Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pandemii bardziej na telefon lub online, niż osobiście. Rekrutują do Wojsk Obrony Terytorialnej

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jest ich dwudziestu w całym województwie. Odpowiedzą na każde pytanie o Wojskach Obrony Terytorialnej, pomogą wypełnić dokumenty, załatwić sprawy urzędowe. Przyprowadzili już kilkudziesięciu nowych żołnierzy. Mowa o rekruterach do 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT.

- Wojsko to moja pasja. Jako żołnierz zdobyłem doświadczenie, a jako nauczyciel przysposobienia wojskowego pomagam rozwijać pasje uczniów zachęcając ich do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej - opowiada jeden z nich, chorąży Radosław Gołczyński, żołnierz 14 ZBOT i nauczyciel w Zespole Szkół w Policach. Do wojska przyprowadził 28 osób.

Ten nowoczesny system rekrutacji do armii wprowadził dowódca WOT a 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej dostosowała go do warunków, w jakich funkcjonuje budująca się wciąż jednostka. Mobilny Zespół Rekrutacyjny w Zachodniopomorskiem to dwudziestu rekruterów, podzielonych na sześć kilkuosobowych zespołów.

Te działają na terenie przypisanym do każdej Wojskowej Komendy Uzupełnień:

  • Szczecin,
  • Stargard,
  • Szczecinek,
  • Świnoujście,
  • Koszalin
  • i Kołobrzeg.

Ich zadaniem jest zwerbowanie do budującej się wciąż zachodniopomorskiej Brygady nowych żołnierzy. - Staram się też dotrzeć do szkół średnich poprzez spotkania z uczniami ostatnich klas, w zależności od sytuacji epidemiologicznej bezpośrednio, lub przez internet - opowiada starszy szeregowy Bartłomiej Kowalski. - Jestem jednocześnie rekruterem na wyższej uczelni i zawsze pytam, czy kandydaci myśleli także o służbie w wojskach obrony terytorialnej.

Oto nowi terytorialsi w woj. zachodniopomorskim

Przysięga nowych terytorialsów w woj. zachodniopomorskim. Br...

- Ja pracuję wśród studentów, jest to o tyle łatwe, że moja córka jest studentką i żołnierzem OT - dodaje szer. Dorota Maciejewska.

Cała dwudziestka została wysegregowana starannie spośród żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Oprócz chęci do takiej pracy zwracamy uwagę na doświadczenie w kontaktach międzyludzkich, otwartość, empatię, kreatywność i oczywiście wysoką kulturę osobistą - wyjaśnia zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Mirosław Radwan. - Ci, których wybraliśmy, przeszli szereg szkoleń, m.in. z zakresu ochrony danych osobowych i otrzymali certyfikaty pozwalające im na reprezentowanie jednostki w tzw. terenie i spotkania rekruterskie. Pracę nie mają łatwą, szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy w naturalny sposób ograniczamy spotkania do absolutnego minimum.

Znaleźli jednak sposób. Spotykają się z kandydatami przez internet, używają komunikatorów, serwisów społecznościowych, w gminach, urzędach, i na tablicach ogłoszeniowych w swoich miejscowościach rozklejają plakaty zachęcające wstąpienie do 14 ZBOT. Na nich znajduje się numer telefonu 722 385 548, który odbiera odpowiedzialny za rekrutację oficer w sztabie brygady. I kontaktuje zainteresowanego z najbliżej mieszkającym od niego rekruterem.

ZOBACZ TEŻ:

Kiedy zainteresowany zdecyduje się już na służbę w WOT, pomagają zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, wypełnić formularze, kierują do Wojskowej Komendy Uzupełnień i oczywiście monitorują cały proces rekrutacji aż do wcielenia do jednostki. Także potem śledzą dalsze losy „swoich” żołnierzy.

Tymi sposobami rekruterzy z 14 ZBOT zwerbowali do terytorialsów już kilkadziesiąt osób.

- Co ciekawe, najwięcej pytań moich rozmówców dotyczących ewentualnego wcielenia do wojska dotyczy tego, czy dadzą sobie radę - mówi chor. Radosław Gołczyński. - Zapewniam wtedy, że kondycja fizyczna i wiedza to coś, co należy rozwijać, bez względu na to, z jakimi zasobami przychodzimy. Satysfakcja z pokonywania własnych ograniczeń i barier, które często mamy tylko w głowie, to wartość dodana służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Rekruterzy mają nadzieję, że już niedługo, po powrocie do względnej normalności będą mieli szersze pole do popisu. Mają pomysły. Chcą być obecni na wszelkich imprezach, tych dużych i małych w gminach, miastach i wioskach, zamierzają rekrutować podczas zawodów sportowych czy targach pracy.

Kto może zostać terytorialsem?
Żołnierzem WOT może zostać każdy dorosły i niekarany Polak. Służba rozpoczyna się od 16- dniowego szkolenia podstawowego zakończonego przysięgę wojskową. Później każdy żołnierz przynajmniej raz w miesiącu bierze udział w weekendowym szkoleniu rotacyjnym. Służba nie koliduje z pracą zawodową czy nauką.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński