Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu "Zdroje" powstał Pododdział Diabetologiczny. Leczą cukrzycę u dorosłych z zastosowaniem pomp insulinowych

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W szpitalu "Zdroje" utworzony został Pododdział Diabetologiczny - w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych
W szpitalu "Zdroje" utworzony został Pododdział Diabetologiczny - w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpital Zdroje Szczecin
W szpitalu "Zdroje" utworzony został Pododdział Diabetologiczny - w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych. Specjaliści leczą w nim m.in. cukrzycę u dorosłych z zastosowaniem pomp insulinowych. - Cieszę się, że mogę przekazać chorym tę dobrą wiadomość - mówi Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa SPSZOZ w Szczecinie. - Tym bardziej, że 14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.

Na świecie co kilka sekund kolejny pacjent słyszy diagnozę: "cukrzyca". Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań z nią związanych. Skala zjawiska spowodowała, że cukrzyca uznana została za pierwszą niezakaźną epidemię XXI wieku.

- Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z upośledzenia wydzielania lub działania insuliny - wyjaśnia dr Marta Kuczak-Wójtowicz, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Diabetologii szpitala "Zdroje". - Przewlekłe narażenie na wysokie cukry powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie choruje cały organizm. Dlatego powinniśmy traktować cukrzycę jako chorobę naczyniową, która w efekcie prowadzi do uszkodzenia wzroku, nerek, serca i układu nerwowego.

Dr Kuczak-Wójtowicz podkreśla, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, którą (jak się szacuje) zmaga się w Polsce około 2,7 mln osób. - Zakładamy, że ponad milion przypadków lub nawet dwa pozostaje niezdiagnozowanych - dodaje specjalistka.

U młodych osób najczęściej diagnozowana jest cukrzyca typu 1, która od początku jest insulinozależna. Wiąże się to z koniecznością podawania tego hormonu poprzez wykorzystanie penów lub przy użyciu osobistej podskórnej pompy. Obecnie pacjenci zyskali możliwość zakładania takich pomp również w szpitalu "Zdroje".

- Dzięki pompie pacjent ma łatwiejszą kontrolę nad cukrzycą, co oznacza lepszą jakość życia chorego - mówi Katarzyna Mandes, edukatorka diabetologiczna w szpitalu "Zdroje". - Pompy są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, bo cały czas są przy pacjencie, dzięki czemu nie trzeba nosić ze sobą wstrzykiwaczy, a to istotne ułatwienie.

Pompa stosowana w ramach realizowanego w "Zdrojach" programu jest niewielkim urządzeniem, które pacjent nosi na stałe. Zawiera pojemnik z insuliną, z którego przepływa ona do wkłucia umieszczonego w tkance podskórnej. Ten sposób podawania ma imitować wydzielanie hormonu przez prawidłowo funkcjonującą trzustkę. Pompa podaje insulinę w ilościach i przedziałach czasowych zaprogramowanych przez lekarza lub samego pacjenta. By osiągnąć pożądane wartości glikemii niezbędne jest odpowiednie poinstruowanie chorego, dlatego każdy pacjent, przed założeniem pompy, jest szkolony przez edukatora diabetologicznego.

- Żeby pompa spełniała swoją rolę pacjent musi ją dobrze poznać - wyjaśnia Katarzyna Mandes, edukatorka diabetologiczna. - Dlatego instruujemy chorych, jak ją programować, jak odpowiednio wyliczać i dobierać dawki insuliny. Poza tym po założeniu pompy, jeszcze podczas pobytu pacjenta w szpitalu, mamy dodatkową możliwość ewentualnego skorygowania dawek oraz sprawdzenia, czy dobrze radzi sobie z urządzeniem i czy możemy bezpiecznie go wypuścić do domu - dodaje.

Terapia pompami insulinowymi daje możliwość uwzględnienia zmiennego zapotrzebowania na insulinę w ciągu dnia, nocy i między posiłkami oraz odpowiednie dawkowanie insuliny podczas spożywania różnych pod względem jakości i objętości posiłków. Urządzenia podłączone pacjentom w szpitalu "Zdroje" są wysokiej jakości i należą do jednych z najnowocześniejszych. Dla pacjentów do 26. roku życia pompy są refundowane - chory otrzymuje je za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński