fanów i znawców rocka to jeden z najważniejszych wykonawców w naszym kraju. Dzięki prostej gitarowej muzyce mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70, oraz tekstom opisującym problemy z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie, grupa szybko zdobyła szerokie zaufanie punkowej i rockowej publiczności.

Prolataryat, 15 listopada, Klub Delta, godz. 20, bilety, 35-45 zł.

„Pajace / Gianni Schicchi”

W najbliższy weekend na scenę Opery na Zamku w Szczecinie wraca spektakl „Pajace/Gianni Schicchi” w reżyserii Michała Znanieckiego. „Pajace” R. Leoncavalla to jedna z najbardziej poruszających oper. Napisana została pod koniec XIX wieku. To opowieść o wielkich namiętnościach: zawiedzionej miłości, zdradzie, zazdrości. W powstałej na początku XX wieku operze „Gianni Schicchi” G. Pucciniego odnajdziemy ludzkie wady oraz przywary przerysowane i wyolbrzymione jak w krzywym zwierciadle.

Pajace / Gianni Schicchi, 16 listopada godz. 19, 17 listopada godz. 18, Opera na Zamku, bilety 35-90 zł.

„Przyszedł mężczyzna do kobiety”

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” to przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się… fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę „Love story” i… zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem a samotnością. Tym razem gramy na dużej scenie.

Przyszedł mężczyzna..., 15, 16, 17 listopada, Teatr Mały, godz. 19, bilety 30-35 zł.

Głowa Mała: „Tempo”

Dla dzieci - Inspiracją do stworzenia spektaklu jest wiersz Danuty Wawiłow pt. „Szybko”. Scenariusz powstał w oparciu o wywiady z rodzicami małych dzieci, ćwiczenia przeprowadzone z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz doświadczenia z własnego macierzyństwa. Spektakl premierowy.

Tempo, 16 listopada, 13muz, godz. 16, bilety 15 zł.

Kolejny mural powstaje na kamienicy w Szczecinie

W niedzielę czeka nas odsłonięcie kolejnej, największej jak do tej pory, mozaiki zrealizowanej w Szczecinie przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki.

Stowarzyszenie ma na swoim koncie już dwie ozdobione ściany, jedną za dawnym kinem Kosmos, drugą w podwórku przy ul. Bałuki 17. Teraz powstanie kolejna mozaika, największa. Lokalizacja pozostawała do tej pory tajemnicą, dlatego uczestnicy wydarzenia wspólnie ruszą pod właściwy adres.

Spotykanie będzie 17 listopada o godz. 13 przy ul. Kazimierza Pułaskiego 10 (pod budynkiem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT). Stamtąd będzie już niedaleko do celu...

„Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Współczesnym

Najnowsza sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. Jedenastoletnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo – Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca, wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów…

Ania..., 16i 17 listopada, Teatr Współczesny, godz. 17, bilety 26-35 zł.

„Wracaj” w Teatrze Współczesnym

Do powojennego Radomia po latach wraca człowiek o pseudonimie Bobby Kleks. Próbuje odnaleźć się w swojej, nie-swojej przestrzeni, która jest już zasiedlona przez mieszkańców, którzy też są „nie u siebie”. Bohaterowie balansują między tym, co widzialne, a tym, co ukryte; między natręctwem zacierania pamięci, a obsesyjnym tropieniem jej śladów. To także historia o zagubieniu młodych ludzi i o tym, jak bardzo na to, kim jesteśmy, składają się energie innych osób – tych, które spotykamy, ale także tych, po których zajmujemy pewne przestrzenie.

Wracaj, 15, 16, 17 listopada, Teatr Współczesny, godz. 19, bilety 30-35 zł.

„Przyjazne dusze” w Teatrze Polskim

Czy dobre duchy uczestniczą w naszym życiu? Czy ich „działania” mają wpływ na wydarzenia?

W tym spektaklu konsekwencje ich obecności mają wymiar komediowy - wręcz farsowy, ale i wzruszający nutką refleksji. Zaproszenie jest do wszystkich, którzy zechcą zbliżyć się do tej niewidzialnej granicy, za którą również działają - nieobce nam - emocje.

Przyjazne dusze, 15, 16 listopada, Teatr Polski, godz. 19, bilety 30-40 zł.

„Wieruszka” - spektakl komediowy

Najnowsza komedia Marka Rębacza, autora największych hitów teatralnych w Polsce ostatnich lat. „Atrakcyjny pozna panią”, „Dwie morgi utrapienia”, „Basia sama w domu” to tylko niektóre tytuły Teatru Rębacz, które bawiły do łez dziesiątki tysięcy widzów podczas setek spektakli zagranych w całym kraju. Janek (lekarz) i Adam (prawnik), są szwagrami. Jako dojrzali mężczyźni wiodą ustabilizowane życie rodzinne. I oto Adam, wracający z podróży służbowej na Ukrainę, zapowiada przyjazd pomocy domowej.

Wieruszka, 16 listopada, Pleciuga, godz. 16, 18.30, bilety 65-95 zł.

Pomorskie Spotkania z Diaporamą

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto wielowymiarowego obrazu, zamkniętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem. Organizowane przez Zamek spotkania umożliwiają twórcom konfrontację dzieł z różnych krajów i kontynentów. Poza zasadniczą częścią konkursową co roku program wzbogacony jest o projekcje diaporam analogowych, retro - kontrastujących z nowoczesnymi formami dzieł, a także plenery fotograficzne, pokazy galowe. Wybitni artyści prowadzą spotkania i dyskusje panelowe, poświęcone sztuce diaporamy. Historia diaporamy polskiej związana jest z działalnością Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, dzięki czemu Szczecin postrzegany jest jako stolica polskiej diaporamy.

Pomorskie Spotkania z Diaporamą, 15-17 listopada, Zamek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowe podejście NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arek

Proletaryat przez Y!!!!

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie