Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W mieście niebezpiecznie

sina
Prokuratury rejonowe wchodzące w skład Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prowadziły w ubiegłym roku ponad 65 tys. spraw. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Oskarżono prawie 12,5 tys. sprawców przestępstw. Co dziesiąty z nich na rozprawę czekał w areszcie.

Szczeciński okręg prokuratury prowadzi nadzór nad pracą 13 prokuratur rejonowych. Trzy z nich mieszczą się w Szczecinie. Wschodnią granicę jurysdykcji PO w Szczecinie wyznaczają powiaty gryficki, stargardzki i choszczeński.
- Z naszych placówek rejonowych chcemy zabierać do prowadzenia przez prokuratorów okręgowych największe sprawy, zwłaszcza związane z przestępczością gospodarczą - zapowiada dr Błażej Kolasiński, prokurator okręgowy w Szczecinie - Prowadzenie takich postępowań wymaga znajomości zasad funkcjonowania banków, spółek, etc. Chcemy stworzyć zespół prokuratorów, który będzie się zajmował wyłącznie takimi sprawami.
Według prokuratorskich statystyk najwięcej przestępstw popełnianych jest w miastach. Najgorzej jest w samym Szczecinie.
- To najbardziej zagrożone przestępczością miasto w regionie - mówi dr Błażej Kolasiński - Spośród 90 zabójstw do jakich doszło na terenie działania naszej Prokuratury Okręgowej aż połowa zdarzyła się w Szczecinie.
Spraw do rozpracowania przybywa, prokuratorów nie. W Prokuraturze Okręgowej pracuje 203 śledczych z czego 20 to aplikanci.
Do obsadzenia jest dziesięć wolnych etatów.
- Można powiedzieć, że szczecińska Prokuratura Okręgowa kobietami stoi - żartuje dr Kolasiński - Ponad połowa prokuratorów to kobiety. Zdecydowana większość naszych pracowników to osoby młode i bardzo młode poniżej 35 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński