MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ursula von der Leyen dla "DGP": Polska wciąż nie wypełniła wyroku TSUE. Kary za Izbę Dyscyplinarną obowiązują

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
PAP
PAP
Ursula von der Leyen podkreśliła w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że Europa musi przygotować się na całkowite przerwanie dostaw gazu z Rosji.
Ursula von der Leyen podkreśliła w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że Europa musi przygotować się na całkowite przerwanie dostaw gazu z Rosji. Adam Jankowski/Polska Press
- Nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania pieniędzy z KPO – oświadczyła w rozmowie z "DGP" Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła również o aktualnym kryzysie energetycznym, podkreślając, że Europa musi być gotowa na całkowite wstrzymanie dostaw gazu z Rosji.

"Jesteśmy w środku kryzysu energetycznego. Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia, a nawet całkowite przerwanie dostaw gazu z Rosji. Zapobieganie przerwom w dostawach energii i zadbanie o to, by wszyscy Europejczycy mieli tej zimy ciepło w domach – o to właśnie chodzi w naszym planie gotowości energetycznej"

- mówi w opublikowanej we wtorek rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" szefowa KE Ursula von der Leyen.

Dwa cele planu gotowości energetycznej

Jak tłumaczy przewodnicząca Komisji Europejskiej, plan gotowości energetycznej ma dwa cele.

"Pierwszym z nich jest zaoszczędzenie wystarczająco dużej ilości gazu i zgromadzenie go w magazynach po to, by poradzić sobie w razie potencjalnego całkowitego przerwania dostaw surowca z Rosji. Proponujemy redukcję zużycia o 15 proc. w każdym kraju UE. To pozwoli nam bezpiecznie przejść przez zimę"

- powiedziała.

Drugim celem jest zabezpieczenie każdego państwa członkowskiego, czyli pełne wprowadzenie w życie zasady solidarności energetycznej, zapisanej w traktatach UE.

"Ważne jest, aby wszystkie kraje Unii ograniczyły popyt, zwiększyły zapasy magazynowe i mogły dzielić się z tymi, którzy są bardziej narażeni na deficyt gazowy. W ten sposób nie tylko zapewnimy ochronę gospodarstw domowych i konsumentów, lecz także zapobiegniemy szkodliwemu zakłóceniu funkcjonowania jednolitego rynku i ochronimy naszą gospodarkę"

- wyjaśniła szefowa KE.

Ursula von der Leyen przyznaje, że rosyjska wojna energetyczna oznacza trudności dla obywateli Europy.

"W naszym planie gotowości zdecydowanie zachęcamy państwa członkowskie do ochrony osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które najbardziej odczuwają skutki gwałtownego wzrostu cen"

- powiedziała.

Co ze środkami z KPO dla Polski?

Przewodnicząca KE zapytana została o obecne relacje między Warszawą a Brukselą, a także o to, czy m.in. spór o praworządność dobiega końca.

"Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Nowe prawo jest ważnym krokiem. Jednak, (...) z naszej wstępnej oceny wynika, że nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania środków z KPO i umożliwić Komisji uruchomienie pierwszej płatności"

- powiedziała.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości, co jeszcze nie nastąpiło.

"W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania"

- zaznaczyła przewodnicząca KE.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ursula von der Leyen dla "DGP": Polska wciąż nie wypełniła wyroku TSUE. Kary za Izbę Dyscyplinarną obowiązują - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński