MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tych produktów nigdy nie jedz surowych! Grozi to zatruciem i może mieć poważne skutki. Uważaj w szczególności na ziemniaki i mięso

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Zastanawiasz się, które produkty i w jakich okolicznościach nie powinny być spożywane bez wcześniejszej obróbki termicznej? Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach.
Zastanawiasz się, które produkty i w jakich okolicznościach nie powinny być spożywane bez wcześniejszej obróbki termicznej? Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach. carlosgaw/GettyImages
Surowe jajka, ryby i mięso to potrawy, które goszczą na stołach w różnych zakątkach świata. Jednak spożywanie tych produktów, bez poddania ich wcześniej obróbce cieplnej, może być groźne w skutkach dla naszego zdrowia. Do najczęstszych efektów ubocznych ich jedzenia należą zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie oraz zakażenia pasożytami. Zobacz, których produktów spożywczych nie należy jeść surowych i jak bezpiecznie przygotowywać z nich potrawy.

Spis treści

Których produktów nie można jeść na surowo? Co może nam zaszkodzić?

Znaczną część warzyw i niemal wszystkie owoce można – po odpowiednim umyciu i ewentualnym obraniu – spożywać na surowo. Jesteśmy przyzwyczajeni, że niektóre z nich zawsze jemy ugotowane. Jest jednak grupa produktów, które budzą nasze wątpliwości. Sprawdź, na co możesz się narazić, jedząc surowe jajka i dlaczego pod żadnym pozorem nie należy sięgać po surową wieprzowinę.

Czym może grozić jedzenie niektórych surowych produktów?

Podstawowe zagrożenia płynące z jedzenia surowej żywności to:

  1. zatrucie pokarmowe,
  2. zakażenie pasożytami,
  3. trwałe zanieczyszczenia organiczne.

Zatrucie pokarmowe objawia się przez nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, gorączkę i ból głowy. Symptomy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 24 godzin po zjedzeniu skażonego posiłku i mogą trwać do 7 dni. Najczęściej odpowiadania za nie bakterie Salmonelli, Listerii i E. Coli.

Zakażenia pasożytami są bardzo powszechne na świecie. Szacuje się, że aż 17 milionów ludzi, w większości w Azji Południowo-Wschodniej, cierpi z powodu przywry wątrobowej. Kolejne 10 000 przypadków rocznie – głównie z Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej lub Europy Wschodniej – zostaje zakażonych włośnicą.

Z kolei przypadki tasiemca, związane z wieprzowiną, są trudniejsze do rozpoznania, ale zakłada się, że na całym świecie, tym pasożytom można przypisać 28 000 zgonów rocznie.

Trwałe zanieczyszczenia organiczne tzw. TZO to substancje chemiczne, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia. Do naszego organizmu trafią m.in. wraz z zanieczyszczoną żywnością, zakłócając jego prawidłowe funkcjonowanie i prowadząc do zaburzenia układu odpornościowego oraz rozwoju niektórych chorób.

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tych produktów nigdy nie jedz surowych! Grozi to zatruciem i może mieć poważne skutki. Uważaj w szczególności na ziemniaki i mięso - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński