Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia da pieniądze

ha
Modernizacja ulicy Struga w Szczecinie będzie będzie możliwa dzięki dofinansowaniu  z Unii.
Modernizacja ulicy Struga w Szczecinie będzie będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii. Marek Biczyk
Przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicą Południową, modernizacja ulicy Struga w Szczecinie oraz modernizacja kilku odcinków dróg - to część inwestycji, na które dostaniemy pieniądze z Unii Europejskiej.

7 z 29 inwestycji zgłoszonych przez nasze województwo o dofinansowanie z unijnych pieniędzy zostało wczoraj zatwierdzonych przez Wspólny Komitet Współpracy PHARE CBC Interreg. Na ich realizację mamy dostać 14 mln euro. Najwcześniej jednak dopiero w przyszłym roku.
Program PHARE Polska i Niemcy wspiera przedsięwzięcia przygraniczne trzech krajów związkowych Meklemburgia- Pomorze Przednie, Saksonia i Brandenburgia oraz trzech polskich, graniczących z nimi województw Dolnośląskiego, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego. Inwestycje nie mogą mieć charakteru komercyjnego. Powinny też dotyczyć infrastruktury drogowej lub ochrony środowiska. Wnioskodawca zapewnia również pokrycie ze środków własnych 25 procent wartości inwestycji. Podstawą starania się o unijne pieniądze jest dobrze wypełniony wniosek.
- Bez tego, nawet najciekawszy projekt, przepadnie - mówi Henryk Rupnik, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
Po dwudniowych obradach w świnoujskim ośrodku wypoczynkowym "Afrodyta", w których uczestniczyli przedstawiciele sześciu przygraniczych regionów, rządów Polski i Niemiec oraz reprezentanci Komisji Europejskiej z Brukseli zatwierdzili siedem wniosków złożonych przez nasze województwo. W sumie trzy regiony dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie otrzymają z funduszu 44 mln euro na dofinansowanie dziewiętnastu inwestycji.
Z unijnych pieniędzy dofinansowane mają być w Szczecinie: przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicą Południową oraz modernizacja ulicy Andrzeja Struga. W całym województwie natomiast przebudowa drogi krajowej nr 6 na odcinku Goleniów- Nowogard, modernizacja drogi wojewódzkiej nr 107 pomiędzy Kamieniem Pomorskim a Parłówkiem (wraz z przebudową obejścia Kamienia), kompleksowy system kanalizacji sanitarnej w gminie Choszczno, budowa botanicznego centrum badawczo - wdrożeniowego w Przelewicach i drugi etap kanalizacji świnoujskich dzielnic Ognica, Przytór, Łunowo.
Niektóre z wniosków wymagają jeszcze drobnych uzupełnień. Potem trafią do Brukseli, gdzie ostatecznie będą zatwierdzone. Jeśli któryś zostanie odrzucony, na liście rezerwowej zatwierdzonych wczoraj wniosków, czekają jeszcze cztery inne (modernizacje ulic Wolińskiej i Pomorskiej w Świnoujsciu, przebudowa drogi krajowej A-6 węzeł Morwowa - węzeł Kijewo i budowa oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanaliacyjną dla miasta i gminy Chojna).
- Procedura jest długa. Wnioskodawcy będą mogli przystąpić do realizacji wniosków dopiero w przyszłym roku - powiedziała Grażyna Węclewska, dyrektor biura wdrażania współpracy przygranicznej PHARE w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński