Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Szczecińskie uroczystości ku pamięci ofiar
12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Szczecińskie uroczystości ku pamięci ofiar Andrzej Szkocki
W niedzielę o godz. 8.41 w Szczecinie przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O tej godzinie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym parą prezydencką.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.41 minutą ciszy przed pomnikiem śp. prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie, następnie orkiestra wojskowa zagrał hymn Polski, a po wspólnej modlitwie delegacje m.in. zachodniopomorskich parlamentarzystów, radnych wojewódzkich i szczecińskich, przedstawicieli Solidarności oraz wielu innych organizacji, złożyły kwiaty oraz znicze.

- Myślę, że tamten poranek z 2010 roku wbił się w pamięć wielu Polaków - Leszek Dobrzyński, poseł PiS. - To także kolejne wydarzenie historyczne, które po latach ma ogromny wpływ na naszą tożsamość i naszą świadomość. Od tamtego poranka patrzymy inaczej na służbę Polsce. Wszyscy, którzy zginęli na pokładzie tamtego samolotu, służyli Polsce. Dlatego w tę rocznicę pamiętajmy o ich spuściźnie. Oni mieli swoje plany, rodzinne i zawodowe, i nagle to wszystko zostało przecięte. Przecięta została także ich służba Polsce. Na pokładzie tego samolotu były osoby z różnych stron politycznych, a jednak wszyscy służyli Polsce, dlatego miejmy do nich wielki szacunek. Starajmy się im wszystkim dorównać. I tym, którzy zginęli na tej nieludzkiej ziemi w 1940 roku, i tym, którzy zginęli w 2010 roku.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki pojechał na obchody ogólnopolskie do Warszawy, natomiast na szczecińskich uroczystościach był obecny wicewojewoda Mateusz Wagemann. On również wspominał 10 kwietnia sprzed 12 lat.

- Tamtego poranka nie wiedzieliśmy, co się stało na lotnisku pod Smoleńskiem - mówi wicewojewoda. - Informacje na ten temat zaczęły napływać do nas stopniowo. Dopiero z czasem docierał do nas symboliczny wymiar tej katastrofy, bo przecież prezydent wraz z wieloma gośćmi leciał oddać hołd bohaterom zamordowanym w 1940 roku przez radzieckich oprawców. Dzisiaj ta symbolika do nas wraca. Stoimy przed pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego, który już w 2008 roku przestrzegał nas przed rosyjskim imperializmem. To proroctwo okazało się prawdziwe.

Przy pomniku otwarta została także wystawa „Prezydent Lech Kaczyński na Pomorzu Zachodnim". Na zdjęciach jest śp. prezydent Lech Kaczyński podczas ważnych wizyt na Pomorzu Zachodnim.

W ramach obchodów rocznicy smoleńskiej uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze także na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Szczecinie.

Na godz. 12 zaplanowano Mszę Św. w intencji Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.

Samolot rządowy, którym polska delegacja leciała na obchody Zbrodni Katyńskiej, rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku o g. 8.41. Zginęły wszystkie osoby, które były wtedy na pokładzie – m.in. prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska, były prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz przedstawiciele różnych partii i zaproszeni goście.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński