Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Międzyzdrojach zdemontowano katyński krzyż. Dlaczego?

Bogna Skarul
Katyński krzyż, który stał na międzyzdrojskim cmentarzu własnie został zdemontowany. Na cmentarzu postawiono go 31 października 1982 roku.

Każda społeczność ma swoje symbole, a jednym z naszych symboli jest krzyż katyński na międzyzdrojskim cmentarzu - mówi Joanna Ścigała, rzeczniczka prasowa UM w Międzyzdrojach. - Od lat spotykają się przy nim mieszkańcy miasta podczas obchodów upamiętnienia zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej oraz w Dniu Święta Zmarłych.

Zdemontowano krzyż

Właśnie ten krzyż został parę dni temu zdemontowany.
- Był w złym stanie technicznym - informuje Joanna Ścigała, rzeczniczka prasowa UM w Międzyzdrojach. - Krzyż narażonybył przez lata na działanie czynników atmosferycznych. Uległ powolnemu zniszczeniu.

ZOBACZ TEŻ:

Joanna Różycka, kierowniczka ZOŚ 10 kwietnia po tegorocznych obchodach przy katyńskim krzyżu rozpoczęła poszukiwania osoby, która podjęłaby się wykonania repliki krzyża.

- I znalazła ją - dodaje Joanna Ścigała. - Ta osoba podjęła się wykonania repliki całkowicie bezpłatnie.

Kto podjął się renowacji?

- Jest to rodowity międzyzdrojanin, spokrewniony z jedną z osób, które ponad 30 lat temu były pomysłodawcami powstania krzyża - mówi rzeczniczka prasowa i od razu tłumaczy, że osoba, która podjęła się prac chce pozostać anonimowa.
- Kieruję się potrzebą serca i chcę pozostać anonimowy- powiedział wykonawca repliki krzyża.
Krzyż został zdemontowany w piątek 19 kwietnia. Nowy krzyż zachowa wszystkie elementy, tak jak poprzedni, a jego montaż zaplanowano wstępnie na czerwiec 2019 roku.

Jak powstał Krzyż Katyński w Międzyzdrojach?

- Pomysł upamiętnienia ofiar Katynia i innych miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej na Wschodzie powstał w okresie stanu wojennego - wspomina Bogdan Jakuczyn. - Inicjatorami powstania krzyża byli: Urszula Jakuczun, Alicja Szach, Kazimierz Drzewiecki, Krystyna Oleska i Krystyna Dębiec. Przepisy stanu wojennego uniemożliwiały jawne działania, więc ówczesny proboszcz parafii p.w. Św. Piotra Apostoła, ks. Tadeusz Moskal użyczył plebanijnego podwórka, gdzie po kryjomu krzyż został wykonany.

31 października 1982 roku pod osłoną jesiennego wieczoru, krzyż został postawiony na cmentarzu. Mimo trudnych czasów i historii, pozostał do dziś.

Czyj był projekt krzyża?

Projekt plastyczny krzyża nieodpłatnie wykonał artysta plastyk Wiesław Śniadecki, profesor Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, scenarzysta filmowy (m.in. „W pustyni i w puszczy"), autor licznych akwarel i grafik z terenu wyspy Wolin oraz Pomorza Zachodniego. W projekcie brał udział Bogdan Jakuczun (Wiesław Śniadecki był jego przyjacielem i wielkim entuzjastą Międzyzdrojów i Wolińskiego Parku Narodowego).

Projekt określał kolorystkę i symbole: czerwień - „stara" krew, P z kotwicą - symbol Polski Walczącej oraz drut kolczasty jako symbol niewoli. W projekcie były też napisy w tym samym kolorze na leżących u podnóża głazach: Ostaszków, Starobielsk, Katyń... Napisów, niestety, w tamtym czasie nie udało się wykonać. Powstały później.

Dziś do hotelu Vienna House Amber Baltic weszli pierwsi gośc...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński