MKTG SR - pasek na kartach artykułów

USA: U skazanego na śmierć stwierdzono koronawirusa. Może to odroczyć egzekucję i uratować życie mordercy

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
SAMS/SIPA/EAST NEWS
Na pięć dni przed objęciem rządów przez Joe Bidena, który jest przeciwny karze śmierci ma być stracony John Higgs. Wykryto jednak u niego koronawirusa i to może uratować mu życie.

Więzień federalny, który ma zostać stracony kilka dni przed objęciem prezydenckiego urzędu przez Joe Bidena, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Taką informacje dostali prawnicy Dustina Johna Higgsa. Wywołało to obawy o groźbie wybuchu kolejnych zakażeń w kompleksie więziennym w Terre Haute w stanie Indiana. To jedyne więzienie, w którym dokonuje się federalnych egzekucji.

Jak mówi Devon Porter, jeden z obrońców Higgsa, jego klient ma być stracony 15 stycznia przyszłego roku, zaledwie pięć dni przed inauguracją na prezydenta Joe Bidena, zagorzałego przeciwnika stosowania kary śmierci.

Higgs jest ostatnim z tych, które mają zostać straceni w zapowiedzianej serii federalnych egzekucji, które rozpoczęły się w lipcu. Za administracji Donalda Trumpa wykonano już więcej egzekucji w ciągu jednego roku niż za czasów jakakolwiek innej administracja przez ponad 130 lat.

Stwierdzenie koronawirusa u Higgsa jest pierwszym przypadkiem Covid-19 w federalnej celi śmierci. Stwarza to możliwość, że jego egzekucja może zostać opóźniona przez sędziego, jeśli stan skazańca się pogorszy.

Jego prawnicy już wcześniej wyrażali obawy co do możliwości zarażenia się koronawirusem przez ich klienta. Okazało się, że zarażeni są kolejny więźniowie z tego zakładu karnego oraz jeden z pracowników tego wiezienia. Ten ostatni, jak zapewniają władze, nie miał jednak kontaktu z żadnym pracownikiem zaangażowanym w egzekucje w listopadzie lub grudniu.

Po dwóch egzekucjach, które miały miejsce kilka dni temu i jeszcze dwa tygodnie wcześniej, liczba zakażonych wirusem w więzieniu federalnym w Terre Haute wzrosła ogromnie, powiedział jeden z prawników Higgsa, Shawn Nolan. Teraz nasz klient jest chory. Dlatego poprosiliśmy rząd o wstrzymanie jego egzekucji, a jeśli tego nie zrobią, zwrócimy się do sądów o pilną interwencję.

Dwie inne egzekucje planowane są we wspomnianym kompleksie więziennym w Indianie na kilka dni przed stracenie Higgsa.

Ten ostatni skazany został na najwyższą karę za polecenie zamordowania trzech kobiet, Tamiki Black, Mishann Chinn i Tanji Jacksona w 1996 roku, w ośrodku ochrony przyrody w pobliżu Beltsville w stanie Maryland.

Zdaniem prokuratury, Higgs i dwóch innych mężczyzn uprowadzili kobiety po tym, jak Higgs wpadł w furię, ponieważ jedna z nich odrzuciła jego zaloty.

Nolan twierdzi, że jego klient nikogo nie zabił, miał jednak podczas procesu nieudolnych obrońców i nie zasługiwał na karę śmierci. Współoskarżony Higgsa, który według prokuratorów dokonał zabójstw, nie został skazany na śmierć.

Higgs będzie teraz bardziej odcięty od świata niż przed wykryciem u niego koronawirusa. Prawdopodobnie, jeśli nie zostanie wstrzymana egzekucja, nie będzie mógł spotkać się z bliskimi podczas ostatnich tygodni swojego życia - mówi Michael Zoosman, kapelan z jednego ze szpitali w Waszyngtonie, który od tygodni regularnie kontaktuje się z Higgsem.

Gdyby termin egzekucji Higgsa przesunięto na więcej niż pięć dni z powodu koronawirusa, byłaby to dla niego szansa na uratowanie życia. Biden jest przeciwny karze śmierci i prawdopodobnie kazałby zaraz po oficjalnym objęciu rządów zamrozić federalne egzekucje.

Nadzieja trwa wiecznie, mówi Zoosman i Ale nie mam pewności, że Trump postąpi słusznie, czy jednak zdecyduje się na opóźnienie egzekucji Higgsa.

Ostatnie tygodnie spędza Higgs w celi śmierci, czytając książki religijne, dodaje Zoosman. -Umawianie się na randkę ze śmiercią to psychiczna tortura. - Jedynym sposobem, aby jej przeciwdziałać ... jest duchowość, mówi Zoosman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: USA: U skazanego na śmierć stwierdzono koronawirusa. Może to odroczyć egzekucję i uratować życie mordercy - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński