Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Zdrowia Kobiet. Narodowy Fundusz Zdrowia z myślą o paniach

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Tydzień Zdrowia Kobiet organizowany jest przez NFZ z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Każda okazja jest dobra, by zadbać o zdrowie
Tydzień Zdrowia Kobiet organizowany jest przez NFZ z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Każda okazja jest dobra, by zadbać o zdrowie archiwum
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, przez cały tydzień, Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje Tydzień Zdrowia Kobiet.

- Zaczynamy dzisiaj w poniedziałek, a kończymy za tydzień, też w poniedziałek, poświęcając go na profilaktykę dla … prawdziwych mężczyzn - odpowiedzialnych i świadomych swojego zdrowia - mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

W tym czasie mobilne stanowisko NFZ zagości w szpitalach w Goleniowie i Drawsku Pomorskim oraz w szczecińskich przychodniach przy ul. ul. Bolesława Śmiałego i Kopernika.

- Spotkamy się również z uczniami szkoły podstawowej. Nie tylko po to, by rozmawiać o ich zdrowiu, ale też o zdrowiu ich mam - podkreśla rzeczniczka. - Będziemy również pamiętać o paniach i panach odwiedzjących nasze sale obsługi - dla nich przygotowane będzie stanowisko ds. profilaktyki.

Specjaliści codziennie będą podpowiadać, nie tylko kobietom, co zdrowego można zrobić dla siebie.

Dzisiejszy dzień, 4 marca, poświęcony jest profilaktyce HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego - pracownicy Funduszu goszczą w Szpitalnym Centrum Medycznym w Goleniowie przy ul. Nowogardzkiej. Przypominają, że najlepszym zabezpieczeniem się przeciwko temu groźnemu wirusowi jest szczepienie, które: chroni przed rakiem!

- Szczepienie przeciwko HPV zapobiega przede wszystkim rakowi szyjki macicy, który jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem tym wirusem - twierdzi Małgorzata Koszur.

Ale HPV jest sprawcą także innych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dzieje się tak, bo do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową. HPV może wywoływać raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków a także okolic głowy i szyi u obu płci.

Szczepionkę przeciw HPV podaje się zarówno dziewczętom, jak i chłopcom, zanim zostaną narażeni na ewentualne zakażenie, czyli przed ich inicjacją seksualną. Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat.

Z bezpłatnych szczepionek mogą również skorzystać dzieci do 18 roku życia nieobjęte programem, ale mające od września 2023 r. prawo do bezpłatnych leków. Dla nich (konkretnie dla grup wiekowej 9–11 lat oraz 14–17 lat) dostępna jest bezpłatna szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV, wydawana w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza POZ.

Szczepienie przeciwko HPV wykonywane jest w przychodni POZ u dziecka zdrowego, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Szczepienie jest dwudawkowe. Odstęp pomiędzy dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Na szczepienie można zapisać dziecko przez Internetowe Konto Pacjenta, przez infolinię 800 100 101 (w godz. od 8 do 18) lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Jutro, 5 marca, specjaliści z NFZ mówić będą o profilaktyka 40 Plus.

- Przy naszym mobilnym stanowisku w goleniowskim szpitalu będziemy namawiać do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym do pakietu diagnostyki w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS - informuje nasza rozmówczyni. - Liczymy na możliwość rozmowy nie tylko z pacjentami i personelem szpitala. Zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani sposobami na zachowanie zdrowia.

Środa (6 marca) poświęcona będzie mammografii.

- Mamy nadzieję, że z paniami spotkamy się w Szczecinie, w centrum handlowym Molo przy ul. Mieszka - zachęca Małgorzata Koszur.

Dyżur trwać ma od godz. 9 do 15. Na przylegającym do tego obiektu parkingu stacjonować będzie mammobus, w którym kobiety w wieku od 45-74 roku życia będą mogły bezpłatnie wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne.

Czwartek, 7 marca, zdominuje temat cytologii i jej fundamentalnego znaczenia dla zdrowia kobiet. Tego dnia w godz. między 10 a 14 NFZ będzie w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego w Szczecinie - w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy – Zachodniopomorskim Centrum Leczenia i Profilaktyki.

Piątek, 8 marca, poświęcony będzie kardiologii, a konkretnie zapobieganiu chorobom układu krążenia. Tym razem specjaliści z NFZ będą dyżurować w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Kopernika, w godz. 10-14. Tutaj przekonywać będą, jak ważna jest sprawa profilaktyki chorób układu krążenia. Stan zdrowia układu krążenia w dużej mierze zależy od nas samych, od stylu życia, jaki prowadzimy: czy jesteśmy aktywni fizycznie, czy odpowiednio się odżywiamy, czy unikamy ryzyk w postaci palenia papierosów i picia alkoholu.

Tego dnia mobilne stanowisko ustawi się w szpitalu im. Matki Teresy Kalkuty, przy ul. Bolesława Chrobrego w Drawsku Pomorskim. Między godz. 12 a 15 prowadzona będzie akcja "Wspólnie dla Zdrowia Kobiet".

W sobotę, 9 marca, odbędzie się spotkanie z seniorkami i seniorami w Morskim Uniwersyteckie Trzeciego Wieku w Szczecinie.

Poniedziałek, 11 marca, upłynie pod hasłem: Zdrowie mężczyzn.

- To będzie dzień poświęcony mężczyznom - podkreśla rzeczniczka NFZ. - Zapraszamy do naszej Sali obsługi w Szczecinie panów i panie, razem i osobno.

Mobilne stanowisko, obsługiwane przez delegaturę Funduszu w Koszalinie, zawita do Szpitala Wojewódzkiego, przy ul. Tytusa Chałubińskiego, w godz. 10-14.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński